• Start
  • Wiadomości
  • Praca dla osób niepełnosprawnych. Zbierają 25 tys. zł na ekspres do kawy

Praca dla osób niepełnosprawnych. Zbierają 25 tys. zł na ekspres do kawy

Dokładnie: 25 tys. 518 złotych. Tyle kosztuje wymarzony profesjonalny ekspres do kawy, który będzie sercem lokalu obsługiwanego przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Kawiarnia ma być gotowa na przyjęcie pierwszych klientów jeszcze przed wakacjami.
13.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Organizatorzy najwyraźniej uważają trzynastkę za liczbę szczęśliwą. Start zbiórki pieniędzy na ekspres do kawy wyznaczono na piątek, 13 kwietnia, o godz. 13.13.

Koniec - na 13 maja. Kampania crowdfundingowa prowadzona jest za pośrednictwem platformy wspieram.to.

Kawiarnia “cieKawa” ma działać przy ul. Świętojańskiej 68 w Gdańsku. Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa w Trójmieście, bodajże piąta albo szósta w kraju. Lokale zatrudniające osoby z niepełnosprawnością intelektualną działają już w Poznaniu, Warszawie, Częstochowie i Wrocławiu.

W Gdańsku motorem przedsięwzięcia jest Krzysztof Skrzypski, pedagog specjalny i społecznik, który od lat organizuje inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. W 2016 r. Skrzypski uzyskał najlepszy wynik w wyborach do Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie, obecnie jest tam przewodniczącym zarządu dzielnicy.

- Nasz lokal przy Świętojańskiej ma 40 metrów powierzchni, dostaliśmy go do dyspozycji od Miasta już jakiś czas temu - mówi Krzysztof Skrzypski. - Gdańsk jest coraz bardziej popularnym ośrodkiem turystycznym, tętni życiem w sezonie letnim i poza nim, właściwie o każdej porze roku. Chcemy, by wynikło z tego coś dobrego również dla gdańszczan z niepełnosprawnością intelektualną.

Obecnie kompletowany jest personel. Odbywają się staże zawodowe dla kandydatów do zatrudnienia, szkolenia baristyczne, wizyty studyjne w podobnych przedsiębiorstwach, a także rozmowy z potencjalnymi producentami i dostawcami regionalnych produktów.

25 tys. zł

Krzysztof Skrzypski realizuje pomysł Kawiarni “cieKAWA”, jako prezes CIEKAWEJ Spółdzielni Socjalnej. Z materiałów informacyjnych można dowiedzieć się, że jest to “przedsięwzięcie dwóch organizacji pozarządowych - Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Fundacji Teneo - mające na celu uruchomienie Przedsiębiorstwa Społecznego, prowadzącego kawiarnię oraz kuchnię, tworząc w ten sposób miejsca pracy dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Głównym beneficjentem tego działania będą nasi podopieczni - dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną wychodzących z Warsztatów Terapii Zajęciowej”.

Kuchnia zaopatrująca kawiarnię mieścić się będzie w lokalu po zlikwidowanym gimnazjum na gdańskiej Oruni przy ul. Gościnnej 17. Pracę znajdą w niej kucharze i pomoce kuchenne.

Skrzypski podkreśla, że obie inicjatywy będą się wzajemnie uzupełniać: "W kuchni będziemy wykonywać pierogi z kilkoma ciekawymi farszami, piec ciasta i chleby oraz robić konfitury. To wszystko sprzedawać będziemy m.in. w kawiarni. Planujemy również sprzedaż w innych miejscach na terenie Gdańska, np. w placówkach terapeutycznych prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku czy za pomocą mobilnych punktów sprzedaży".

W kawiarni oprócz wyrobów z kuchni będą sprzedawane świeże kanapki, kawa, herbata, świeże soki… Ponadto w lokalu stanie witryna, w której wystawione będą do sprzedaży produkty ręcznie wykonane przez osoby wykluczone z innych placówek terapeutycznych działających na terenie Gdańska. W dalszych planach jest zakup coffee trucka - byłaby to duża sprawa dla budowy dobrego klimatu wokół miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- CIEKAWA Spółdzielnia Socjalna to nowa jakość życia osób w niej zatrudnionych - przekonuje Skrzypski. - To rzeczywista realizacja zadań wynikających z misji Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. To wreszcie realizacja postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w zakresie dostępu do zatrudnienia, prawa do godności i samodzielności.