PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Aniołki z dobrym widokiem. Bezpieczne wejście na Wronią Górkę czeka na zwiedzających

Aniołki z dobrym widokiem. Bezpieczne wejście na Wronią Górkę czeka na zwiedzających
Mieszkańców tej dzielnicy nie trzeba przekonywać, że to jedno z ciekawszych miejsc na spacery rodzinne bądź w towarzystwie psa. Warto wybrać się tu na wycieczkę także z innych zakątków Gdańska. Schody prowadzące na Wronią Górkę zostały już oficjalnie oddane do użytku.
Na Wronią Górkę prowadzą już nowe, równe schody
Na Wronią Górkę prowadzą już nowe, równe schody
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Dostanie się na to wzgórze będzie teraz wygodniejsze i bezpieczniejsze. W ramach inwestycji rozebrano dotychczasowe, i ułożono nowe schody prowadzące od ul. Wroniej. Przy okazji wykonano również górny placyk z balustradą, gdzie pojawiły się ławki i kosze na śmieci. Wykonano również nowe nawierzchnie, krawężniki i nasadzono dodatkową zieleń. Nowe schody terenowe wykonane zostały z płytek betonowych szarych o rozmiarze 50x50 cm. Nowością w tym miejscu jest również metalowa poręcz zamontowana po środku schodów, dzięki której wygodniej i bezpieczniej będzie można wchodzić zwłaszcza osobom starszym, a także wszystkim spacerowiczom w trakcie np. deszczu. Projekt zakładał także oczyszczenie i renowację istniejących murków kamiennych.

Inwestycja zrealizowana została w ramach większego projektu: "Zagospodarowania terenu leśnego „Wronia Górka” w Gdańsku - etap I", który znalazł się w miejskim programie: "Rewaloryzacja zabytków sztuki ogrodowej i zagospodarowania zieleni w mieście".

Wykonawcą prac była firma UNION INVEST Sp. z o.o. z Lipusza. Zgodnie z podpisaną umową koszt prac wyniósł blisko 300 tys. zł.

 

Można postać, można też usiąść i popatrzeć na ciekawe widoki rozciągające się z tego wzgórza
Można postać, można też usiąść i popatrzeć na ciekawe widoki rozciągające się z tego wzgórza
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Na tym gdańskim wzniesieniu znajduje się ciekawy punkt widokowy. Widać stąd industrialną część Gdańska, w tym tereny stoczniowe i postoczniowe. Uroczyście otwarto go wiosną 2017 r. w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”, który realizowany jest przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, i polega na przywróceniu historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazaniu nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej.

Wronia Górka jest wzniesieniem morenowym o wysokości 55 m n.p.m. Jest ono dobrze widoczne z Placu Zebrań Ludowych i najlepiej dostać się na nie można właśnie schodami prowadzącymi od strony ul. Wroniej.

Walory krajobrazowe Wroniej Górki znane są nie od dziś. Już w latach 30. XX wieku stworzony został projekt wytyczenia szlaku krajobrazowego o nazwie Höhenweg ciągnącego się przez wzgórza Aniołków, Wrzeszcza i Oliwy. Jednym z punktów na trasie szlaku była właśnie Wronia Górka. Projekt został zrealizowany co prawda tylko częściowo na odcinku od Aniołków do Królewskiego Wzgórza, ale jego niewielkie pozostałości są widoczne do dziś: murki oporowe i leśne ścieżki.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl