Pomorskie Nagrody Artystyczne za 2022 rok wręczone! Znamy laureatów nagród marszałka

Uroczysta gala, podczas której marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył Pomorskie Nagrody Artystyczne, odbyła się 27 kwietnia 2023 r. w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsze wyróżnienie przyznawane w dziedzinie kultury w naszym regionie.
28.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa kilkudziesięciu osób elegancko ubranych, z kwiatami i statuetkami w dłoniach, stoi na scenie.
Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2022 - na zdj. nominowani i nagrodzeni
fot. Karol Stańczak

W ECS otwarto wystawę "STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto"

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymały Panie Alicja Soyka, Bogumiła Soyka i Joanna Łepek za finansowe wsparcie wystawy czasowej „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” w ECS, wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego, opowieści, w centrum której są losy ludzi, a nie statków.

Młody mężczyzna z bukietem kwiatów mówi coś do mikrofonu
Kapituła nagrody uznała Mikołaja Sikałę za "Pomorską Nadzieję Artystyczną". Artysta, inspirując się pejzażami Pomorza, skomponował pięcioczęściową „Suitę nadmorską” na fortepian solo. Tydzień temu otrzymał też stypendium marszałka na skomponowanie i nagranie utworu pt. Party na cztery ręce. Czekamy z niecierpliwością na premierę!
fot. Karol Stańczak

Pomorską Nadzieją Artystyczną okrzyknięty został Mikołaj Sikała za skomponowanie, wykonanie i nagranie pięcioczęściowej „Suity nadmorskiej" na fortepian solo, inspirowanej malowniczymi pejzażami Pomorza, która dowodzi, że sztuka to przeżywanie szczęścia.

“Fangor. Poza obraz”. O fenomenie artysty opowiada kurator Wojciech Zmorzyński

Kobieta trzyma w rękach statuetkę, mężczyzna przed mikrofonem
W imieniu córki Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2022 oraz statuetkę Gryfa Pomorskiego odebrała mama Ewa Rocławska: "Wzruszenie, radość i duma"
fot. Karol Stańczak

Natomiast nagrody w kategorii Kreacje artystyczne i statuetki Gryfa Pomorskiego zaprojektowane przez Marię Kuczyńską otrzymali:

  •       Anna Rocławska-Musiałczyk za skomponowanie utworów na chór i orkiestrę łączących tradycję z nowoczesnością: „Lux aeterna” oraz „Ave Generosa”,
  •       George Tchitchinadze za kierownictwo muzyczne opery „Aida” Giuseppe Verdiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku,
  •       Wojciech Zmorzyński za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz" w Muzeum Narodowym w Gdańsku, za niezwykłą podróż przez życie i wszystkie okresy twórczości wielkiego mistrza.

Monumentalna “Aida” podbiła serca publiczności Opery Bałtyckiej. To sukces całego zespołu

Dwaj mężczyźni na scenie, jeden z nich wręcza dyplom i statuetkę
Wojciech Zmorzyński został nagrodzony za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz" w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wystawa przyciągnęła tłumy widzów, obejrzało ją 60 tysięcy osób, a w ciągu ostatnich dni do Pałacu Opatów przychodziło po 2 tysiące osób dziennie
fot. Karol Stańczak

Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał także Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. W tym roku laureatem tego wyróżnienia został maestro Wojciech Rajski za profesjonalizm, konsekwencję i pasję, z jaką przez lata tworzył i nadal tworzy Polską Filharmonię Kameralną Sopot, za muzyczną wrażliwość na piękno.

Dwa eleganccy mężczyźni w garniturach stoją na scenie przed mikrofonem, starszy z siwymi włosami trzyma statuetkę pomorskiego orła. Uśmiechają się
Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za 2022 rok, za całokształt swoich dokonań artystycznych otrzymał maestro Wojciech Rajski, twórca Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
fot. Karol Stańczak

"Wszystko jest instalacją" - o sukcesie wystawy Fangora mówią jej projektantki

Wszystkim nominowanym i laureatom serdecznie gratulujemy!

Pomorska Nagroda Artystyczna - co to jest

Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsze wyróżnienie samorządu województwa pomorskiego przyznawane w dziedzinie kultury. Nagroda została ustanowiona w 1998 r., a przyznawana jest w trzech kategoriach. Kreacje Artystyczne (trzy równorzędne nagrody) otrzymują artyści za wydarzenie, jakie miały miejsce w minionym roku. Pomorska Nadzieja Artystyczna trafia do artysty w wieku do 35 lat, którego osiągnięcia już teraz są zauważalne i dobrze rokują na przyszłość. Z kolei w kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy, które wspierają kulturę środkami niepochodzącymi ze źródeł publicznych.

Kto był nominowny w tym roku do nagrody? Czytaj poniżej:

Musical „1989” nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Kto jeszcze? LISTA

oprac. AU