Wymyśl nazwę dla słynnego zegara z kościoła św. Katarzyny. Konkurs Muzeum Gdańska

P-31m to robocza nazwa zegara z najdłuższym wahadłem na świecie, który można oglądać od 2016 roku w wieży kościoła św. Katarzyny, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej, jeden z oddziałów Muzeum Gdańska. Instytucja poszukuje nowej, kreatywnej nazwy nawiązującej do historii miasta i chce do tego włączyć mieszkańców. Propozycje w konkursie można nadsyłać do 7 sierpnia.
30.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Złożona konstrukcja zegara wieżowego
Mechanizm zegara P31m w Muzeum Nauki Gdańskiej
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Skąd pochodzi nazwa robocza zegara?

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, przypomina, że roboczą nazwę zegarowi nadał jego konstruktor dr. inż. Grzegorz Szychliński, który rozpoczął budowę zegara w 2015 roku. Muzealnik kierował też w tym czasie Muzeum Nauki Gdańskiej

Muzeum Gdańska. Jeszcze w czerwcu cztery nowe wystawy i akcja bicia rekordu Guinnessa

Nazwa robocza zegara P-31m składa się z dwóch członów: „p” to początek łacińskiego słowa pendulum czyli wahadło, zaś 31 m wskazuje na długość mechanizmu. 
 
- Premierowy pokaz mechanizmu, którego wahadło ciągnie się przez 4 kondygnacje wieży kościoła św. Katarzyny, miał miejsce w 2016 roku. Od początku towarzyszyła nam myśl, żeby wpisać go do Księgi Rekordów Guinnessa i mamy nadzieję, że to założenie w tym roku się ziści. Nim ustanowimy rekord, postanowiliśmy zapytać się gdańszczanek i gdańszczan i osób z całej Polski, czy znajdą dla rekordowego zegara nową, chwytliwą nazwę, która będzie nawiązywać do tradycji i historii miasta lub łączyć tradycję z nowoczesnością. Zwycięska propozycja zostanie ogłoszona podczas uroczystości – dodaje Waldemar Ossowski

Jak zgłosić pomysł w konkursie?

Celem konkursu adresowanego w pierwszej kolejności do mieszkańców Gdańska jest wyłonienie nowej nazwy rekordowego zegara, która będzie funkcjonować obok nazwy roboczej.
Nadesłane propozycje powinny zawierać uzasadnienie dla nadanej nazwy o objętości do 2300 znaków. Zgłoszenia można przesłać do 7 sierpnia na adres mailowy: bijemyrekordy@muzeumgdansk.pl.  
 
Regulamin konkursu "Nowa nazwa dla P-31m" dostępny jest na stronie internetowej.

Kto konkuruje z gdańskim zegarem?

Według założeń projektowych, wahadło zegara z wieży kościoła św. Katarzyny mierzy 31,2 metra.
 
Grafika konkursu. Na czerwony tle w centrum postać mężczyzny trzymającego linijkę. Na lewo od niego wahadło w ruchu. Obok napisy: Nadaj nazwę rekordowemu zegarowi! Rekord Guinnessa World Record
 
mat. Muzeum Gdańska
Podczas sierpniowej próby ustanowienia rekordu okaże się, czy Gdańsk doczeka się trzeciego Rekordu Guinnessa i o ile gdański mechanizm jest dłuższy od oficjalnego rekordzisty, tj. 12,8-metrowego Harmony Clock z Ganzhou w Chinach, czy mierzącego 30,02 metra zegara z Hotelu Cornavin w Szwajcarii. Podczas uroczystości autor bądź autorzy zwycięskiej propozycji podadzą nazwę zegara do publicznej wiadomości.

Jakie będą nagrody w konkursie?

W konkursie przewidziano nagrody rzeczowe oraz możliwość uczestniczenia we wpisie do Księgi Rekordów Guinnessa, zarówno podczas samej uroczystości, jak i informacji zamieszczonej we wpisie na stronie poświęconej rekordom. Autor bądź autorzy nazw zostaną również wymienieni na salach wystawowych Muzeum Nauki Gdańskiej.
Uroczystość ustanowienia Rekordu Guinnessa odbędzie się w piątek, 18 sierpnia 2023 roku, o godz. 12.00 w Muzeum Nauki Gdańskiej.
 
oprac. RP