PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gala Aktywności Senioralnych. Aktywni seniorzy wyróżnieni w Gdańsku

Gala Aktywności Senioralnych. Aktywni seniorzy wyróżnieni w Gdańsku
Październik w Gdańsku jest miesiącem seniorów. W tym czasie obywa się wiele inicjatyw skierowanych dla dojrzałych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Kulminacyjnym momentem programu Gdańskich Dni Seniora była Gala Aktywności Senioralnych, która odbyła w czwartek, 21 października w Centrum Św. Jana. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanscie osob w różnym wieku stoi na scenie z dyplomami, kwiatami
Nagrodzeni podczas Gali Aktywności Senioralnych, która odbyła w czwartek, 21 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku 
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Zaproszonych na uroczystość gości przywitała Aleksandra Dulkiewicz, prezydenta Gdańska. 

- Jestem bardzo dumna, że w naszym mieście mamy tylu nie tylko aktywnych, ale i wielce utalentowanych twórców - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To, że być może z nieco siwymi włosami, to jeszcze lepiej, bo suma życiowych doświadczeń powoduje, że twórczość jest jeszcze głębsza, pełniejsza, ciekawsza, bo odzwierciedla wasze życie. Bardzo się cieszę, że możemy się zobaczyć twarzą w twarz, ale nie byłabym sobą, gdybym nie powiedziała: dbajcie o siebie. Proszę was o to, żebyście na siebie uważali, bo jesteście skarbem społeczności Gdańska, który tworzy i twórczo wpisuje się we współczesność naszego miasta. Dzisiaj w imieniu wszystkim mieszkańców dziękuję Wam i gratuluję 

Wydarzenie było także finałem tegorocznej, IX edycji konkursu Aktywni Seniorzy. Konkurs jest działaniem wspólnym miasta i Regionalnego Centrum Wolontariatu, a jego celem jest nagradzanie grup, klubów, organizacji pozarządowych oraz seniorów i seniorek aktywnych na rzecz swojej grupy i społeczności lokalnej Gdańska. 

 

Nagrody w czterech kategoriach Aktywna Seniorka, Aktywny Senior, Grupa/Klub Seniorów i Miejsce Przyjazne Seniorom wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu. 

- Aktywnych seniorów i seniorek w Gdańsku nie brakuje. Wiele jest też aktywnych klubów seniora i grup nieformalnych - mówił Dawid Jastrzębski, prezes Gdańskiego Centrum Wolontariatu. - Coraz więcej jest też miejsc przyjaznym seniorom, a ten konkurs właśnie te miejsca i te osoby wspiera. Serdecznie gratuluję zarówno nagrodzonym, jak i wszystkim nominowanym.

Starsza kobieta odbiera dyplom od młodszej kobiety
Podziękowania z rąk prezydent Gdańska otrzymała Barbara Badowska-Średniawa
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Nagrody otrzymali: 

 • Aktywna Seniorka: Janina Kubiciel-Morawska
 • Aktywny Senior: Andrzej Klimkowski
 • Grupa Seniorów: Klub Seniora przy Stowarzyszeniu "Dobre Wiadomości" i Klub Seniora "Sprawne Ręce"
 • Miejsce przyjazne Seniorom: Fundacja Świat Wrażliwy


Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” 

W tym roku odbyła się III edycja Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Podczas uroczystości Barbara Badowska-Średniawa, prezes Fundacji Barbary Średniawy, organizatorka olimpiady, podsumowała trzy dotychczasowe edycje. Seniorzy w trakcie przygotowań do olimpiady dowiadują się m.in. jakie są obowiązki i jakie są przywileje obywatela seniora. Zdobywają wiedzę zarówno podczas wykładów i warsztatów, jak i wyjazdów np. do Sejmu.

Motyw, który doprowadził do powstania myśli o zorganizowaniu pierwszej Olimpiady to słowa Wolfganga Goethego: „Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować”. Pierwsze eliminacje miejskie odbyły się w Gdańsku 14 października 2016 r. Zdobywczynią pucharu Prezydenta Miasta Gdańska została 86-letnia Alina Kneba. W kolejnym roku wydarzenie rozwinęło się do zasięgu wojewódzkiego, a w roku 2018 odbyła się ogólnopolska edycja olimpiady. Z inicjatywy uczestników olimpiady został powołany Klub Olimpijczyka „Srebrni Obywatele”. 

-  Chciałabym bardzo podziękować pani Barbarze Badowskiej-Średniawie za pomysł, za inicjatywę, a wszystkim uczestnikom, że chcieliście w tej olimpiadzie brać udział - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dzisiaj, gdy widzimy jak łatwo manipulować ludźmi, rzetelna wiedza, informacja i umiejętność jej weryfikacji jest wielkim kapitałem. To ważne, żeby być świadomym obywatelem. Dlatego z całego serca dziękuję, że wciąż chcecie się dokształcać. Ja wiem, drogie seniorki, drodzy seniorzy, że nie jeszcze niejednej rzeczy mogę się od was nauczyć

 

Podziękowania z rąk prezydent Gdańska otrzymali: 

 • Barbara Badowska-Średniawa (pomysłodawczyni przedsięwzięcia) 
 • Teresa Malinowska  
 • Janina Okoniewska 
 • Maria Lejszys 
 • Wiesława Felicjancik 
 • Ludwika Marianowska 
 • Maria Kaszubska Niedźwiedzka 
 • Krystyna Degutis 
 • Irola Ferlin  
 • Halina Goczewska 
 • Krystyna Szulc 
 • Walentyna Czapska 
 • Aleksander Chrupczalski 
 • Kazimierz Widźgowski 
 • Andrzej Matuszak 

 

Sala koncertowa, na scenie wolalistka przy mikrofonie
Artyści wykonywali zwycięskie utwory Benefisu Dojrzałości
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Piąta edycja Benefisu Dojrzałości 

Podczas Gali Aktywności Senioralnych odbył się także jubileusz Benefisu Dojrzałości, wydarzenia organizowanego przez Fundację Promedicine i miasto Gdańsk. W tym roku po raz piąty rozstrzygnięty został konkurs poetycki dla seniorów, w którym wybrano 7 najlepszych utworów. Nagrodą było stworzenie muzycznych aranżacji do tekstów i wykonanie utworów w formie piosenek przez muzyków z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncert galowy był częścią inauguracji Gdańskich Dni Seniora i odbył się 1 października. Ostatnie dwie edycje koncertu emitowane w wersji on-line i można je nadaj obejrzeć w serwisie YouTube.

Symboliczne podziękowanie wszystkim uczestnikom Konkursu Poetyckiego dla Seniorów otrzymała Krystyna Degutis. Zwycięskie utwory poprzednich edycji Benefisu Dojrzałości wykonywane na żywo umilały wieczór obecnym w Centrum św. Jana.Gościem specjalnym Gali Aktywności Senioralnych był Maciej Miecznikowski, a uczestnicy wydarzenia mogli na zakończenie wysłuchać recitalu artysty. 

opr. AK

Marta FormellaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Marta Formella - najnowsze
Marta FormellaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Marta Formella - najnowsze