PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się 3 marca

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się 3 marca
Szef kancelarii Premiera RP Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, 21 stycznia, że przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się 3 marca. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
Wybory przedterminowe w Gdańsku odbędą się prawdopodobnie 3 marca
Wybory przedterminowe w Gdańsku odbędą się prawdopodobnie 3 marca
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, GODZ. 16.30

Szef kancelarii Premiera RP, Michał Dworczyk, potwierdził, że Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie przeprowadzenie przedterminowych wyborów na urząd prezydenta Gdańska. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbędą się one 3 marca br.

Portal Onet.pl pisze, że Sławomir Neumann z PO w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie przyznał, że 3 marca jest dobrym terminem na wybory w Gdańsku. - Uważam, że im szybciej tym lepiej - powiedział. - Od początku uważałem i uważam, że to nie powinny być wybory jakie wszyscy znamy, czyli raczej to powinna być jedna kandydatura, poparta przez wszystkich, żeby nawet kampanii nie było w Gdańsku. Gdańsk swojego prezydenta wybrał kilka miesięcy temu, wybrał Pawła Adamowicza i Gdańsk dzisiaj nie potrzebuje nowych wyborów, tylko potwierdzenia wyborów sprzed kilku miesięcy - podkreślił Neumann.


Wcześniej pisaliśmy:

- Dzisiaj (21 stycznia - red.), kiedy wpłyną dokumenty do kancelarii Prezesa Rady Ministrów, opracowywane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pan premier wyda rozporządzenie wyznaczając wybory. Najprawdopodobniej będzie to 3 marca bieżącego roku, czyli pierwszy możliwy termin - powiedział na antenie Polsat News szef kancelarii Premiera RP Michał Dworczyk.

W dniu 17 stycznia Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich przekazał Aleksandrze Dulkiewicz pełnomocnictwo do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska do momentu wyboru nowego prezydenta naszego miasta

Przepisy ustawy określają, że w przypadku śmierci prezydenta następuje wygaśnięcie jego mandatu. Fakt ten stwierdza Komisarz Wyborczy, który wydaje „postanowienie o wygaśnięciu mandatu” - do 14 dni od dnia zgonu prezydenta, po otrzymaniu aktu zgonu. W Gdańsku nastąpiło to w środę, 16 stycznia. Automatycznie wygaszono też mandaty wszystkich zastępców prezydenta, a więc Piotra Grzelaka, Piotra Kowalczuka, Piotra Borawskiego i Aleksandry Dulkiewicz. Od 17 stycznia oficjalnie przestali pełnić swoje funkcje. 

Aleksandra Dulkiewicz, piastująca od czwartku, 17 stycznia, stanowisko osoby pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska, jest uprawniona do podejmowania wszelkich decyzji i czynności w ramach funkcjonowania gminy - tak, jak sam prezydent.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym Prezes Rady Ministrów musi wyznaczyć datę przedterminowych wyborów. Powinny się odbyć w ciągu 90 dni od wygaśnięcia mandatu prezydenta, a więc najpóźniej 14 kwietnia. 

Warto zaznaczyć, że będą to wybory uzupełniające - na stanowisko prezydenta Gdańska. Osoba, która zostanie wybrana przez mieszkańców na urząd prezydenta miasta, obejmie stanowisko do końca kadencji, a więc do 2023 r. 

Już w ubiegłym tygodniu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia nie wystawi kandydata w tych przedterminowych wyborach.


Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, zmarł 14 stycznia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Dzień wcześniej został brutalnie zaatakowany przez nożownika, na scenie, w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Paweł Adamowicz miał 53 lata. Gdańskiem zarządzał nieprzerwanie od 20 lat. oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl