PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Aplikacja ProteGO Safe - zawiadomi, jeśli spotkamy osoby zakażone koronawirusem 

Aplikacja ProteGO Safe - zawiadomi, jeśli spotkamy osoby zakażone koronawirusem 
Ta aplikacja - rekomendowana przez Ministerstwo Cyfryzacji - powiadamia o wcześniejszym kontakcie z osobami zakażonymi koronawirusem, umożliwia samokontrolę zdrowia, podpowiada, jak zachować się w razie ryzyka kontaktu z osobą chorą na COVID-19. W swoich telefonach ma ją już ponad ćwierć miliona Polaków. 
2020-07-19_turysci_gdansk_pandemia_073_799x533
Epidemia ograniczyła, ale nie przeszkodziła w realizowaniu planów wakacyjnych Polaków. Wielu z nas przebywa i wypoczywa w tłumie z innymi osobami. Posiadacze aplikacji ProteGO Safe zostaną powiadomieni, czy nie zetknęli się z osobą zakażoną koronawirusem
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

 

 

Aplikacja ProteGO Safe ma pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Przede wszystkim informuje o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem. Składa się z dwóch modułów - pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. To „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. To rozwiązanie oparte o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Drugi moduł to skanowanie naszego otoczenia i komunikowanie w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem. 

 

Środa: 380 nowych przypadków koronawirusa w kraju, w tym - ponownie - kilkanaście na Pomorzu

 

Idea aplikacji jest w założeniu prosta: użytkownicy mają zainstalowaną aplikację, która wykrywa bliski kontakt z innymi urządzeniami w oparciu o moduł bluetooth. Jeśli u danej osoby zostanie wykryte zakażenie koronawirusem, może ona zmienić swój status w aplikacji. Osoby, które zbliżyły się do zakażonego w ciągu kilku ostatnich dni, dostają wówczas powiadomienie z ostrzeżeniem. Nie zawiera ono jednak informacji, kiedy i gdzie doszło do kontaktu, w celu poszanowania prywatności zakażonych.

 

JAK TO DZIAŁA? 

  • Po zainstalowaniu ProteGO Safe w telefonie aplikacja poprosi o włączenie funkcji monitorowania ryzyka. To rozwiązanie oparte na technologii bluetooth. Dzięki tej funkcji ProteGO Safe stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których aplikacja także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie - a kontakt naszego telefonu z innym, na którym też zainstalowana jest ProteGO Safe, potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów - nasz telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.
  • Informacje o takich spotkaniach aplikacje będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Ważne: program nie zbiera informacji o użytkownikach. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń. 
  • Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym zachoruje - po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z niej korzysta, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe - pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.
  • Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer - najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

 

dobraaplikacja

 

 

 

WAŻNE

  • Chory nie wie do kogo wysyła informację. Otrzymujący informację nie wiedzą, kto ją im wysłał.
  • Otrzymanie powiadomienia nie jest jednoznaczne z obowiązkiem odbycia kwarantanny domowej,
  • Otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że jesteś chory lub że chorzy są Twoi bliscy,
  • Nikt nie dowie się, że miałeś kontakt z osobą zakażoną (Ty też nie dowiesz się, kto - z kim miałeś kontakt - zachorował, a chory nie wie do kogo wysyła powiadomienie),
  • Po otrzymaniu powiadomienia nie musisz przerywać wakacji (jeśli na nich jesteś), ale ważne aby skontaktować się z lekarzem (wraz z powiadomieniem dostaniesz wszelkie niezbędne informacje),
  • Nie otrzymasz takiego powiadomienia, jeśli kontakt z chorym był krótki, przypadkowy - trwał poniżej 15 minut, a odległość pomiędzy Waszymi urządzeniami była dłuższa niż dwa metry.

 

Wakacje mimo epidemii. Tysiące osób na Głównym Mieście w Gdańsku, nie zawsze w maseczkach 

 

Skuteczność aplikacji zależy od liczby osób, która ją pobierze. Z takiej samej aplikacji tylko pod inną nazwą korzysta dziś m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków i Włochów. Aplikacja jest bezpłatna. Jej zainstalowanie i uruchomienie trwa kilka minut - jeśli przy instalacji włączymy funkcję monitorowania ryzyka, aplikacja sama (wtedy kiedy będzie taka potrzeba) uaktywni się.

 

Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store.

 

Więcej informacji o aplikacji ProteGO Safe

 oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl