• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Bohdan Dziemidok - dydaktyk, nauczyciel akademicki

Nie żyje Bohdan Dziemidok - dydaktyk, nauczyciel akademicki

We wtorek, 9 sierpnia, zmarł prof. dr hab. Bohdan Dziemidok, wykładowca m.in. na uniwersytetach w Oksfordzie, Chicago, Tokio, Berlinie i w Moskwie, od 1983 roku związany z Uniwersytetem Gdańskim. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych. 
( Publikacja: 15.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Bohdan Dziemidok (1933-2022) w styczniu 2005 roku podczas uroczystości wręczenia Nagrody Heweliusza, przyznawanej za wybitne osiągnięcia naukowe
Prof. Bohdan Dziemidok (1933-2022) w styczniu 2005 roku podczas uroczystości wręczenia Nagrody Heweliusza, przyznawanej za wybitne osiągnięcia naukowe
fot. Wojtek Jakubowski / KFP

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

Bohdan Dziemidok urodził się w 1933 roku w Słominie, w województwie nowogródzkim. W latach 1951-1956 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Leningradzie (Sankt Petersburgu). Od września 1956 roku był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Doktoryzował się w 1963 roku, a stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1977 roku. 

Od 1983 roku związany z Uniwersytetem Gdańskim. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Etyki i Estetyki, dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii, zaś w latach 1996-99 dziekana Wydziału Nauk Społecznych. Ukoronowaniem jego działalności administracyjnej było powołanie na Uniwersytecie Gdańskim w roku 1996 samodzielnego kierunku studiów filozoficznych.

Był niezwykle lubianym wykładowcą, zachęcał do krytycznego myślenia i uczył filozoficznego namysłu także studentów innych kierunków, prowadząc wykłady z etyki na Wydziale Prawa czy estetyki w gdańskiej Akademii Muzycznej.

Za pracę naukową profesor Bohdan Dziemidok otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych. 

Był także wykładowcą UMCS w Lublinie oraz SWPS w Warszawie, gościnnie wykładał m.in. na uniwersytetach w Oksfordzie, Chicago, Tokio, Berlinie i w Moskwie. Jest autorem ponad 140 rozpraw, w tym: "O komizmie" (1967) - wydana także w języku angielskim i rosyjskim. 

Miał duże poczucie humoru. W jednym z ostatnich wywiadów powiedział: - Nie mam wątpliwości, że poczucie humoru rozumiane przede wszystkim jako dystans do siebie i świata i umiejętność żartowania z własnych błędów, porażek i rozczarowań jest ważnym aspektem światopoglądowym człowieka. Ludziom obdarzonym tym darem łatwiej żyć, a innym ludziom łatwiej żyć z nimi.

Prof. dr hab. Bohdan Dziemidok zmarł 9 sierpnia 2022 roku, miał 89 lat. Został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie.