PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Abp Sławoj Leszek Głodź przeszedł na emeryturę. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację

Abp Sławoj Leszek Głodź przeszedł na emeryturę. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację
Abp Sławoj Leszek Głódź 13 sierpnia skończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny. Z tej racji złożył rezygnację z funkcji metropolity gdańskiego. Jak informuje portal Konferencji Episkopatu Polski episkopat.pl, decyzją papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski.
Katedra Oliwska 12 sierpnia 2020 r. Abp Sławoj Leszek Głódź celebrował mszę żałobną za duszę Piotr Soyki.
Katedra Oliwska, 12 sierpnia 2020 r. Abp Sławoj Leszek Głódź celebrował mszę żałobną za duszę Piotr Soyki
fot. Renata Dąbrowska/gdansk.plAbp Sławoj Leszek Głódź w związku z ukończeniem 75 roku życia złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z funkcji metropolity gdańskiego. Informację tę podał portal Konferencji Episkopatu Polski episkopat.pl. Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio przekazał 13 sierpnia w południe decyzję papieża, w której znalazły się dwa punkty, dotyczące tego, co zdecydował Franciszek:

1. Przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego.
2. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej Sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.

- czytamy w komunikacie nuncjusza.

Abp Sławoj Leszek Głodź pełnił funkcję metropolity gdańskiego od 2008 r., będąc następcą abp Tadeusza Gocłowskiego, który przestał pełnić tę funkcję w wieku 77 lat
Abp Sławoj Leszek Głodź pełnił funkcję metropolity gdańskiego od 2008 r., będąc następcą abp Tadeusza Gocłowskiego, który przestał pełnić tę funkcję w wieku 77 lat
zdj. Renata Dąbrowska/gdansk.pl


W informacji portalu episkopat.pl dotyczącej przejścia na emeryturę abp. Sławoja Leszka Głódzia znalazł się też jego życiorys. Na przestrzeni lat pełnił on wiele ważnych  kościelnych funkcji.


Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się w Bobrówce (woj. podlaskie) 13 sierpnia 1945 roku. Studiował w białostockim seminarium duchownym, a w 1970 r. w Białymstoku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Pracował następnie duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i wśród Polonii w Paryżu. W 1981 roku był kapelanem „Solidarności” Regionu Białystok.

Studia kanoniczne odbył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktoryzował się w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich. W okresie od marca do grudnia 1980 roku był pracownikiem nadzwyczajnym Synodu Biskupów w Rzymie. Następnie pracował w Kurii Arcybiskupiej i Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku, będąc jednocześnie dyrektorem studium katechetycznego. Od września 1981 roku rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego.


W 1991 roku przyjął święcenia biskupie na Jasnej Górze, a dzień później został Biskupem Polowym Wojska Polskiego. W tym samy roku prezydent RP Lech Wałęsa nominował go na stopień generała brygady Wojska Polskiego, a 2 lata później na stopień generała dywizji. W uznaniu zasług na polu duszpasterstwa wojskowego Prezydent  Lech Wałęsa w 22 grudnia 1995 roku nadał mu Krzyż Oficerski Polonia Restituta. W 1994 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powołał go do grona konsultorów Kongregacji ds. Katolickich Kościołów Wschodnich. Był delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem polskim, a także członkiem Centralnego Biura do Spraw Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów. W 2004 roku papież Jan Paweł II podniósł go do godności Arcybiskupa „ad personam”.

Dnia 26 sierpnia papież Jan Paweł II mianował abp. Głódzia ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, którą objął 2 października 2004 r. 17 kwietnia 2008 r. papież Święty Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Abp Sławoj Leszek Głódź pełnił też wiele innych funkcji, był m.in. członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady Prawnej KEP, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, delegatem ds. Duszpasterstwa Strażaków oraz delegatem KEP ds. Telewizji Trwam. Ponadto jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Prezydenta RP Aleksander Kwaśniewski w 1998 roku odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl