• Start
  • Wiadomości
  • Zmarła Regina Liczmańska-Małek, nauczycielka, tłumaczka, córka Alfa Liczmańskiego

Zmarła Regina Liczmańska-Małek, córka bohatera w Wolnym Mieście Gdańsku

Regina Liczmańska-Małek, zasłużona dla miasta córka Alfonsa (Alfa) Liczmańskiego - działacza polonijnego w Wolnym Mieście Gdańsku, zamordowanego na początku wojny przez niemieckich nazistów. Była nauczycielką, tłumaczką, archiwistką, wieloletnią pracowniczką PAN Biblioteki Gdańskiej. Zmarła 4 stycznia.
08.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Powiadomienie o śmieci reginy liczmańskiej-małek
Regina Liczmańska-Małek (1934-2024) była gdańszczanką, córką zasłużonego działacza w Wolnym Mieście Gdańsku Alfa Liczmańskiego
mat. PAN Biblioteki Gdańskiej

Ostatnie pożegnanie wybitnego humanisty - prof. Zbigniewa Majchrowskiego

- Dla innych córka słynnego Alfa Liczmańskiego, barwna postać trójmiejskiej kultury, polonistka, nauczycielka, tłumaczka, uczennica prof. Marii Janion. Dla mnie ciocia, która nie lubiła słowa „ciocia”, ekstrawagancka, szalona, znakomicie zorientowana w kulturze, miłośniczka książek, ale też osoba, z którą jeździłam na wakacje do Bukowiny, która robiła specjalny kompot z porzeczek na moje przyjście i która nigdy, ale to nigdy nie dawała sobie wmówić, że na coś jest za późno, że nie wypada. Miała niebieskie pasemka na włosach, do ostatnich chwil pracowała w Bibliotece PAN. Potrafiła na nas nieźle huknąć i nie dawała się zamknąć w żadnej szufladce. Poszła gdzieś, daleko, nie wiem gdzie, ale na pewno jakaś własną drogą, na pewno zbuntowana, na pewno bardzo zaopiekowana – pożegnała Reginę Liczmańską-Małek spokrewniona z nią Maria Sławek - polska skrzypaczka, badaczka i współzałożycielka Instytutu Mieczysława Wajnberga.

Regina Liczmańska-Małek urodziła się 26 grudnia 1934 roku w Gdańsku. Mieszkała z rodzicami w  kamienicy w Oliwie. Jej ojcem był Alfons (Alf) Liczmański, nauczyciel Polskich Szkół Handlowych w Wolnym Mieście Gdańsku i komendant Chorągwi Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, zamordowany w 1940 roku. W Gdańsku jest dziś ulica jego imienia – w Oliwie, w miejscu, gdzie mieszkali. Regina Liczmańska-Małek była strażniczką pamięci o swoim ojcu.

Po wojnie studiowała Filologię Polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku oraz jako wizytator w gdańskim Kuratorium Oświaty. 

Była tłumaczką języka niemieckiego w wydawnictwach „Muza” i „Kronika”, a także redaktorką w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. 

Była ponadto wieloletnią pracowniczką PAN Biblioteki Gdańskiej - rozpoczęła tu pracę w 2005 roku, w wieku... 71 lat. Pracowała w tym miejscu jako archiwistka, aż do śmierci 4 stycznia 2024 roku. Miała 89 lat.

nekrolog
mat. Fundacji Nowe Teraz

Ostatnie pożegnanie w środę

Msza żałobna odbędzie się w środę, 10 stycznia, o godzinie 12:00, w Kościele św. Jakuba w Gdańsku Oliwie (ul. Cystersów 16A). Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 12:30 na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku Oliwie (ul. Opacka 8).

Zmarł Andrzej Perepeczko - marynarz, prozaik, autor słynnej serii „Dzika Mrówka”

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa