PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Aniołki. Schody do punktu widokowego na Wroniej Górce prawie gotowe. Warto wybrać się tam na spacer

Aniołki. Schody do punktu widokowego na Wroniej Górce prawie gotowe. Warto wybrać się tam na spacer
Charakterystyczne schodki znajdujące się od strony ul. Wroniej prowadzą m.in. do świetnego punktu widokowego, z którego widać m.in. tereny stoczniowe. To także miejsce, gdzie można pospacerować z rodziną bądź z psem. Stare, zniszczone stopnie zniknęły pod koniec października, teraz dobiega końca budowa nowych.
Nowe schody prowadzące na Wronią Górkę są niemal gotowe
Nowe schody prowadzące na Wronią Górkę są niemal gotowe
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Dostanie się na Wronią Górkę będzie na pewno wygodniejsze i bezpieczniejsze. W ramach inwestycji rozebrano dotychczasowe, i ułożono nowe schody prowadzące od ul. Wroniej. Wykonany zostanie również górny placyk z balustradą, gdzie pojawią się elementy tzw. małej architektury, głównie ławki i kosze na śmieci. Wykonane zostaną również nowe nawierzchnie, krawężniki i nasadzona zostanie dodatkowa zieleń. Nowe schody terenowe wykonywane są z płytek betonowych szarych o rozmiarze 50x50 cm. Wkrótce zamontowana zostanie tu także metalowa poręcz po środku schodów. Projekt zakłada także oczyszczenie i renowację istniejących murków kamiennych.

- Ułożona została już znaczna część nawierzchni schodów. Prace w tym zakresie są kontynuowane. Do wykonania pozostają jeszcze nawierzchnie na placu zlokalizowanym u szczytu schodów, wraz z małą architekturą - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

 

W tym miejscu znajdują się schody prowadzące m.in. do punktu widokowego
W tym miejscu znajdują się schody prowadzące m.in. do punktu widokowego
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Inwestycja realizowana jest w ramach większego projektu: "Zagospodarowania terenu leśnego „Wronia Górka” w Gdańsku - etap I", który znalazł się w miejskim programie: "Rewaloryzacja zabytków sztuki ogrodowej i zagospodarowania zieleni w mieście".

Wykonawcą prac jest firma UNION INVEST Sp. z o.o. z Lipusza. Zgodnie z podpisaną umową prace potrwają do końca bieżącego roku, a ich koszt wyniesie około 300 tys. zł.

Na tym gdańskim wzniesieniu znajduje się ciekawy punkt widokowy. Widać stąd industrialną część Gdańska, w tym tereny stoczniowe i postoczniowe.

Punkt widokowy uroczyście otwarto wiosną 2017 r. w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Jest on realizowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, i polega na przywróceniu historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazaniu nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej.

Budowa nowych stopni to kolejna już inwestycja w tej okolicy. W ubiegłym roku zamontowano oświetlenie wokół siłowni zewnętrznej i placu zabaw przy Wroniej Górce w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Wcześniej, także dzięki środkom z BO, dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się zrealizować wspomnianą siłownię "pod chmurką" (BO 2016) i plac zabaw (BO 2017). Powstały one na terenie mocno zadrzewionym i w sąsiedztwie właśnie lasu komunalnego, nazywanego Wronią Górką.

3
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze