• Start
  • Wiadomości
  • “Złota rączka dla seniora” - fachowa pomoc w usuwaniu domowych usterek niezmiennie potrzebna

“Złota rączka dla seniora” - fachowa pomoc w usuwaniu domowych usterek stale potrzebna

W grudniu 2022 r. mija trzeci pełny rok działania projektu “Złota rączka dla seniora”. Od początku na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku realizuje go Gdańska Spółdzielnia Socjalna. Jak rozwija się projekt, którego celem jest wsparcie najstarszego pokolenia gdańszczan w usuwaniu drobnych, acz uciążliwych usterek domowych?
26.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Usterki hydrauliczne otwierają listę najczęściej realizowanych typów zleceń w ramach gdańskiego projektu Złota rączka dla seniora
Usterki hydrauliczne otwierają listę najczęściej realizowanych typów zleceń w ramach gdańskiego projektu "Złota rączka dla seniora"
Fot. stevepb/pixabay.com

Dla kogo “Złota rączka dla seniora” w Gdańsku?

Z usług tytułowej złotej rączki skorzystać mogą przede wszystkim osoby samotne, niesamodzielne lub schorowane w wieku 70+. Bezpłatna pomoc adresowana jest do mieszkańców Gdańska i dotyczy szeroko pojętych drobnych napraw domowych, takich które z założenia można zrealizować w ciągu półtorej godziny (choć bywa, że usunięcie jednej awarii wymaga dłuższej pracy i kolejnej wizyty). Usługa fachowca jest dla seniora bezpłatna, a koszt zakupu materiałów potrzebnych do naprawy jest pokrywany z budżetu projektu do wysokości 80 zł brutto. 

By poprosić fachowca o pomoc, wystarczy zadzwonić do GSS pod numer tel.: 881 703 096 i zgłosić problem. Zgłoszenia są przyjmowane w dni powszednie, w godzinach od 8 do 15.

Po wsparcie złotej rączki jedna osoba może zwrócić się maksymalnie dwa razy do roku.

 

“Złota rączka” przekroczyła plan o 30 proc. 

Mówi Przemysław Pokój koordynator projektu “Złota rączka dla seniora” w GSS. - Właśnie wystawiam zlecenie nr 1111 (stan na 22 grudnia), a według założeń umowy w mijającym roku mieliśmy wykonać 720 napraw. Przekroczyliśmy więc plan o 30 proc., co świadczy o ogromnym powodzeniu projektu. Staramy się ciąć koszty i oszczędzać czas naszych techników gdzie się da, żeby sprostać jak największej liczbie potrzeb - informuje Przemysław Pokój. - Plan pracy układam tak, żeby technik jednego dnia obsłużył zlecenia na przykład z Żabianki i Przymorza, a kolejnego z Chełmu i Śródmieścia.

Dla porównania rok 2021 w projekcie zamknięto liczbą 896 zleceń.

Chcesz pozbyć się zbędnych mebli? Przekaż je dalej, trafią do mieszkań potrzebujących

Ile “złotych rączek” w Gdańsku?

W projekcie na etacie technika pracuje jedna osoba, kolejnych dwóch panów pomaga z doskoku, drugi z nich w przypadku dużego spiętrzenia zleceń, tak jak np. teraz, przed świętami. Ale i tak obecnie umawiane są terminy na styczeń 2023.

Z pomocy siły fachowej korzystają przeważnie samotne gdańszczanki.

- Panie do nas dzwonią, my je wysłuchamy, zrozumiemy i coś poradzimy. Są wniebowzięte, że ktoś przyszedł i usunął drobną uciążliwość życia codziennego jak cieknąca spłuczka, albo migające światło w żyrandolu, które naprawić można tylko walcząc z kostką na drabinie, wiedząc co, do czego trzeba podłączyć - mówi koordynator “Złotej rączki”. - Często te 80 zł kosztów naprawy gwarantowane w projekcie nie wystarczy, bo ceny materiałów poszły mocno w górę, ale dopłacenie brakujących kilkunastu złotych nie jest nigdy problemem. 

Co ważne - jeśli coś da się naprawić - jest naprawiane, a nie wymieniane na nowe, zgodnie z filozofią ograniczania wpływu na środowisko naturalne. Warto wspomnieć, że Spółdzielnia jest także uczestniczką kampanii Gdańsk bez plastiku. 

 
Grafika Elf-Moondance/pixabay.com

Jakie naprawy przede wszystkim realizują technicy “Złotej rączki dla seniora”?

W kolejności najczęstszego wykonywania:  

  • naprawy hydrauliczne: cieknące spłuczki, krany i zlewy, wymiana baterii
  • naprawy elektryczne: poluzowane kontakty i brak prądu w gniazdku, “prace na wysokościach” - naprawa oświetlenia w podwieszanych sufitach, wymiana żarówki
  • naprawy meblowe: zepsute bądź wyrwane zawiasy szafek kuchennych, mocowanie poluzowanych karniszy firankowych. 

 

Tych napraw “Złota rączka dla seniora” nie obejmuje

  • instalacji i urządzeń gazowych - technicy projektu nie mają uprawnień do takich prac
  • sprzętu AGD - technik wymieni uszkodzony wężyk doprowadzający wodę do pralki, ale pompy np. nie naprawi
  • projekt nie działa też na zasadzie pogotowia technicznego  


Regulamin projektu znaleźć można TUTAJ.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku