• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Gdańszczanie zdyscyplinowani - statystyki potwierdzają znacznie mniejszy ruch na ulicach

Koronawirus. Gdańszczanie zdyscyplinowani - statystyki potwierdzają znacznie mniejszy ruch na ulicach

Gdańszczanie biorą sobie do serca zalecenia pozostawania w domach i unikania kontaktu. To, co widzimy gołym okiem: znacznie mniejsza liczba podróżnych komunikacji, na ulicach, w restauracjach - znajduje także potwierdzenie w danych statystycznych.
( 14.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk. Dane TomTom pokazują, że największe spadki natężenia ruchu notowano w piątek po południu.
Trójmiasto. Dane udostępniane przez firmę TomTom pokazują, że największe spadki natężenia ruchu notowano w piątek po południu. Czerwona linia pokazuje ruch aktualny, zaś niebieska średnie natężenie w roku ubiegłym. 
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

Koronawirus. Trójmiasto, Warszawa, Kraków, Mediolan, Wuhan - mniej samochodów na ulicach

 

Takie dane, odzwierciedlające natężenie ruchu na ulicach, podaje na bieżąco między innymi firma TomTom, zajmująca się dostarczaniem systemów nawigacji i monitorująca ruch uliczny.

Dane dla obszaru Trójmiasta pokazują, że do środy ruch był taki jak zwykle, a nawet nieznacznie bardziej nasilony. Właśnie w środę w ciągu dnia pojawiły się pierwsze komunikaty o możliwości zamknięcia szkół a w ślad za nimi poszły już konkretne decyzje.

Środowy szczyt popołudniowy nie odbiegał jeszcze od normy. Solidne spadki natężenia ruchu zaczęły się dopiero w czwartek, co prawdopodobnie oznacza, że komunikaty dot. skutków pandemii były precyzyjnie śledzone przez mieszkańców. 

W porannym i popołudniowym szczycie w czwartek, natężenie ruchu na ulicach Trójmiasta było o 16 proc. mniejsze niż średnio. W piątek spadki się nasiliły, osiągając 19 proc. rano i nawet 41 proc. po południu.

Warszawa. Spadki natężenia ruchu widoczne przede wszystkim w czwartek i piątek.
Warszawa. Spadki natężenia ruchu widoczne są przede wszystkim w czwartek rano i w piątek.
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

 

Podobna sytuacja miała miejsce w Warszawie. Spadki zaczęły się tam w czwartek rano i osiągały odpowiednio: 26 proc. i 12 proc. oraz (w piątek) 22 i 34 proc.

 

Odwołane imprezy, koncerty, mecze i zajęcia. Sprawdź tutaj

 

Poznań. Pierwsze symptomy zwiastujące spadek natężenia ruchu zanotowano już we wtorek w godzinach popołudniowych.
Poznań. Pierwsze symptomy zwiastujące spadek natężenia ruchu zanotowano już we wtorek w godzinach popołudniowych. Wykres za ostatnie 7 dni.
Źródło: TOMTOM TRAFFIC INDEX

Ciekawe, że w Poznaniu wyraźnie spadki zaczęły się wcześniej, bo we wtorek. Popołudniowy ruch w Poznaniu był już o 15 proc. mniejszy niż zwykle. W środę rano maksymalne spadki pogłębiły się do 27 proc. a po południu do 28. W czwartek było to już 31 proc. rano i 36 po południu. W piątek rano było podobnie jak w czwartek (30 proc.) a po południu już 42 proc.

 

Tutaj można prześledzić dane dla kilkuset miast na świecie, w tym wielu miast polskich.