PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Andrea Anastasi żegna się z Gdańskiem. Dziś mecz zawodników Trefla z kibicami, wstęp wolny

Andrea Anastasi żegna się z Gdańskiem. Dziś mecz zawodników Trefla z kibicami, wstęp wolny
Srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski, dwukrotnie Puchar Polski, ćwierćfinał Ligi Mistrzów - to największe sukcesy siatkarzy Trefla pod wodzą Andrei Anastasiego. Włoch nie będzie już trenerem „gdańskich lwów”. W czwartek, 11 kwietnia, o godz. 18.00, będzie okazja, by pożegnać trenera i podziękować za zaangażowanie i włożoną pracę.
Piątek, 5 kwietnia 2019 roku, hala Ergo Arena. Mecz z Indykpolem AZS Olsztyn, trener Andrea Anastasi po raz ostatni prowadził siatkarzy Trefla
Piątek, 5 kwietnia 2019 roku, hala Ergo Arena. Mecz z Indykpolem AZS Olsztyn, trener Andrea Anastasi po raz ostatni prowadził siatkarzy Trefla
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Andrea Anastasi urodził się 8 października 1960 we włoskiej miejscowości Poggio Rusco. Jako siatkarz z reprezentacją Włoch był mistrzem świata (1990) i mistrzem Europy (1989). Jako trener z sukcesami prowadził m.in. reprezentację Włoch (mistrzostwo Europy w 1999 roku, wicemistrzostwo Europy w 2001 roku, brązowy medal igrzysk olimpijskich w 2000 roku) oraz reprezentację Hiszpanii (mistrzostwo Europy w 2007 roku).

W latach 2011-2013 był selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą w pierwszym roku pracy zdobył trzy medale na wszystkich możliwych imprezach międzynarodowych (brąz Ligi Światowej, brąz mistrzostw Europy i srebro w Pucharze Świata). W następnym roku zdobył z reprezentacją złoty medal Ligi Światowej oraz dotarł z nią do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich.

Anastasi przed sezonem 2014/2015 przejął drużynę Trefla. Gdańszczanie pod wodzą Włocha zdobyli wicemistrzostwo Polski (2015), brązowy medal PlusLigi (2018), dwa Puchary Polski (2015, 2018), Superpuchar Polski (2015), awansowali do TOP 12 Ligi Mistrzów w 2016 roku, a także ćwierćfinału Ligi Mistrzów w 2019 roku, gdzie odpadli dopiero po "złotym secie" z najlepszym klubowym zespołem świata - Zenitem Kazań.

W październiku 2018 roku trener Anastasi otrzymał od Władz Miasta medal za wybitne zasługi dla gdańskiego sportu

 

Andrea Anastasi żywo reaguje na wydarzenia na boisku
Andrea Anastasi żywo reaguje na wydarzenia na boisku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Bardzo dziękujemy Andrei za wszystko, co osiągnął z naszym klubem. To pod jego wodzą karty historii gdańskiej siatkówki zaczęły się wypełniać pucharami i medalami. Wspólnie stworzyliśmy nowe oblicze Trefla Gdańsk, który przez pięć sezonów stał się ważną marką na siatkarskiej mapie Polski - przypomina Dariusz Gadomski, prezes Trefla Gdańska. - Pamiętajmy też, ilu zawodników rozwinęło się w Gdańsku pod wodzą Andrei: chociażby Damian Schulz, Artur Szalpuk, a w zakończonym przed chwilą sezonie Maciej Muzaj czy Marcin Janusz. Za to wszystko jesteśmy wdzięczni trenerowi i na pewno będziemy dalej podążać w tych kierunkach rozwoju, które razem wypracowaliśmy. Oczywiście trzymamy kciuki za dalsze sukcesy trenerskie Andrei, a w Gdańsku zawsze będziemy go witać jak w domu.

Andrea Anastasi od nowego sezonu ma prowadzić zespół ONICO Warszawa.


Ostatnią okazją do spotkania z trenerem Anastasim w barwach Trefla będzie mecz z kibicami, który odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia, o godz. 18:00 w sali treningowej Erego Areny. Zgłoszenia kibiców, którzy staną ramię w ramię z „gdańskimi lwami” na boisku już się zakończyły, klub zaprasza pozostałych fanów na trybuny. 

Wstęp wolny.

Spotkanie będzie też świetną okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć, zebrania autografów, czy posezonowych rozmów. Całość zakończy się około godz. 19:30.

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl