• Start
  • Wiadomości
  • Zobacz kulisy największego na Pomorzu wolontariatu szycia masek dla szpitali

Zobacz kulisy największego na Pomorzu wolontariatu szycia masek dla szpitali

Już od ponad miesiąca w Gdańsku i na Pomorzu kręci się wielka akcja szycia maseczek dla medyków #ngosySZYJĄMASKI. Inicjatywa doczekała się uwiecznienia w reportażu filmowym i planów zorganizowania “po tym całym szaleństwie” wystawy dokumentującej “szyjące pospolite ruszenie”.
07.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ngoszyja
Kadr z filmu Elżbiety Manuiło o akcji #ngosySZYJĄMASKI 
Studio Manilov

 

Film ukazujący codzienność akcji od środka nakręciła Elżbieta Manuiło ze Studia Manilov, która przez dwa dni z kamerą towarzyszyła jej inicjatorom - i nie tylko - w pracy.   

W filmie wypowiadają się gdańszczanie: Magda Jabłońska z Fundacji Nielada Historia, Karola Dwórnik z Fundacji 3Maliny oraz Bartosz Zimniak z Fundacji Mewka, ale przewijają się także twarze wielu innych osób zaangażowanych w akcję szycia maseczek dla szpitali i organizacji pomocowych z Pomorza przez tysiąc wolontariuszy rozrzuconych po całym regionie. 

W 8-minutowym filmie można dowiedzieć się m.in. jak wygląda skomplikowana logistyka na linii domy szyjących - sztab projektu, co musi się wydarzyć zanim maseczki dotrą do swoich odbiorców; w jaki sposób (poza szyciem) wolontariusze angażują się we wsparcie wielkiej akcji szycia maseczek. 

 

Tylko do 22 kwietnia do szpitali, hospicjów, domów pomocy i innych instytucji trafiło ponad 70 tys. jedno- i wielorazowych maseczek

 

ZOBACZ REPORTAŻ:“Najcenniejszą rzeczą, którą możesz ofiarować drugiemu człowiekowi, jest Twój czas. Z biegiem lat zdajemy sobie sprawę, jaką wartość ma sekunda, minuta, godzina. Uczymy się rozsądnie go rozdawać oraz z wdzięcznością przyjmujemy ten, który jest nam ofiarowany. Te tysiące godzin, które dostaliśmy od Wolontariuszek i Wolontariuszy, są najcudowniejszym darem i bardzo luksusowym - pisze Magda Jabłońska, koordynatorka akcji #ngosySZYJĄMASKI na stronie internetowej inicjatywy. - Po prostu nie możemy powiedzieć tylko "dziękujemy". To będzie za mało. W naszej głowie mamy już tysiące scenariuszy podziękowań i spotkań integracyjnych”.

 

Jednym ze sposobów na podziękowanie za “luksusowy dar” ma być wystawa pomorskiego szycia maseczek. Jakie eksponaty zostaną zebrane?

  • zdjęcia z szycia, przy maszynach, z odbiorów i dostaw, krojenia i wożenia,
  •  liściki załączane do pakietów odbieranych przez kierowców wolontariuszy od osób szyjących,
  •  podziękowania od beneficjentów,
  •  rysunki od dużych i małych.

 

Pomóżcie nam udokumentować naszą wspólną akcję - to apel do wolontariuszy. - Szczególnie czekamy na rysunki!!! Niech młodzi narysują siebie, rodzinę w maseczkach, rodzinę przy maszynie do szycia, jakieś bajeranckie projekty maseczek, służbę zdrowia w maseczkach, służby mundurowe, to co widzą za oknem, swoich kolegów i koleżanki na ekranie komputera... wszystko, co im przyjdzie do głowy! Dołączajcie je od pakietów lub przyślijcie zdjęcia na adres akcjamaska@gmail.com.

 

Organizacje pozarządowe i inicjatywy lokalne, które działają w ramach akcji #ngosySZYJĄMASKI :

Fundacja Nielada Historia, Fundacja 3maliny, Fundacja AID Ratunek, Fundacja Mewka, Fundacja Kobiety Wędrowne, Regionalne Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Morena, Fundacja Planet For Generations, Fundacja Damy Radę, Warsztat Na Patencie, Fundacja Pokolenia, Stowarzyszenie EDUQ, Kreatywnie zakręcone, Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, Kociewska Spółdzielnia Socjalna, Stowarzyszenie Junona, Spółdzielnia Lodziarska Jasna, Spółdzielnia Socjalna „Heca”, Ajagore, Dom Kultury w Subkowach, Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Stowarzyszenie "Pomoc za Jeden Uśmiech", Fundacja Edu-Art., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim, Spółdzielnia Socjalna „Sercem do Ludzi”, Koło Gospodyń Wiejskich Stary Dzierzgoń, Koło Gospodyń Wiejskich Lubochowo, Koło Gospodyń Wiejskich Przezmark, Koło Gospodyń Wiejskich Szropy, Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrówczanki, Koło Gospodyń Wiejskich Mikołajki Pomorskie, Koło Gospodyń Wiejskich Czernin, Ochotnicza Straż Pożarna Szembruk i wiele innych indywidualnych osób, które szyją!