• Start
  • Wiadomości
  • Zobacz rekordowe Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan z Parady Niepodległości

To jest rekordowe Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan z Parady Niepodległości! Możesz je powiększyć - znajdź siebie i znajomych

21. Gdańska Parada Niepodległości, jak wszystkie poprzednie od 2018 roku zakończyła się wykonaniem Rodzinnego zdjęcia uczestników na Długim Targu. Tak “tłumnego” Rodzinnego zdjęcia jeszcze nie mieliśmy w historii wspólnego fotografowania się w naszym mieście, która sięga 2000 roku. Kliknij w link zamieszczony w artykule, znajdź siebie i swoich znajomych!
11.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
tłum ludzi na wspólnym zdjęciu, tysięczny tłum
Rodzinne, wspólne, zdjęcie Gdańszczan zostało wykonane 11 listopada 2023 roku w czasie Parady Niepodległości w Gdańsku jako jej finałowy akcent. Prawdopodobnie aż tylu bohaterów zdjęcia nigdy dotąd nie mieliśmy
Fot. Dariusz Kula

 

KLIKNIJ I OBEJRZYJ RODZINNE ZDJĘCIE GDAŃSZCZAN Z 2023 R. W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI (w dolnej części ekranu znajdziesz kursory do nawigacji)

To jest prawdopodobniej najbardziej tłumne Rodzinne zdjęcie od początku, a więc od 2000 roku, kiedy to tradycja wykonywania zbiorowych zdjęć w Gdańsku została ustanowiona. Zostało wykonane w sobotę, 11 listopada 2023 roku w czasie Parady Niepodległości w Gdańsku jako jej finałowy akcent. 

Słoneczne “Wiwat Polska!” na 21. Paradzie Niepodległości w Gdańsku. WIDEO I ZDJĘCIA

Kadr jest dokładnie taki sam, jak na tym pierwszym zdjęciu, sprzed 23 lat. Aparat obejmuje obiektywem Długi Targ i ulicę Długą, aż po Złotą Bramę. 

Parada Niepodległości. Znajdź siebie na wielkim Rodzinnym Zdjęciu Gdańszczan 2022

Jak robi się zdjęcie tysięcy ludzi?

Wykonujący zdjęcie znany gdański fotograf Dariusz Kula stał w najwyższym oknie Bramy Zielonej. Aparat, którym wykonane jest ujęcie to PhaseOne z obiektywem 55 mm. Jego matryca ma 100 mln pikseli. Nawet osoby będące bardzo daleko, są dość dobrze widoczne. Pozujących do zdjęcia osób są tysiące. Tłum rozciąga się od stop Zielonej Bramy aż do samej Bramy Złotej. Biało-czerwona sektorówka jest niesiona przez członków i sympatyków Komitetu Obrony Demokracji.

- Bardzo rzadko się zdarza, mimo, że w Gdańsku tak wiele się dzieje, aby w jakimkolwiek zgromadzeniu brało udział tak wielu uczestników - mówi Łukasz Kopeć ze Stowarzyszenia SUM, które zorganizowało Paradę. - To niesamowite, że święto narodowe odbywające się w dzień listopadowy jest w stanie zgromadzić więcej osób niż niejeden koncert czy inna atrakcja. To pokazuje, jaki jest Gdańsk i jacy są gdańszczanie. Biało-czerwoni do szpiku kości!

Rodzinne zdjęcie gdańszczan z okazji 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości zostanie przekazane do Muzeum Gdańska, jako dokumentacja tego dnia. Podobnie jak wszystkie poprzednie takie zdjęcia. Pierwsze jest jeszcze w formie analogowej - w roku 2000, na koniec wieku XX, technologia cyfrowa była jeszcze w powijakach. 

Słoneczne “Wiwat Polska!” na 21. Paradzie Niepodległości w Gdańsku. WIDEO I ZDJĘCIA

Rodzinne zdjęcia gdańszczan - jak to się zaczęło?

W 2000 roku gdańszczanie po raz pierwszy w historii zebrali się po to, by wspólnie zapozować do rodzinnego zdjęcia. Fotografia ta stała się inspiracją dla setek, a może i tysięcy podobnych inicjatyw w całej Polsce. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy miesięcznika „30 Dni”, którym kierował wówczas Lech Parell. Obecnie jest on prezesem Stowarzyszenia SUM, od 21 lat organizującego Paradę Niepodległości w naszym mieście. Wykonywanie wspólnego zdjęcia podczas Parady zainaugurowane zostało w 2018 roku, w 100-lecie niepodległości Polski. Od tego czasu Dariusz Kula robi je każdego roku (poza pandemicznym 2021 r.).

Zobacz inne rodzinne zdjęcia gdańszczan wykonane przy różnych okazjach. Także zdjęcie zrobione w roku 2022

Jeśli odliczyć Marsz Niepodległości w Warszawie, który ma zupełnie inny charakter, Parada w Gdańsku jest z pewnością największą tego typu inicjatywą w Polsce.