PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Aleksandra Dulkiewicz wystartuje w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska. WIDEO i FOTO

Aleksandra Dulkiewicz wystartuje w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska. WIDEO i FOTO
- Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska - ogłosiła we wtorek, 22 stycznia, kilka minut po godzinie 12.00 pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej pod napisem GDAŃSK na Ołowiance. - Gdańsk to najcudowniejsze miejsce na świecie.
Aleksandra Dulkiewicz ogłasza, że będzie kandydować na prezydenta Gdańska w przedterminowych wyborach 3 marca
Aleksandra Dulkiewicz ogłasza, że będzie kandydować na prezydenta Gdańska w przedterminowych wyborach 3 marca
fot. www.gdansk.pl

 

Konferencja prasowa miała rozpocząć się w samo południe, ale już kilkanaście minut wcześniej pod napisem "GDAŃSK' na wyspie Ołowianka zebrał się spory tłum, liczący kilkadziesiąt osób. Wśród nich znaleźli się członkowie stowarzyszenia założonego przez Pawła Adamowicza "Wszystko Dla Gdańska", a także trójmiejscy samorządowcy, marszałek województwa pomorskiego, dawni opozycjoniści z czasów PRL, jak również miejscy aktywiści zaangażowani w bieżące sprawy miasta.

Aleksandra Dulkiewicz przyszła na konferecję od strony ul. Wartkiej, przechodząc przez wybudowaną w poprzedniej kadencji kładkę. Szła sama. Widząc to, trójmiejscy samorządowcy stojący przy charakterystycznym napisie, ruszyli w jej kierunku szybkim krokiem, by... towarzyszyć jej w tym przejściu. W ten sposób, symbolicznie, pokazali, że nie jest i nie będzie sama z wyzwaniami, jakie przed nią staną.

Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, mówiła:

- Po formalnej decyzji premiera, i wyznaczeniu daty ponownych wyborów na urząd Prezydenta Gdańska, przychodzi czas indywidualnych decyzji. Pomimo krótkiego, bardzo krótkiego czasu, który upłynął od śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, nasze miasto, jego ukochany Gdańsk, musi żyć i funkcjonować dalej. Przez ostatnie niemal trzynaście lat współpracowałam z panem prezydentem Pawłem Adamowiczem. Przez te lata przekazywał mi swoją mądrość, dzielił się doświadczeniem, wprowadzał w trudną materię zarządzania miastem, współpracy z ludźmi, rozmów z mieszkańcami. Uczył mnie, jak patrzeć na Gdańsk jego oczami, jak kochać gdańszczanki i gdańszczan, jak oddawać im tą miłość, którą oni oddają temu miastu. Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska.

Choć kontekst jest bardzo trudny, bolesny, również dla mnie, wiem, że pan prezydent by sobie tego życzył. Będę kandydowała z listy stowarzyszenia "Wszystko dla Gdańska", bo jest to stowarzyszenie, które założył pan prezydent, tworzyliśmy je wspólnie, jest to środowisko progdańskie, proobywatelskie i je chciałabym godnie reprezentować. Wierzę, że te wybory wspólnie wygramy. Bardzo proszę, i oddaję się do dyspozycji gdańszczankom i gdańszczanom, po to, byśmy wspólnie mogli miastem zarządzać, ale też wypełnić testament i spuściznę prezydenta Pawła Adamowicza. Wiem, że nie będzie to łatwe, ale miasto wolności i solidarności musi trwać i rozwijać się nadal, w duchu wartości, które były bliskie panu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, ale wiem, że są także bliskie gdańszczankom i gdańszczanom.

Dulkiewicz podziękowała przy okazji za słowa solidarności i wsparcia od "najważniejszego gdańszczanina w Europie" - Donalda Tuska.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk już w poniedziałek, 21 stycznia, po ogłoszeniu przez Premiera RP Mateusza Morawickiego daty przedterminowych wyborów w Gdańsku, oficjalnie poparł (wówczas jeszcze prawdopodobną - red.) kandydaturę Dulkiewicz.

 

tusk


Kandydatka na prezydenta Gdańska mówiła także: 

- Dziękuję za wsparcie braci samorządowców, którzy są tu dzisiaj ze mną: marszałka Mieczysława Struka, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Dziękuję za głosy wsparcia od dawnych środowisk opozycyjnych, przyjaciół pana prezydenta: Aleksandrowi Hallowi, Bożenie Grzywaczewskiej, ale dziękuję też Ewie Kowalskiej - wielkiej miłośniczce Gdańska, takiej która będzie "palcem pokazywała" na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę. Dziękuję Ani Strzałkowskiej, która, myślę, jest osobą reprezentującą tę otwartość i wrażliwość na drugiego człowieka, na której nam wszystkim zależy.

Bardzo bym chciała, żeby te wybory nie były walką polityki i polityków, ale rozsądnym zastanowieniem się nad spuścizną Pawła Adamowicza, ale też nad rozwojem naszego miasta - dla dobra gdańszczanek i gdańszczan. Bo Gdańsk to najcudowniejsze miejsce na świecie.

 

Aleksandra Dulkiewicz, kandydatka na urząd prezydenta Gdańska, może liczyć na wsparcie trójmiejskich i pomorskich samorządowców
Aleksandra Dulkiewicz, kandydatka na urząd prezydenta Gdańska, może liczyć na wsparcie trójmiejskich i pomorskich samorządowców. Po lewej Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, po prawej Mieczysław Struk - marszałek województwa pomrskiego 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W trakcie konferencji padło pytanie o pomysł na zarządzanie miastem do czasu wyborów, które odbędą się 3 marca, w sytuacji, gdy (dotychczasowa wiceprezydent - red.) Aleksandra Dulkiewicz została powołana przez Premiera RP na stanowisko osoby pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska, i czy w związku z tym powołany zostanie w najbliższym czasie nowy zastępca prezydenta Gdańska. Obecnie w naszym mieście pracuje trzech wiceprezydentów: Piotr Grzelak, Piotr Kowalczuk i Piotr Borawski. Zostali oni powołani ponownie na te funkcje, oficjalnie, 21 stycznia. Wcześniej ich mandaty zostały wygaszone wraz z wygaszeniem mandatu zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

- Nie wiem, czy do czasu wyborów ta sytuacja się zmieni – przyznała Dulkiewicz. - Każde wsparcie, dla dobra gdańszczanek i gdańszczan, przyjmę. Jestem po kilku rozmowach z liderami Platformy Obywatelskiej, i wiem, że to poparcie już mam, o czym świadczy obecność tutaj radnych PO - odpowiadała na pytanie, czy liczy na poparcie swojej kandydatury przez duże partie polityczne.

Dziennikarze pytali też o to, czy na najbliższe wybory powstanie nowy program wyborczy.

- Jesteśmy bardzo krótko po wyborach. Czuję się współautorką programu wyborczego (który powstał przed jesiennymi wyborami samorządowymi-red.). Pamiętajcie też Państwo, że trzy tygodnie temu podpisaliśmy umowę koalicyjną Wszystko Dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej. Tam też zostały zawarte punkty programowe, czyli "50 celów Adamowicza i Wszystko Dla Gdańska", do tego program Koalicji Obywatelskiej - będą one także moim programem. W trakcie kampanii będę chciała ponownie zaprezentować ten program mieszkańcom. Trzeba pewnie te wątki przypomnieć, odświeżyć.


ZAPIS CAŁEJ KONFERENCJI

 

Aleksandra Dulkiewicz może liczyć na wsparcie trójmiejskich samorządowców, czemu dali wyraz choćby swoją obecnością na wtorkowej konferencji prasowej, w trakcie której ogłosiła swój start w wyborach.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego mówił:

- Myślę, że rozwój metropolii, na której bardzo zależało prezydentowi Adamowiczowi, będzie kontynuować Aleksandra Dulkiewicz. Jestem przekonany, że poradzi sobie na stanowisku prezydenta Gdańska. To nie jest osoba, która raczkuje w polityce. Jest osobą, która mogła przyglądać się pracy Pawła Adamowicza i identyfikować się z jego ideami. To osoba, która współtworzyła z nim program na tę bieżącą kadencję, i która nabierała praktyki w zarządzaniu tak dużym organizmem jakim jest miasto Gdańsk, więc nie mam wątpliwości, że sobie poradzi.

Po tym wszystkim, co przeżyliśmy, myślę, że na swój sposób każdy mieszkaniec tego pięknego miasta przeżył śmierć Pawła Adamowicza. Jest ona bolesna także dla całego Pomorza, jak i całej Polski. To na pewno nie będzie normalna kampania. Nawet jeżeli tylko Aleksandra Dulkiewicz wystartuje w tych wyborach, to będziemy na pewno apelować do mieszkańców Gdańska o to, aby tłumnie pojawili się w lokalach wyborczych, dając wyraźne wsparcie i poparcie Aleksandrze Dulkiewicz.


Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wieloletni przyjaciel Pawła Adamowicza, podkreślał:

- Paweł był człowiekiem, który miał własne zdanie. Ola też ma swoje zdanie. Mimo naszej przyjaźni, czasem się spieraliśmy, ale zawsze potrafiliśmy dojść do jakiegoś konsensusu z Pawłem, i myślę, że do takich konsensusów będziemy też dochodzić z Olą. Pamiętajmy jednak, że Gdańsk i Sopot to oddzielne miasta, i każde ma swoje interesy. W nadchodzących wyborach najważniejsi są gdańszczanie. To oni muszą poprzeć Aleksandrę Dulkiewicz, muszą za nią zagłosować. Wierzę, że ją poprą. Najważniejsza będzie frekwencja - by Ola miała ten mandat społeczny. Jestem przekonany, że ta frekwencja będzie rekordowa.

 

Aleksandrę Dulkiewicz wspierają trójmiejscy samorządowcy. Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Aleksandra Dulkiewicz oraz Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni
Kandydatkę na prezydenta Gdańska wspierają trójmiejscy samorządowcy. Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Aleksandra Dulkiewicz oraz Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, zaznaczał, że jego obecność w Gdańsku podczas konferencji na Ołowiance jest wyrazem poparcia dla Aleksandry Dulkiewicz:

- Znam Olę od lat. Obserwuję, jak świetnie jest wykształcona i doświadczona jako samorządowiec, jak potrafi zrozumieć wyzwania. Ostatnie dni pięknie to pokazały. Kocha Gdańsk. Myślę, że to są takie cechy, które powinien mieć dobry samorządowiec, dlatego całym sercem wspieram Olę.

Uważam, że ta kampania powinna być kampanią bardzo wyciszoną. Okazją do tego, by jeszcze raz zaprezentować program dla Gdańska. Na pewno powinna być pozbawiona tych złych emocji, o których tak wiele mówiliśmy w minionym tygodniu. Nie mam żadnych wątpliwości, że Aleksandra Dulkiewicz jest już tak dobrze przygotowanym samorządowcem, że znakomicie odnajdzie się w nowej roli, że z jednej strony będzie kontynuować, ale wierzę głęboko, że odciśnie własne piętno na przyszłości Gdańska. To osoba, która ma wizję tego miasta i wiele talentów, by tę wizję zrealizować.

 

O decyzji Aleksandry Dulkiewicz poinformowali na swoich profilach inni samorządowcy:

Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska: Aleksandra Dulkiewicz kandydatką również Platforma Obywatelska na urząd Prezydenta Miasta Gdańska w wyborach 3 marca. Olu, zapewniam Cię o moim poparciu i wsparciu nie tylko w kampanii wyborczej, ale przede wszystkim w pracy dla naszego Miasto Gdańsk. 


Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska:

 

Zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Borawski, już w poniedziałek oficjalnie poparł Aleksandrę Dulkiewicz:

Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej  w Radzie Miasta Gdańska:

"Wszyscy, zjednoczeni chcemy pracować na rzecz realizacji 50 celów, które pozostawił nam Śp. Pan Prezydent Paweł Adamowicz. Dziś symboliczne wspólne przejście przez kładkę na Ołowiankę staje się nowym początkiem."

 

W poniedziałek, 21 stycznia, szef kancelarii premiera RP Michał Dworczyk potwierdził, że premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia przedterminowych wyborów na urząd prezydenta Gdańska. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbędą się one 3 marca br.

Portal Onet.pl pisał, że Sławomir Neumann z PO w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie przyznał, że 3 marca jest dobrym terminem na wybory w Gdańsku. - Uważam, że im szybciej tym lepiej - powiedział. - Od początku uważałem i uważam, że to nie powinny być wybory jakie wszyscy znamy, czyli raczej to powinna być jedna kandydatura, poparta przez wszystkich, żeby nawet kampanii nie było w Gdańsku. Gdańsk swojego prezydenta wybrał kilka miesięcy temu, wybrał Pawła Adamowicza i Gdańsk dzisiaj nie potrzebuje nowych wyborów, tylko potwierdzenia wyborów sprzed kilku miesięcy.

Wcześniej Jarosław Kaczyński zapowiedział, że PiS w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska nie wystawi swojego kandydata. 

 

CZYTAJ TAKŻE:

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pochowany w Bazylice Mariackiej

Aleksandra Dulkiewicz została osobą pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska