Zmarła Alicja Zagromska-Liszewska, lekarka, działaczka Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"

Tuż po świętach, 27 grudnia, zmarła dr Alicja Teresa Zagromska-Liszewska. Miała 90 lat. Przez wiele lat pracowała w przychodni lekarskiej przy ul. Startowej w dzielnicy Zaspa Młyniec. Za swoją działalność opozycyjną w latach 80. została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.
( 29.12.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dr Alicja Zagromska-Liszewska zmarła w wieku 90 lat
Dr Alicja Zagromska-Liszewska zmarła w wieku 90 lat
Mat. prasowe

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

Aktywność gimnastyczna od najmłodszych lat

Alicja Zagromska-Liszewska urodziła się w 1932 r. w Iłowie, w powiecie Działdowo.

Jak informuje portal wSokole.pl, w latach 30-tych jej dwaj starsi bracia, Henryk i Jan, należeli do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Ona wstąpiła do niego w 1946 r., do oddziału w Gdyni - Chyloni. Po trzech latach jego istnienia władze komunistyczne zabroniły jego członkom występowania w barwach sokolich, chcąc przemianować „Sokoła” na „Ogniwo”. Większość "sokołów", w tym pani Alicja, przestała uczęszczać wówczas na ćwiczenia i przeszła do konspiracji Sokolstwa Pomorskiego. Druhowie z oddziału w Gdyni - Chyloni działali w konspiracji do 1989 r.

W 1951 roku, pomimo zdanych egzaminów, pani Alicja nie została przyjęta na studia. Studia lekarskie ukończyła o kilka lat później. W Gdańsku była znanym lekarzem. W latach 1982-1992 pracowała jako lekarz w przychodni przy ul. Startowej.

Nie żyje były radny Jarosław Dziubek

Działalność opozycyjna w latach 80.

Od 1980 r. angażowała się w budowę NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuowała działalność na rzecz opozycji demokratycznej, m. in. udzielała się charytatywnie, organizowała pomoc pokrzywdzonym.

Zajmowała się też popularyzacją gimnastyki - działała na rzecz Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Gdańsku, którego była prezesem.

W 2020 r. decyzją Prezydenta RP otrzymała Krzyż Wolności i Solidarności - za działalność związaną ze wspieraniem działaczy opozycji oraz uczestnictwo w kolportażu niezależnych druków i prasy.

Otrzymała również "Zaszczytną Odznakę Sokoła" - najwyższe i najstarsze odznaczenie organizacyjne Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce przyznawane od okresu międzywojennego.

Nie żyje kpt. Henryk Bajduszewski, weteran Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Msza św. w intencji Alicji Zagromskiej - Liszewskiej odbędzie się 30 grudnia 2022 r. o godz. 10 w Parafii Zesłania Ducha Św. w Sopocie przy ul. Kujawskiej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w kaplicy cmentarza katolickiego w Sopocie przy ul. Malczewskiego.