Zapraszamy na transmisję cotygodniowej mszy św. z kościoła św. Jana

Niedzielną liturgię z kościoła św. Jana w Gdańsku udostępniamy na portalu gdansk.pl regularnie od prawie trzech lat, czyli od kiedy zaczęła się pandemia Covid-19. Transmisje cieszą się dużą popularnością. Najbliższą nadamy w 29 stycznia o godz. 12.00.
( 28.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kamera w zabytkowym kościele, w jej wizjerze widać kapłana za ołtarzem
Transmisja mszy św. z kościoła św. Jana
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Transmisje mszy św. na gdansk.pl

Okres Bożego Narodzenia już za nami. 29 stycznia przypada w kalendarzu liturgicznym czwarta niedziela zwykła.

Nasze transmisje mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku mają już prawie trzyletnią historię. Zaczęliśmy je nadawać regularnie od marca 2020 r., czyli od początku pandemii Covid-19 w Polsce. Z powodu lockdownu zakazane były zgromadzenia. W tym niezwykle ciężkim czasie w związku z obostrzeniami arcybiskup gdański wprowadził dyspensę od obowiązkowego udziału w niedzielnej liturgii. Obostrzeń już nie ma, ale wielu osób z Gdańska i innych stron Polski czy nawet świata bardzo sobie ceni transmisje mszy św.

Ks. Ireneusz Bradtke: - Paweł Adamowicz w ostatnich latach życia nie miał łatwo 

Kościół św. Jana – świątynia osobliwa

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.
W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Duszpasterstwo środowisk twórczych

W kościele św. Jana swoją działa też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania. W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Król Karol III namalował akwarelę i podarował ją Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu 

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 29 stycznia na portalu gdansk.pl.