Życzenia od prezydenta miasta. 95-letnia pani Halina wspomina róże w powojennym Gdańsku

Tort urodzinowy i toast szampanem - prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w poniedziałek wieczorem, 21 listopada, odwiedził 95-letnią Halinę Myszkier z życzeniami zdrowia i długich lat życia.

Życzenia od prezydenta miasta. 95-letnia pani Halina wspomina róże w powojennym Gdańsku
A
A
data publikacji: 21 listopada 2016 r.

Halina Myszkier doskonale pamięta wydarzenia sprzed 70 lat
Halina Myszkier doskonale pamięta wydarzenia sprzed 70 lat
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pani Halina Myszkier urodziła się w 1921 roku, do grodu nad Motławą przyjechała tuż po wojnie z Torunia. Z ojcem, Klemensem Pałubickim, urzędnikiem Poczty Polskiej, który bardzo chciał mieszkać w polskim Gdańsku. 

W poniedziałek, 21 listopada 2016 roku, obchodzącą 95 urodziny panią Halinę, odwiedził Paweł Adamowicz. Były życzenia 200 lat życia, urodzinowy tort i toast szampanem na zdrowie. Prezydent Gdańska pił herbatę a solenizantka opowiadała o początkach swojego pobytu w naszym mieście.

Przyjechała tu we wrześniu 1945 roku. Skąd pamięta, że to akurat wrzesień?

- Bo na początku października moja mamusia miała urodziny, a ja już zrywałam dla niej kwiatki, piękne róże, w naszym nowym przydomowym ogrodzie - mówiła pani Halina. Wspominała też, jak z innymi kobietami, gubiły drogę między gdańskimi gruzami, szukając drogi do domu.

Lata okupacji pani Myszkier spędziła w Bydgoszczy i okolicach, działając w Szarych Szeregach, w strukturach Armii Krajowej. W Gdańsku całe życie była księgową, głównie w Zespole Szkół Stoczniowych we Wrzeszczu. 
 

Prezydent Adamowicz napiał na swoim profiu na FB:

Dziś miałem przyjemność odwiedzić panią Halinę, która obchodziła 95 urodziny. Pani Halina walczyła w Szarych Szeregach. Do Gdańska przeprowadziła się w 1945 roku, a urodziła w Toruniu. Jubilatce raz jeszcze dużo zdrowia i uśmiechu!oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl