Zaplanuj bezpłatne ferie z Instytutem Kultury Miejskiej ze sztuką i przyrodą

Zajęcia stacjonarne i w terenie, inspirowane tropami zwierząt, naturą i zmysłami, warsztaty dubbingowe oraz fotograficzne i wiele, wiele więcej. Zobaczcie, jakie ciekawe, bezpłatne propozycje na wolny czas zimowy dla dzieci i młodzieży przygotował Instytut Kultury Miejskiej.
( 29.12.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ofertę na ferie przygotowały liczne gdańskie instytucje, w tym Instytut Kultury Miejskiej
Ofertę na ferie przygotowały liczne gdańskie instytucje, w tym Instytut Kultury Miejskiej
fot. Bogna Kociumbas

Ferie zimowe w Gdańsku nie będą nudne. Miasto przygotowało wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży

Dla dzieci spotkania z naturą

Styczniowe spotkania ze sztuką i przyrodą dla dzieci w wieku 6-10 lat poprowadzi Małgorzata Michalak - pedagożka i edukatorka przyrodnicza. Wykorzystujące różne techniki plastyczne atrakcje, związane z badaniem przyrody, odbędą się 19, 21, 26 i 29 stycznia. Młodzi odkrywcy ruszą badać tropy, będą tworzyć instalacje z leśny artefaktów, a także wyczulać swoje zmysły na otaczając nas świat. 

Na początek cyklu, w czwartek, 19 stycznia, w Instytucie Kultury Miejskiej odbędą się warsztaty pt. „Tropy i ślady zwierząt”. Uczestnicy dowiedzą się m.in., czym różni się trop od śladu, co to jest kuźnia dzięcioła, i jak rozpoznać, że jesteśmy na stołówce wiewiórki. Nauczą się także rozpoznawać podstawowe ślady i tropy leśnych zwierząt korzystając z licznych pomocy dydaktycznych. Godziny zajęć: 13.30 - 16.30. 

W niedzielę, 21 stycznia, prowadząca zaprasza na wyprawę w VII Dworze, zatytułowaną „Na tropie tropów!”. Będą to praktyczne warsztaty w terenie, które mogą być kontynuacją czwartkowego spotkania, ale można w nich uczestniczyć również bez wcześniejszego przygotowania. Wędrując przez las uczestnicy spróbują wspólnie z prowadzącą odnaleźć tropy i ślady pozostawione przez zwierzęta. Godziny spaceru: 10.00 - 12.00. Miejsce zbiórki: wejście do Doliny Samborowo (zbiórka na końcu ul. Abrahama, pod krzyżem).

W czwartek, 26 stycznia, ponownie odbędą się warsztaty w Instytucie Kultury Miejskiej, tym razem pod hasłem „Malowane naturą”. Podczas zajęć dzieci zostaną zaproszone do twórczej zabawy z wykorzystaniem różnych narzędzi uwalniających pokłady kreatywności. Będą badać przyrodę i inspirować się nią, bawiąc się kolorami, malując czy też tworząc różnego rodzaju instalacje, łączące materiały plastyczne z leśnymi artefaktami. Godziny zajęć: 13.30 - 16.30. 

Ostatnia niedziela, 29 stycznia, to powrót do VII Dworu i wyprawa pt. „Zmysły w lesie!”. Podczas warsztatów w terenie uczestnicy będą wędrować po lesie i poznawać przyrodę z bliska. Las stanie się miejscem doświadczania wielozmysłowego, placem zabaw i atelier, a warsztatowiecze bez pośpiechu i z ciekawością będą uważnie obserwować zimowe życie. Godziny spaceru: 10.00 - 12.00. Miejsce zbiórki: wejście do Doliny Samborowo.

Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest bezpłatne, obowiązują zapisy (od 3 stycznia) poprzez stronę: ikm.gda.pl/zapisy.

W ciekawym programie znalazły się zajęcia związane ze sztuką i przyrodą, w siedzibie IKM i w terenie
W ciekawym programie znalazły się zajęcia związane ze sztuką i przyrodą, w siedzibie IKM i w terenie
fot. Bartosz Bańka

Spacery dla każdego

To nie koniec atrakcji na zimowy czas. Spacery z mapą, kompasem i przewodnikiem, pod przewodnictwem Piotra Taczały, z cyklu „Las w Mieście” odbędą się w soboty 14 i 21 stycznia w Dolinie Radości oraz na VII Dworze. 14 stycznia spacer rozpocznie się pod krzyżem przy wejściu w dolinę Samborowo, na końcu ulicy Abrahama. Natomiast 21 stycznia zbiórka pod wiatą koło jeziorka przy wejściu w dolinę Czystej Wody (za Dworem Oliwskim przy ul. Bytowskiej). Wstęp wolny, obowiązują zapisy (od 3 stycznia): ikm.gda.pl/zapisy.

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

W poniedziałek i wtorek, 16 i 17 stycznia, Magdalena Ubysz i Joanna Sztybor zapraszają młodzież w wieku 15-19 lat na warsztaty fotograficzne z cyjanotypii. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają teorię na temat tej techniki wykonywania zdjęć, a także samodzielnie przejdą przez cały proces wykonania odbitki tą metodą. Każda osoba wykona własną odbitkę, którą zabierze do domu. Warsztaty organizowane są w ramach programu Otwarty IKM. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy (od 2 stycznia): chęć udziału należy zgłaszać na adres magdalenaubysz@gmail.com.

Styczniowe spotkania ze sztuką i przyrodą są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6. roku życia
Styczniowe spotkania ze sztuką i przyrodą są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6. roku życia
fot. Rafał Mroziński

Warsztaty dubbingowe dla dzieci i młodzieży

W sobotę, 21 stycznia, odbędą się ponadto warsztaty dubbingowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat, które chcą poznać zawód aktora głosowego.

Pierwszym krokiem na tej drodze będzie nagranie razem z aktorką dubbingową (Olą Lis) oraz realizatorem dźwięku (Jackiem Wojno) próbki demo. Każda z osób uczestniczących będzie miała szansę podłożyć głos do jednej postaci z kreskówki.

Równolegle do nagrań odbędą się zajęcia z dykcji, impostacji głosu oraz elementarnych zadań aktorskich, mające na celu przygotowanie uczestników do pracy z mikrofonem. Poprowadzi je aktorka i reżyserka - Aga Skawińska.

Warsztaty organizowane są w ramach programu Otwarty IKM. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy (od 2 stycznia): chęć udziału należy zgłaszać na adres teatr@domkulturyrumia.pl.

Oprac. AO