Złóż wniosek o wsparcie z „Aktywnego samorządu”

Od piątku, 1 marca 2024 r., mieszkanki i mieszkańcy Gdańska z niepełnosprawnościami mogą składać wnioski o wsparcie finansowe z programu „Aktywny samorząd” w 2024 r. Najdogodniej zrobić to poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia.
01.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta siedzi na wózku inwalidzkim, uśmiecha się
W bieżącym roku program „Aktywny samorząd” zakłada finansową pomoc osobom z niepełnosprawnościami: w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową oraz w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym
fot. pixabay.com

W bieżącym roku program „Aktywny samorząd” zakłada finansową pomoc osobom z niepełnosprawnościami: w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową (dot. modułu I programu) oraz w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (dot. modułu II programu). Środki na realizację pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Konkretne wsparcie

Do skorzystania z oferty programu zachęca Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Dzięki uzyskaniu dofinansowań np. na likwidację barier: transportowej, w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym czy w poruszaniu się, można poprawić jakość życia. W tej edycji „Aktywnego samorządu” przewidziano np. pomoc:

  • w uzyskaniu prawa jazdy, adresowaną do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu;
  • w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów i oprogramowania, dla osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku;
  • w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości), adresowaną do osób ze stopniem niepełnosprawności.

W ramach programu przewidziano też wsparcie dla osób ze stopniem niepełnosprawności, w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. W tym wypadku można m.in. otrzymać dopłatę do zakupu materiałów edukacyjnych oraz narzędzi dydaktycznych. Szczegółowe informacje o ofercie „Aktywnego samorządu” w 2024 r., m.in. o wysokości dofinansowań oraz kto może się ubiegać o pomoc, są dostępne na portalu PFRON.

Złóż wniosek sprawnie i szybko

Wnioski o wsparcie w ramach „Aktywnego samorządu” i inne wymagane dokumenty, prosimy składać do gdańskiego MOPR poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia. To wygodna, sprawdzona forma załatwienia formalności. Jest też możliwość złożenia wniosku osobiście w Wydziale Rehabilitacji Społecznej MOPR, przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku lub drogą pocztową. Szczegółową informacją służą mieszkankom i mieszkańcom pracownicy Wydziału, pod numerami tel.: 58 320 53 45/48 (w godzinach pracy Ośrodka).

Terminy składania wniosków w Gdańsku:

  • w ramach modułu I programu: od 1 marca do 31 sierpnia 2024 r.;
  • w ramach modułu II programu: od 1 marca do 31 marca br. dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2023/2024 oraz od 1 września do 10 października br. dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2024/2025.

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże