Odnowiona koalicja KO i WdG w mieście! Oto nazwiska zastępców prezydent Gdańska

- Piotr Grzelak, Monika Chabior, Piotr Borawski oraz Emilia Lodzińska – to zastępcy prezydent Gdańska na obecną kadencję, których przedstawiła Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej w piątek 17 maja. To oznacza kontynuację trwającej od 2018 r. koalicji we władzach miasta między Koalicją Obywatelską a bezpartyjnym ugrupowaniem Wszystko dla Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz powołała też Piotra Kryszewskiego, który pełnił do tej pory funkcję zastępcy prezydenta Gdańska na stanowisko Dyrektora Generalnego do spraw Zieleni.
17.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia grupę pięciu osób stojących na zewnątrz, uśmiechających się do kamery. W tle widoczne są kolorowe flagi, między innymi czerwone, niebieskie i białe, co sugeruje, że może to być wydarzenie oficjalne lub patriotyczne. Osoby na zdjęciu są elegancko ubrane, większość w garnitury lub marynarki. Trzy kobiety i dwóch mężczyzn stoją w rzędzie obok siebie. Kobieta w środku nosi szarą sukienkę z paskiem, natomiast pozostałe osoby mają na sobie ciemne, formalne ubrania. Każda z osób jest dobrze wystylizowana, co może wskazywać na ich zawodowe lub oficjalne role.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wraz z czwórką swoich zastępców. Od lewej: Piotr Grzelak, Monika Chabior, Emilia Lodzińska, Piotr Borawski
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jakich czworo zastępców będzie miała prezydent Gdańska?

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się na parkingu Urzędu Miejskiego. Uczestniczyli w nim, oprócz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, radni dwóch klubów: Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska

- Gdańsk to wielkie wyzwanie. Dlatego cieszę się bardzo, że mogę mieć wśród współpracowników zarówno w Radzie Miasta, jak i w Urzędzie Miasta ludzi, którzy rozumieją to wyzwanie i nie boją się brać odpowiedzialności za ważne sprawy w mieście - mówiła prezydent miasta.

Zapowiedziała, że jej czterema zastępcami będą:
 
  • Piotr Grzelak
  • Monika Chabior
  • Piotr Borawski
  • Emilia Lodzińska
Wyjaśniła, że Piotr Grzelak (Wszystko dla Gdańska) będzie miał nieco zmieniony obszar odpowiedzialności. Będzie zajmował się procesami inwestycyjnymi, polityką i rozwojem gospodarczym, w tym innowacyjnym miastem.
 
Monika Chabior będzie, tak jak w poprzedniej kadencji, zajmować się polityką społeczną i edukacją oraz sprawami dotyczącymi zwalczania nierówności w mieście. 
Piotr Borawski (Koalicja Obywatelska) wróci na stanowisko zastępcy prezydent Gdańska także ze zmienionym zakresem odpowiedzialności. Będzie się zajmować komunikacją publiczną, mobilnością, organizacją ruchu w mieście, bezpieczeństwem, także cyfrowym. Do obowiązków samorządowca KO będzie też należał sport, którym do tej pory zajmowała się Aleksandra Dulkiewicz. 
 
Emilia Lodzińska (Koalicja Obywatelska) będzie się natomiast zajmować mieszkalnictwem, remontami i przebudową miejskiego mienia komunalnego oraz polityką mieszkaniową.  
Zdjęcie przedstawia grupę pięciu osób stojących na zewnątrz, uśmiechających się do kamery. W tle widoczne są kolorowe flagi, między innymi czerwone, niebieskie i białe, co sugeruje, że może to być wydarzenie oficjalne lub patriotyczne. Osoby na zdjęciu są elegancko ubrane, większość w garnitury lub marynarki. Trzy kobiety i dwóch mężczyzn stoją w rzędzie obok siebie. Kobieta w środku nosi szarą sukienkę z paskiem, natomiast pozostałe osoby mają na sobie ciemne, formalne ubrania. Każda z osób jest dobrze wystylizowana, co może wskazywać na ich zawodowe lub oficjalne role. W tle, za osobami, widoczne są również drzewa i budynki, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione na świeżym powietrzu w mieście lub na terenie instytucji.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła swoich czworo zastępców
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
- Tak będziemy pracować, bez chwili wytchnienia. Mam nadzieję, że będziecie nas z tego konsekwentnie rozliczać. Jak widać, nasza praca w poprzedniej kadencji została skwitowana bardzo pozytywnie. Świadczy o tym zarówno mój wynik wyborczy - zwycięstwo w I turze i pokonanie sześciu kontrkandydatów - ale także duża reprezentacja w Radzie Miasta Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. W sumie 26 radnych w 34-osobowej Radzie Miasta. To świadczy o tym, że jest to dobra koalicja. Cieszę się, że będziemy ją kontynuować - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz

To oni będą decydować o naszym mieście. Poznaj radnych kadencji 2024-2029

Wyjaśniła jednocześnie, że powołania personalne jej zastępców oraz zmiany w strukturze Urzędu Miejskiego będą następować stopniowo i ewolucyjnie. 

Nowy dyrektor odpowiedzialny za zieleń

Aleksandra Dulkiewicz poinformowała także o powołaniu Piotra Kryszewskiego na Dyrektora Generalnego ds. Zieleni. W ostatnich latach pełnił on funkcję zastępcy prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. Na nowym stanowisku Piotr Kryszewski będzie podlegać bezpośrednio Aleksandrze Dulkiewicz.

Piotr Kryszewski będzie zajmować się m.in. rozwojem Zielonego Miasta oraz edukacją ekologiczną.

Jest porozumienie KO i WdG w Radzie Miasta

Podczas konferencji prasowej liderzy Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska poinformowali również o zawiązaniu koalicji w Radzie Miasta.
 

- Za nami pięć udanych lat współpracy i wielu wyzwań dla naszego miasta. Począwszy od tragicznej śmierci pana prezydenta Pawła Adamowicza, która była wyzwaniem nie tylko dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców, ale też całej administracji urzędu. Bo straciliśmy człowieka, który przez 26 lat nadawał kierunek naszemu miastu i wszyscy musieliśmy się do tej nowej, tragicznej sytuacji dostosować - oświadczył Piotr Borawski, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Gdańsku. 

Na zdjęciu znajduje się grupa osób podczas oficjalnego wydarzenia na świeżym powietrzu. W centrum uwagi stoi mężczyzna w garniturze, przemawiający do mikrofonu. Ma ciemne, krótkie włosy i brodę. W tle widać inne osoby, zarówno mężczyzn, jak i kobiety, również ubranych elegancko. Wszyscy są skupieni na słuchaniu przemówienia. W tle znajdują się flagi w kolorach czerwonym i niebieskim. Cała scena ma profesjonalny i formalny charakter.
Piotr Borawski (Koalicja Obywatelska) będzie się zajmować komunikacją publiczną, mobilnością, organizacją ruchu w mieście, bezpieczeństwem, a także sportem.
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Przypomniał, że potem samorząd gdański musiał zmagać się m.in. z pandemią Covid-19, napływem imigrantów w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, oraz brakiem współpracy z poprzednim, prawicowym rządem.  
 
- Daliśmy radę z tymi wyzwaniami. Wynik wyborczy zarówno pani prezydent, jak i Koalicji Obywatelskiej - te prawie 58 procent w obu przypadkach - pokazuje, że mieszkańcy ocenili naszą pracę na “szóstkę”. Nowa kadencja to nowe wyzwania. Chciałbym serdecznie podziękować pani prezydent Aleksandrze Dulkiewicz, ponieważ przygotowanie takiej koalicji i decyzje, które podjęła w ostatnich dniach pokazują wymiar przywództwa. Jestem wdzięczny, że udało nam się do tego porozumienia dojść. Jestem przekonany, że najbliższe pięć lat będzie owocne dla naszego miasta i mieszkańców - dodał Piotr Borawski. 

Koalicja Obywatelska podziękowała wyborcom za rekordowe poparcie na Pomorzu i w Gdańsku

O dobrej współpracy między Koalicją Obywatelską oraz Wszystko dla Gdańska zapewnił też Piotr Grzelak, prezes stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. 
 
- To będzie dobrych pięć lat dla Gdańska. Tak jak krok po kroku dochodziliśmy do wspólnej listy wyborczej, tak też krok po kroku dochodziliśmy do obecnej koalicji. Rozmawiając nie o tym, co chcemy zrobić - bo o tym zdecydowaliśmy w styczniu na Radzie Miasta Gdańska - ale w jakiej konfiguracji personalnej. Mamy np. program inwestycyjny warty 6 miliardów złotych. Bardzo serdecznie dziękuję Piotrze za te ostatnie tygodnie rozmów. Za to, że potrafimy wspólnie pokazać, że najważniejszym dobrem dla nas jest miasto Gdańsk - podkreślił Piotr Grzelak. 
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi, którzy biorą udział w wydarzeniu na świeżym powietrzu. W centralnej części znajduje się mężczyzna w garniturze, z przypiętym identyfikatorem, przemawiający do mikrofonu. W tle stoją inni uczestnicy, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, również elegancko ubrani. W tle widoczne są flagi Unii Europejskiej oraz polskie flagi z napisem "GDAŃSK". Wydarzenie prawdopodobnie ma charakter oficjalny, być może jest to konferencja prasowa, wiec wyborczy lub inna uroczystość publiczna.
Piotr Grzelak (Wszystko dla Gdańska) będzie miał nieco zmieniony obszar odpowiedzialności. Będzie zajmował się procesami inwestycyjnymi, polityką i rozwojem gospodarczym, w tym innowacyjnym miastem.
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Przypomnijmy, że 6 maja na dzień przed sesją inauguracyjną nowej kadencji Rady Miasta Piotr Borawski zrezygnował z pełnionej od 2018 r. funkcji zastępcy prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu i zdecydował się przyjąć mandat radnego. Przyznał wtedy, że są różnice w wizji dalszej współpracy w rządzeniu miastem między KO a Wszystko dla Gdańska. 
 
W mediach społecznościowych napisał wówczas m.in., że zdaniem Koalicji Obywatelskiej "demokracja nie polega na festynach i błyskotkach". O te słowa Piotr Borawski był pytany m.in. podczas piątkowej konferencji prasowej. 

Będzie piękniej na Kokoszkach. Nagroda 100 tys. zł na poprawę przestrzeni wspólnej za najwyższą frekwencję wyborczą

Piotr Borawski podkreślił, że nie wycofuje się z tych stwierdzeń podkreślając zarazem, że w żaden sposób nie odnosiły się one do Aleksandry Dulkiewicz, choć część osób tak je odebrała. 
 
- Muszę wyciągnąć z tego wnioski, aby pewnych rzeczy może nie pisać w emocjach. Ale jestem człowiekiem z krwi i kości. Te słowa były stwierdzeniem pewnego faktu na ten moment, że w drużynie Koalicji Obywatelskiej jest 16 ambitnych polityczek i polityków, którzy cieszą się wysokim poparciem niemal 60 tysięcy mieszkańców. I również ich należy uszanować. I my nie chcemy być “błyskotką” czy “kwiatkiem do kożucha” w koalicji. Nie ukrywaliśmy też, że naszą ambicją jest również to, żeby mieć większą odpowiedzialność w kolegium prezydenckim, co również stało się faktem - powiedział Piotr Borawski. 
Na zdjęciu znajduje się grupa osób podczas oficjalnego wydarzenia na świeżym powietrzu. W tle znajdują się flagi w kolorach czerwonym i niebieskim. Cała scena ma profesjonalny i formalny charakter.
Konferencję prasową zakończyło wspólne zdjęcie
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Tuż przed konferencją prasową Aleksandry Dulkiewicz, radnych KO oraz WdG briefing zorganizowali też radni Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Skiba i Przemysław Majewski. Ten ostatni był m.in. pytany o ocenę Emilii Lodzińskiej jako nowej zastępczyni prezydent Gdańska. 
 
Przemysław Majewski przyznał, że współpraca z radną KO w Komisji Zagospodarowania Przestrzennego była "dobra i merytoryczna". 
 
- To były spory w rodzinie i próba przeciągania liny. Ostatecznie zwyciężyło ugrupowanie, które ma więcej szabel w Radzie Miasta Gdańska - dodał Przemysław Majewski. 

Sylwetki zastępców prezydent Gdańska i dyrektora generalnego

Piotr Grzelak (urodzony w 1982 roku) – zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji – jest absolwentem dwóch wydziałów na Uniwersytecie Gdańskim: Nauk Społecznych i Ekonomicznego.
 
Od 2006 r. pracował w Referacie Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Gdańska. W latach 2007–2010 był asystentem prezydenta Pawła Adamowicza. Po zdobyciu mandatu radnego został wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska oraz członkiem Komisji Rewitalizacji i Komisji Strategii i Budżetu. Od 2010 do 2014 pracował jako specjalista w zespole doradztwa Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. W grudniu 2014 objął urząd zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. W tym roku po raz trzeci został wybrany Radnym Miasta Gdańska.
 
Obecnie pełni funkcję zastępcy prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. Jest także wiceprezydentem Związku Miast Bałtyckich, przewodniczącym Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Urbanistyki, przewodniczącym Komitetu Sterującego Strategią Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot oraz współprzewodniczącym Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.
 
Prywatnie mąż, ojciec trojga dzieci i wielbiciel aktywnego spędzania czasu.
 
Piotr Borawski (urodzony w 1983 roku) – zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu – polityk i aktywista społeczny. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim oraz zdobył tytuł MBA (Master of Business Administration) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Przez wiele lat pracował w Naftoporcie, gdzie zajmował się gospodarką morską.
 
Radny Miasta Gdańska VI, VII, VIII i aktualnej IX kadencji. W latach 2014-2018 przewodniczył komisji strategii i budżetu. Jeden z inicjatorów Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku oraz programu In Vitro. Szef zespołu ds. mobilności w Unii Metropolii Polskich.
 
Jest również przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Gdańsku. Od stycznia 2019 do maja 2024 roku pełnił funkcję zastępcy prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Poza polityką Piotr Borawski angażuje się w projekty proekologiczne, szczególnie te związane z koncepcją Smart City i Smart Metropolia. Prywatnie jest tatą dwóch chłopców i pasjonatem sportu, zwłaszcza siatkówki.
 
Monika Chabior (urodzona w 1980 roku) – zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania – socjolożka, działaczka społeczna. Koordynuje wdrożenie „Gdańskiego Modelu na rzecz równego traktowania” i „Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów”.
 
Związana z Europejskim Centrum Solidarności, obecnie jako członkini Kolegium ECS, a w przeszłości jako współinicjatorka licznych projektów, np. „Solidarność Codziennie” (dla lokalnych społeczników) oraz członkini zespołów realizujących projekty międzynarodowe np. „Europe Lab Conference” (dla młodych liderów społecznych z Rosji i UE).
 
Zaangażowana we wsparcie innowacji społecznych, m.in. w ramach sieci europejskich miast URBACT, a także w rozwój sportu powszechnego, czym zajmowała się jako koordynatorka Polskiego Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 zatrudniona w Spółce PL.2012 oraz prezeska Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach której uruchomiła ogólnopolski program „Nasz Orlik”.
 
Aktywna działaczka społeczna na rzecz praw człowieka. Działała m.in. w Amnesty International, a także licznych stowarzyszeniach Pomorza wspierając kobiety, osoby starsze, imigrantów i reemigrantów oraz klientów pomocy społecznej. W latach 2018 - 2020 była przewodniczącą Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.
 
Od grudnia 2020 roku pełni funkcję zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
 
Prywatnie mężatka, uwielbia spędzać czas na łonie natury i chwytać piękno przyrody w fotografii. Kocha zwierzęta, ma psa Brunię.
 
Emilia Lodzińska urodziła się w Gdańsku w 1983 roku. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Po ukończeniu liceum podjęła studia na Politechnice Gdańskiej, gdzie na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa zdobyła tytuł inżyniera. Edukację kontynuowała na Akademii Morskiej w Gdyni, gdzie na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa uzyskała tytuł magistra.
 
Zawodowo związana z biurami projektowymi. Przez wiele lat pełniła funkcję kierownika zespołu odpowiedzialnego za wyceny prac projektowych oraz zamówienia publiczne w jednej z największych firm projektowych w województwie pomorskim. Obecnie pracuje w firmie projektowej, gdzie piastuje stanowisko kierownika zespołu projektowego, kierując zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
 
Od 2014 roku pełni funkcję radnej Miasta Gdańska, gdzie aktywnie angażuje się w prace na rzecz lokalnej społeczności. W latach 2014–2018 zasiadała w Komisji Zagospodarowania Przestrzennego. Była również wiceprzewodniczącą Komisji Samorządu i Ładu Publicznego. W poprzedniej kadencji, w latach 2018–2024, przewodniczyła Komisji Zagospodarowania Przestrzennego oraz zasiadała w Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. W kadencji 2024–2029 po raz kolejny została radną z ramienia PO i listy Koalicji Obywatelskiej.
 
Prywatnie mężatka oraz matka dwojga dzieci: dziesięcioletniej Katarzyny i czternastoletniego Piotra. W wolnym czasie podróżuje, jeździ na nartach oraz czyta książki. Najchętniej wolne chwile spędza na Kaszubach.

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku