• Start
  • Wiadomości
  • Zbiornik Jaśkowa Dolina - nowe miejsce wypoczynku w sercu Wrzeszcza

Zbiornik Jaśkowa Dolina - nowe miejsce wypoczynku w sercu Wrzeszcza

Przy harcerskiej bazie “Morena” powstanie zbiornik retencyjny, który jak większość tego typu obiektów w Gdańsku służyć będzie jednocześnie rekreacji. Hm Artur Glebko, komendant Gdańskiej Chorągwi ZHP zapewnia, że także i baza “Morena” doczeka się remontu.
( Publikacja: 18.04.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Za pieniądze uzyskane z przekazania Miastu praw do działki przed Harcerską Bazą Obozową Morena Chorągiew Gdańska ZHP wykupiła na własność od Miasta Dom Harcerza
Za pieniądze uzyskane z przekazania Miastu praw do działki przed Harcerską Bazą Obozową Morena Chorągiew Gdańska ZHP wykupiła na własność od Miasta Dom Harcerza
Jerry

 

Do końca maja powstać ma projekt budowlany i wykonawczy zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina. Zbiornik, który będzie realizowany w ramach projektu unijnego wraz ze zbiornikami Osowa II i Strzelniczka II w Kokoszkach, powstanie na terenie o powierzchni 0,63 ha położonym przed harcerską bazą obozową “Morena”. Miasto przejęło prawo użytkowania wieczystego działki od Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego za kwotę 1,7 mln zł brutto (ok. 1,4 mln netto).

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska nie chce na razie zdradzać szczegółów i pokazywać wizualizacji, ponieważ trwają jeszcze uzgodnienia ostatecznego kształtu projektu. Wiadomo, że zbiornik będzie miał pojemność ok. 6 tys. m sześc. (dla porównania największy w Gdańsku zbiornik Srebrniki jest w stanie przyjąć blisko 65 tys. m sześc. wody) i jak większość takich obiektów w naszym mieście będzie również służył rekreacji.

Arkadiusz Kowalina w stawie w Jaśkowym Zakątku
Arkadiusz Kowalina w stawie w Jaśkowym Zakątku
Grzegorz Mehring

Od strony ulicy zaplanowano drewniany taras widokowy wchodzący w sztuczną wyspę, która również ma tu powstać. Będzie drewniana altanka z siedziskiem wewnątrz, ławki wokół zbiornika, a także mała fontanna napowietrzająca wodę z niebieskim podświetleniem. Nowa roślinność zostanie nasadzona wokół obiektu, a wodna flora stymulować ma bioróżnorodność wewnątrz zbiornika. Powstanie również oświetlenie, a droga techniczna, która służyć będzie również jako dojazdowa do bazy, przejdzie remont.

Jaka będzie dalsza przyszłość samej bazy obozowej “Morena”, która po uszczupleniu wciąż obejmuje teren ponad 3,5 ha i jest w kiepskim stanie? - Podjęliśmy decyzję o przekazaniu miastu tego terenu z uwagi na społeczną potrzebę. To było jedyne miejsce, gdzie przy Jaśkowej Dolinie powstać mógł zbiornik - podkreśla hm Artur Glebko, komendant Chorągwi. - Jest kilka koncepcji inwestowania w bazę “Morena”. Pracujemy nad nimi i zobaczymy jak to się zakończy. Nie planujemy dalszej sprzedaży gruntu, dementując powracające plotki na ten temat: nie wejdzie tam żaden deweloper.

Artur Glebko
Artur Glebko
Dominik Paszliński

Hm Artur Glebko podkreśla, że odnowienie bazy “Morena” jest jednym z priorytetów inwestycyjnych gdańskiego ZHP - ale nie jednym.

- W zeszłym roku zakończyliśmy budowę Domu Żeglarza w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku, która kosztowała 4 mln zł. Teraz koncentrujemy się na remoncie wnętrz Domu Harcerza, wkrótce ruszy tam też remont dachu. Za pieniądze pozyskane ze sprzedaży działki wykupiliśmy od miasta prawo własności tego budynku i wieczyste użytkowanie gruntu. Chociaż jesteśmy w Domu Harcerza od momentu jego powstania, czyli od 47 lat, a budynek wzniesiono głównie dzięki pracy harcerzy, nie był dotąd naszą własnością - dodaje komendant Gdańskiej Chorągwi ZHP. - Jeśli chodzi o bazę we Wrzeszczu, dopóki nie powstanie zbiornik, na pewno nie zaczniemy tam działań. Choćby dlatego, że część sprzętu budowlanego stacjonować ma na naszym  terenie. Nie potrafię jeszcze odpowiedzieć, czy będziemy bazę tylko remontować, czy też przebudowywać. Działka przy Jaśkowej nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, musimy więc wystąpić o warunki zabudowy. Kiedy będziemy już wiedzieli, na ile pozwoli nam prawo, wybierzemy koncepcję i zaczniemy szukać źródeł finansowania inwestycji, która pochłonie kilka, jak nie kilkanaście milionów. Jedyne co można dziś powiedzieć, to że będzie zrealizowana i służyć będzie nie tylko harcerzom.

Komendant zapewnia także, że z bazy nie zniknie charakterystyczna drewniana brama (stanica), która jest symbolem tego miejsca - symbolem uczczuplonym o pomost, który niegdyś prowadził wprost do niej.

Harcerska Baza Obozowa Morena, w oddali zielony dach drewnianej stanicy. Na łące przed nią powstanie zbiornik. Łąka była kiedyś stawem, a w tym miejscu jest źródło Jaśkowego Potoku
Harcerska Baza Obozowa Morena, w oddali zielony dach drewnianej stanicy. Na łące przed nią powstanie zbiornik. Łąka była kiedyś stawem, a w tym miejscu jest źródło Jaśkowego Potoku
Grzegorz Mehring

Projekt zbiornika retencyjnego uzgadniany jest na bieżąco nie tylko z harcerzami, ale także z Radą Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Temat ten jest szczególnie bliski Arkadiuszowi Kowalinie, przewodniczącemu zarządu rady i inicjatorowi powstania parku Jaśkowy Zakątek, który zbadał historię Jaśkowego Potoku oraz rozmieszczonych na jego przebiegu stawów.

- W miejscu, w którym powstanie zbiornik przed wojną był jeden z bodajże dziewięciu stawów położonych wzdłuż Jaśkowej Doliny i dalej aż do dzisiejszej ul. Konopnickiej - opowiada Arkadiusz Kowalina. - Po wojnie stopniowo zarastał i zamienił się w łąkę. W tym miejscu jest także źródło Jaśkowego Potoku, którego fragment zobaczyć można w parku Jaśkowy Zakątek. Z pozostałych stawów, poza tym przy pałacyku należącym do Instytutu Łączności, nie zostało nic. Jest jeszcze tylko stara kamienna ława przy budynku mieszkalnym Invest Komfortu. Tam również był staw.

Jak podkreśla Arkadiusz Kowalina, część postulatów Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny została przy projektowaniu uwzględniona, część - ze względów merytorycznych - odrzucona. Radni zadbali np. o to, by gabiony zbiornika schowane były pod lustrem wody.

Na realizację projektu przyjdzie jednak zaczekać. Jak informuje Wydział Programów Rozwojowych gdańskiego magistratu prace budowlane przy Jaśkowej Dolinie zaplanowano na lata 2020/2021. W 2018 r. zakończy się budowa zbiornika Osowa II, do końca 2019 r. powstać ma obiekt Strzelniczka II w Kokoszkach.

Tutaj powstanie zbiornik retencyjny Jaśkowa Dolina
Tutaj powstanie zbiornik retencyjny Jaśkowa Dolina
Google maps