Żeglarze klasy 49er poza podium mistrzostw Europy. Dwie załogi w czołowej dziesiątce

W dniach 7-13 maja we francuskim La Grande Motte odbywały się mistrzostwa Europy w klasach 49er i 49erFX. W męskiej odmianie startowały m.in. trzy załogi z gdańskimi żeglarzami na pokładzie. Najwyżej - na szóstym miejscu - zostali sklasyfikowani Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), na siódmej pozycji Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań).
12.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanaście łodzi żeglarskich obok siebie na wodzie
W szpalerze jachtów po lewej Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki
fot. Didier Hillaire

Trzy załogi w światowej czołówce

W żeglarskiej klasie 49er w Polsce mamy aż trzy załogi, które należą do ścisłej światowej czołówki i niemal w każdych regatach, któraś z nich „bije się” o medal. W listopadzie ubiegłego roku, w portugalskiej Vilamourze Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) zostali wicemistrzami Europy. Niespełna dwa tygodnie temu ta sama załoga zajęła drugie miejsce w regatach Pucharu Świata w Hyeres. 
 

Z kolei w regaty Pucharu Świata rozegrane miesiąc temu na Majorce na najniższym stopniu podium skończyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). W marcu zaś na kanaryjskiej wyspie Lanzarote odbyły się mistrzostwa świata, w których najlepiej spisali się Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) – zajęli 5 miejsce, a Przybytek z Piaseckim uplasowali się na 7 miejscu. 

Słabszy wyścig medalowy

W dniach 7-13 maja we francuskim La Grande Motte odbywały się mistrzostwa Europy w klasach 49er (męskiej) i 49erFX (żeńskiej). 

Dwie nasze załogi przebiły się do wyścigu medalowego. Niestety nie poszedł on najlepiej. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zamknęli stawkę i nie poprawili swoich pozycji zajmowanych po wcześniejszych wyścigach. 

- Wyścigi w serii eliminacyjnej nie były najlepsze w naszym wykonaniu, ale jesteśmy zadowoleni z żeglowania w serii finałowej. W złotej grupie (25 najlepszych załóg – przyp. red.) i w słabowiatrowych warunkach potrafiliśmy odrobić straty i awansować do wyścigu medalowego. Jesteśmy zadowoleni ze startów i z prędkości jaką osiągaliśmy w słabym wietrze, choć na tle załogi z Urugwaju, która w takich warunkach była bardzo szybka, widać że jeszcze możemy w tej materii się poprawić - mówi Łukasz Przybytek, trzykrotny olimpijczyk. 

W klasie 49er regaty wygrali Urugwajczycy Hernan Umpierre i Fernando Diz, zaś mistrzami Europy zostali Brytyjczycy James Peters i Fynn Sterritt. W klasie 49erFX triumfowały Isaura Maenhaut i Anouk Geurts (Belgia).

Kto pojedzie na igrzyska olimpijskie?

Teraz przed polskimi żeglarzami chwila na regenerację, zadbanie o relaks i zdrowie, a już 26 maja zameldują się oni w Marsylii, gdzie na akwenie olimpijskim przygotowywać się będą do zbliżających się igrzysk. Polska ma zapewnioną kwalifikację olimpijską zarówno w klasie 49er, jak i w klasie 49erFX.

Na razie jednak nie wiadomo, które załogi będą reprezentować Polskę w igrzyskach olimpijskich. Decyzja o imiennych nominacjach zapadnie w najbliższym czasie, po tym jak trenerzy główni Paweł Kacprowski (49er) i Zdzisław Staniul (49erFX) dokonają szczegółowych analiz.

Miejsca pozostałych Polaków w ME:

18 - Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk)

22 - Tytus Butowski i Borys Podumis (AZS AWFiS Gdańsk / Navigo Sopot)

26 - Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice / AZS AWFiS Gdańsk)

35 - Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn)

Oficjalne wyniki mistrzostw Europy 

 

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej