Znowu przejdziesz wzdłuż Motławy, przy Żurawiu. Trwa przebudowa Długiego i Rybackiego Pobrzeża 

Po miesiącu przerwy zostanie otwarte przejście nabrzeżem Motławy, przy gdańskim Żurawiu. Trzeba było je zamknąć ze względu na trwający remont Długiego Pobrzeża i Rybackiego Pobrzeża. Ponowne udostępnienie tej drogi dla pieszych zaplanowane jest na środę, 20 marca.
18.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok Żurawia od strony Motławy
Żuraw od średniowiecza był po prostu potężnym dźwigiem portowym. Dzisiaj jest to jeden z najważniejszych symboli Gdańska. Spacer wzdłuż Motławy, przy Żurawiu jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania miasta przez turystów. Po przebudowie Długie i Rybackie Pobrzeże będą będą bardziej estetyczne i bezpieczniejsze - na zakończenie prac z niecierpliwością czekają właściciele sklepów i lokali gastronomicznych, usytuowanych nad Motławą
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Co się dzieje przy Żurawiu?

Prace na tym odcinku prowadzone są w ramach przebudowy Długiego i Rybackiego Pobrzeża. Przez okres około miesiąca przejście było niedostępne ze względu na prace odkrywkowe i ocenę stanu konstrukcji nabrzeża pod Żurawiem. Działań tych nie można było przeprowadzić wcześniej z uwagi na trwający remont samego Żurawia - ten słynny gdańskim zabytek należy do Narodowego Muzeum Morskiego.

Jednocześnie, na odcinku od strony Mostu Zielonego w ramach umowy PPP układana jest nowa nawierzchnia chodnika. Z kolei od strony kładki na Ołowiankę firma Doraco kontynuuje roboty żelbetowe, związane ze wzmocnieniem konstrukcji nabrzeża. Prace nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Miłosne wyznanie z średniowiecza - rzadkie odkrycie archeologiczne przy gdańskim Żurawiu

Prace budowlane nad brzegiem Motławy. Na rzece widać barkę z umieszczonym na niej dźwigiem
Przebudowa Długiego i Rybackiego Pobrzeża prowadzona jest gruntownie i na dużą skalę. Była konieczna ze względu na pogarszający się stan techniczny - tak poważnych prac nie prowadzono tutaj od czasów powojennych
fot. DRMG

Remont pobrzeża - w jakim celu?

Przebudowa konstrukcji Długiego Pobrzeża ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, a także poprawę estetyki i przywrócenie historycznych walorów tego miejsca. Pracami objęto ok. 500-metrowy odcinek od Mostu Zielonego do Targu Rybnego. Są one wykonywane równolegle przez miasto i inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i tak jak dotychczas pełnić będzie ono funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających (biała flota, holowniki, barki).

Niezwykłe znalezisko w Żurawiu - najstarszy kamień wodny, upamiętniający powódź AD 1651

Mapa przedstawiająca widok Motławy z lotu ptaka. Żuraw znajduje się w środkowej części ilustracji
Żółta linia pokazuje przejście przy Żurawiu, które będzie dostępne dla pieszych od środy, 20 marca
gdansk.pl

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta