Zmarła Jej Wysokość Elżbieta II. Zobacz wpis prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz 

Czwartek, 8 września 2022 roku, przeszedł do historii jako dzień śmierci królowej Elżbiety II, która przez 70 lat zasiadała na tronie Wielkiej Brytanii. “Łączymy się w bólu z rodziną królewską i wszystkimi, którzy kochali ją, szanowali i cenili” - napisała na swoim profilu Fb prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Oficjalny profil Fb Miasta Gdańska zamieścił grafikę przedstawiającą Dwór Artusa w barwach brytyjskiej flagi.
08.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie starszej uśmiechniętej kobiety w okazałym eleganckim kapeluszu
Królowa Elżbieta II (1926 - 2022)
Pixabay.com

Nie żyje królowa Elżbieta II - głos prezydent Gdańska

Cały wpis Aleksandry Dulkiewicz na Fb brzmi następująco: “Smutne wieści. Odeszła Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii i głowa 14 państw Wspólnoty Narodów. Panowała nieprzerwanie od 70 lat, w czasach bardzo gwałtownych zmian. Łączymy się w bólu z rodziną królewską i wszystkimi, którzy kochali ją, szanowali i cenili. Nigdy nie odwiedziła naszego miasta. Mamy jednak Gdański Teatr Szekspirowski, którego budowie patronował jej syn, książę Walii Karol. I mamy Szekspira, najbardziej brytyjskiego z poddanych.

Odpoczywaj w pokoju [*]”

Dwór Artusa w barwach brytyjskiej flagi

Oficjalny profil Fb Miasta Gdańska zamieścił grafikę przedstawiającą Dwór Artusa w barwach brytyjskiej flagi. Jest tak wykonana, że robi wrażenie prawdziwej iluminacji. W ciągu godziny ten post otrzymał ponad 8 tysięcy lajków, w tym wiele od Gdańszczanek i Gdańszczan mieszkających w Wielkiej Brytanii.

- Bardzo byśmy chcieli, by taka iluminacja pojawiła się na Dworze Artusa w dniu pogrzebu królowej - mówi jeden z pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Zrobimy takie podświetlenie, jeśli tylko będzie to technicznie możliwe. 

Oficjalny Facebook Miasta Gdańska zamieścił grafikę przedstawiającą Dwór Artusa w barwach brytyjskiej flagi
Oficjalny Facebook Miasta Gdańska zamieścił grafikę przedstawiającą Dwór Artusa w barwach brytyjskiej flagi
Fb Miasto Gdańsk

Królowa nigdy nie była w Gdańsku, ale…

Brytyjska rodzina królewska Windsorów od wielu lat cieszy się wdzięcznością oraz sympatią Gdańska i jego mieszkańców. To w dużej mierze zasługa nieżyjącego już prof. Jerzego Limona, który naukowo badał związki dawnego Gdańska z XVI i XVII-wieczną Anglią, po czym doprowadził do wybudowania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nie byłoby tej wspaniałej instytucji kultury, gdyby nie osobiste zaangażowanie najstarszego z czworga dzieci królowej Elżbiety II, księcia Karola, który jest następcą brytyjskiego tronu - oficjalnie ogłoszono już, że będzie koronowany jako Karol III. De facto jego panowanie rozpoczęło się z chwilą śmierci matki.

Książę Karol od lat pozostawał patronem Fundacji Theatrum Gedanense i zapewne będzie nim jako brytyjski monarcha.

“Wysłałem list do Karola, księcia Walii”. Rozmowa z profesorem Jerzym Limonem

W czerwcu tego roku Gdańsk uczcił 70-lecie panowania królowej Elżbiety II odpowiednio podświetlając Gdański Teatr Szekspirowski, Fontannę Neptuna i jeden z budynków Uniwersytetu Gdańskiego. 

Fioletowy Neptun, profil królowej. Gdańsk uczcił jubileusz 70-lecia koronacji Elżbiety II

Królowa Elżbieta ll nigdy nie była w Gdańsku, ale w naszym mieście gościł jej mąż książę Filip, troje dorosłych dzieci pary królewskiej (książę Karol, księżniczka Anna i książę Andrzej) oraz wnuk - książę William z małżonką, księżną Kate. 

Windsorowie w Gdańsku. Wizyty brytyjskiej rodziny królewskiej [ZDJĘCIA]

Książę William po skosztowaniu gdańskiego likieru poczerwieniał

W kwietniu zeszłego roku pisaliśmy o śmierci księcia Filipa, małżonka królowej Elżbiety II.

Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Odwiedził Gdańsk i Sopot w 1975 roku i brał udział w zawodach w powożeniu

Śmierć królowej Elżbiety II - wpis Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Na profilu Fb Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego czytamy: "Chwilę temu obchodziliśmy 70-lecie panowania Elżbiety II.

Dziś z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Królowej.

Łączymy się w smutku z członkami Rodziny Królewskiej - w tym patronem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, najstarszym synem Elżbiety II, Karolem - oraz narodem brytyjskim i ludźmi na całym świecie".