PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Afera Kryminalna. Tess Gerritsen gwiazdą festiwalu literackiego

Afera Kryminalna. Tess Gerritsen gwiazdą festiwalu literackiego
Afera Kryminalna 2018 to literacki festiwal gatunkowy i święto kryminału, który rozpocznie się w czwartek, 4 października. Gwiazdą tej edycji będzie Tess Gerritsen, tłumaczona na ponad 30 języków, amerykańska autorka 25 popularnych thrillerów medycznych. Pisarka spotka się z z fanami swojej twórczości w sobotę.
Gościem specjalnym Afery Kryminalnej 2018 jest Tess Gerritsen, amerykańska pisarka, której thrillery medyczne cieszą się ogromną popularnością w USA i Europie
Gościem specjalnym Afery Kryminalnej 2018 jest Tess Gerritsen, amerykańska pisarka, której thrillery medyczne cieszą się ogromną popularnością w USA i Europie
Mat. pras.

- Od początku istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji - mówi Przemysław Czaja z WiMBP. - Wśród nich byli i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Bo kryminał to przede wszystkim dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza.

Czego możemy się spodziewać w tym roku?

Festiwal rozpocznie w czwartek, 4 października - Grą kryminalną, którą poprowadzi Adam Ubertowski (Filia Gdańska przy ul. Mariackiej). Z powodu ograniczonej liczby miejsc (decyduje kolejność zgłoszeń) należy się zapisać: promocja@wbpg.org.pl, i tytule maila podać nazwę wydarzenia.  

Tego też dnia w Bibliotece pod Żółwiem czytelnicy spotkają się ze znanymi pisarzami i pisarką: Agnieszką Pruską, Krzysztofem Bochusem, Adamem Karczewskim i Mariuszem Czubajem.

W piątek, 5 października będziemy czytać i słuchać do woli, a organizatorzy zadbają nawet o nasze pociechy. Od godz. 18.30 do 21 bowiem, bibliotekarze Biblioteki Oliwskiej pełnić będą „Kryminalny dyżur” i zaopiekują się dziećmi podczas wydarzeń dla dorosłych. A oni mogą w tym czasie pójść na przykład (godz. 18) na wykład Marcina Wrońskiego pt. „Tkanie fabuły". Tu również nie należy zapominać o zapisach: promocja@wbpg.org.pl.

Piątek będzie dniem atrakcji dla młodzieży, która od godz. 13.30 do 15.00 oraz od 15.30-16.30 podczas Kryminalnej Piły spotka się z biegłymi ze szkoły kryminalistyki z Piły (Zapisy - promocja@wbpg.org.pl.). O godz. 9.00 rozpocznie się dla nich zabawa kryminalna z nagrodami - „Kryminalne zagadki” - przygotowana przez pracowników Biblioteki Oliwskiej. A po południu wysłuchają prelekcji (godz. 17.30-18.30) o tajnych służbach w Polsce i na świecie oraz o terroryzmie (godz. 18.30-20.00). To drugie spotkanie poprowadzi Jerzy Dziewulski, który opowie też o wyszkoleniu polskiej policji w tym zakresie. A na koniec (godz. 20.00-21.30) trudne pytania młodzi ludzie będą mogli zadać znanemu pisarzowi Jakubowi Żulczykowi, autorowi kultowej książki “Ślepnąc od świateł”.

Wieczorem - niespodzianka festiwalowa. Jak na prawdziwy thriller przystało (godz. 22 do 23.30) odbędzie się tajemnicze spotkanie autorskie (zapisy pod adresem e-mail: promocja@wbpg.org.pl) Organizatorzy nie chcą zdradzić kto jest jego bohaterem. Wiadomo tylko, że będzie to pisarz lub pisarka literatury kryminalnej.


Afera Kryminalna 2018 to spotkania z pisarzami, prelekcje, warsztaty i... niespodzianki
Afera Kryminalna 2018 to spotkania z pisarzami, prelekcje, warsztaty i... niespodzianki
Mat. pras.Bardzo bogaty program przygotowano też na sobotę, 6 października. 
Na wielbicieli czekać będą w Bibliotece Manhattan: Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej i królowa polskiego kryminału - Katarzyna Bonda. A dla tych, którzy chcieliby zgłębić wątki medyczne w literaturze z dreszczykirm przygotowano wykład „O lekarzach, truciznach i thrillerach medycznych, czyli służba zdrowia na usługach kryminału”, który poprowadzi Piotr Liana (godz. 11.00-12.00).

Tego dnia można też nie tylko słuchać o zbrodniach, ale też nauczyć się o nich pisać. Tajniki literackiego warsztatu zdradzać będzie Marta Guzowska podczas ćwiczeń „Poznaj swojego bohatera” (godz. 11.00-13.00). (Zapisy – promocja@wbpg.org.pl.) Nie wystarczy się jednak tylko zapisać - uczestnicy muszą przygotować do 30 września krótki tekst, do 10 tys. znaków, w którym pojawia się jeden główny bohater.

Czas na gwiazdę  tegorocznej Afery Kryminalnej. Będzie nią Tess Gerritsen, amerykańska pisarka, której thrillery medyczne cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy. Zadebiutowała w 1987 r. romansem z wątkami kryminalnymi, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu w 1996 r., gdy pierwszy thriller medyczny - „Dawca”, trafił na listę bestsellerów „New York Timesa”, a prawa do wersji filmowej kupił Paramount.

W kolejnych latach ukazały się: „Infekcja”, „Nosiciel”, „Grawitacja”, „Grzesznik”, „Sobowtór”, „Autopsja”, „Ogród kości”, „Klub Mefista”, „Mumia”, „Dolina Umarłych”, „Milcząca dziewczyna”. W sumie Tess Gerritsen jest autorką ośmiu romansów kryminalnych, 11 thrillerów z cyklu z Jane Rozzoli i Maurą Isles oraz sześciu thrillerów poza serią. Przekłady książek Gerritsen publikowane są w ponad 30 językach i regularnie pojawiają się na listach bestsellerów w USA i Europie.

Na podstawie jej powieści powstał serial telewizyjny „Partnerki” z kobiecym duetem śledczym – Jane Rizzoli i Maurą Isles. Mogli go oglądać telewidzowie w 22 krajach na całym świecie, w tym także w Polsce.


Festiwal powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka i w tym roku będzie miał ósmą edycję. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się również w siedmiu innych bibliotekach z terenu woj. pomorskiego – w Sopocie, Bolszewie, Tczewie, Łęczycach, Wejherowie, Redzie i Rumi.Szczegółowy rogram Afery Kryminalnej w Gdańsku:

4.10.2018 (czwartek)

Biblioteka pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście)

- godz. 15.30-16.30 – Gra kryminalna – prowadzący Adam Ubertowski. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (imię i nazwisko). Zapisy – promocja@wbpg.org.pl. W tytule maila należy podać nazwę wydarzenia.

Filia Gdańska (ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście)

  • 16.00-17.30 – „5 lat z Barnabą Uszkierem” - spotkanie z Agnieszką Pruską.
  • 17.45-18.45 – spotkanie z Krzysztofem Bochusem. Promocja książki „Szkarłatna głębia”.
  • 19.00-20.00 – spotkanie z Adamem Karczewskim. Promocja książki „Matrioszki”.
  • 20.00-21.00 – spotkanie z Mariuszem Czubajem. Promocja książki „Dziewczynka z zapalniczką”.

5.10.2018 (piątek)

Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz)

Cicha czytelnia

  • 18.00-19.30 – Kryminał w praktyce - wykład „Tkanie fabuły" - prowadzący Marcin Wroński. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (imię i nazwisko). Zapisy – promocja@wbpg.org.pl. W tytule maila należy podać nazwę wydarzenia.

Biblioteka Oliwska (ul. Opata J. Rybińskiego 9, Gdańsk-Oliwa)

- DLA DZIECI: 18.30-21.00 – „Kryminalny dyżur” - zabawy dla dzieci podczas wydarzeń dla dorosłych. Prowadzenie - bibliotekarze Biblioteki Oliwskiej.

- DLA MŁODZIEŻY: 13.30-15.00 oraz 15.30-16.30 Kryminalna Piła – spotkania z biegłymi ze szkoły kryminalistyki z Piły. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (imię i nazwisko). Zapisy – promocja@wbpg.org.pl. W tytule maila należy podać nazwę wydarzenia.

  • od 9.00 – „Kryminalne zagadki” - zabawa kryminalna z nagrodami przygotowana przez pracowników Biblioteki Oliwskiej.
  • 17.30-18.30 – „Tajne służby w Polsce i na świecie” - prelekcja.
  • 18.30-20.00 – O polskiej policji i terroryzmie - spotkanie z Jerzym Dziewulskim.
  • 20.00-21.30 – spotkanie z Jakubem Żulczykiem.

- godz. 22:00 - 23:30 – tajemnicze spotkanie autorskie – zapisy przyjmujemy pod adresem e-mail: promocja@wbpg.org.pl Spotkanie odbędzie się w wyjątkowym (i adekwatnym do charakteru festiwalu) miejscu. Wcześniej jednak nie zdradzimy z kim odbędzie się spotkanie. Wiadomo, że będzie to pisarz/pisarka literatury kryminalnej.

6.10.2018 (sobota)

Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz)

Cicha czytelnia

- 11.00-13.00 Warsztaty literackie „Poznaj swojego bohatera” – prowadząca Marta Guzowska. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (imię i nazwisko).  Zapisy – promocja@wbpg.org.pl. W tytule maila należy podać nazwę wydarzenia. (Zadaniem uczestników będzie przygotowanie do 30.09.2018 krótkiego tekstu, w którym pojawia się jeden główny bohater. Tekst do 10 tys. znaków).

- Scena

11.00-12.00 – „O lekarzach, truciznach i thrillerach medycznych, czyli służba zdrowia na usługach kryminału” – prowadzący Piotr Liana.

12.15-13.45 – spotkanie z Marcinem Wrońskim. Promocja książki „Gliny z innej gliny”.

14.00-15.15 – spotkanie z Katarzyną Bondą. Promocja książki „Czerwony pająk”.

15.30-17.00 – spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem. Promocja książki „Masz to jak w banku”.

Dwór Artusa (Długi Targ 44/43, Gdańsk-Śródmieście) (Wielka Hala Dworu Artusa)

- 18.00-21.00 GOŚĆ SPECJALNY - spotkanie z Tess Gerritsen – prowadząca Marta Guzowska. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (imię i nazwisko). Zapisy – promocja@wbpg.org.pl. W tytule maila należy podać nazwę wydarzenia.Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze