Bezpłatne badania spirometryczne w "Spirobusie"

Przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszność i nawracające stany zapalne to objawy schorzenia dróg oddechowych. Każdy, kto takie u siebie obserwuje, powinien regularnie kontrolować zdrowie swoich płuc. Taka okazja będzie 2 lutego, w dzielnicy Nowy Port, w sąsiedztwie charakterystycznego falowca.
( 01.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu instalacja artystyczna przedstawiająca duże płuca w kolorze czerwonym
Ogromne płuca, jako instalacja artystyczna, cieszyła w dzielnicy Przeróbka głównie oczy oglądających. Na co dzień warto jednak zadbać o nasze własne
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Gdzie i kiedy zbadasz płuca?

Na bezpłatne badania spirometryczne zaprasza Fundacja Neuca dla Zdrowia. W specjalnie wyposażonej mobilnej "przychodni" będzie można wykonać tzw. pomiar spirometryczny.

Spirobus zaparkuje w najbliższy czwartek, 2 lutego, przy ul. Wolności 21B, w godzinach 10:00 - 16:00, naprzeciwko falowca.

Wspomniany pomiar spirometryczny jest podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego. Co istotne, nie tylko palacze powinni badać regularnie swoje płuca. Główne czynniki przyczyniające się do rozwoju chorób układu oddechowego to, poza paleniem papierosów, także zanieczyszczone powietrze.

Czym jest hejt i jak zwalczać mowę nienawiści wśród dzieci i młodzieży?

- Zdrowie płuc powinny mieć na uwadze osoby z różnych grup wiekowych i różnych warstw społecznych. Nie należy bagatelizować niepokojących objawów, gdyż profilaktyka i wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Dodatkowo, niezmiennie płuca są narządem, który najczęściej jest obciążony w przypadku infekcji SARS-CoV-2 - podkreśla Justyna Kołtońska z Fundacji Neuca dla Zdrowia.

Według szacunków, na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków, około 4 mln na astmę, a 2,5 mln - na POChP. Co najmniej połowa chorych na astmę i ponad 3⁄4 chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy.

1
Mat. Fundacja Neuca dla Zdrowia

Kto nie może zrobić badania?

Z badań spirometrycznych nie mogą skorzystać osoby przed 21 rokiem życia, po zawale serca, udarze mózgu, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, po operacji oczu (pół roku), osoby z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.

Dodatkowo, w mobilnej przychodni pacjenci mają możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności.

Zobacz co działo się podczas gdańskiego finału WOŚP

Udział w badaniach jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania. W spirobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty.

Badani nie mogą mieć podejrzeń zakażenia koronawirusem, powinni za to posiadać maseczki zakrywające usta i nos.

TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023