• Start
  • Wiadomości
  • Zapal światło pamięci dla Pawła Adamowicza - wesprzyj fundusz “Gdańsk dzieli się dobrem”

Zapal światło pamięci dla Pawła Adamowicza - wesprzyj fundusz “Gdańsk dzieli się dobrem”

“Gdańsk dzieli się dobrem” to nazwa funduszu, który ma powstać, aby pomagać finansowo mniejszym organizacjom społecznym z całej Polski. Aby wesprzeć akcję należy wpłacić datek w wysokości minimum 20 zł. Każdy, kto to zrobi, symbolicznie zapali jeden z 36 tysięcy zniczy, które w czwartek, 14 stycznia - w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza - utworzą wielkie serce na placu Solidarności w Gdańsku.
12.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Największe serce świata powstało dla Pawła Adamowicza na Placu Solidarności w styczniu 2019. W drugą rocznicę śmierci prezydenta, 36 tys. zniczy ponownie rozbłyśnie w tym miejscu
"Największe serce świata" powstało dla Pawła Adamowicza na Placu Solidarności w styczniu 2019. W drugą rocznicę śmierci prezydenta, 36 tys. zniczy ponownie rozbłyśnie w tym miejscu
Krzysztof Mystkowski/KFP
    
 
 

„Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności… To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam” - tak brzmiały ostatnie słowa prezydenta Pawła Adamowicza, które wybrzmiały w niedzielę 13 stycznia 2019 roku podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chwilę po ich wypowiedzeniu prezydentowi Gdańska zadano ciosy nożem, które okazały się śmiertelne. Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia. Słowa te stały się symbolem, klamrą życia, śmierci i prezydentury Pawła Adamowicza.

Zbliżamy się do drugiej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza. Gdańszczanie, gdańszczanki, Polacy, ale też ludzie z wielu zakątków świata będą łączyć się w zadumie i pamięci. Każdy, komu idee Pawła Adamowicza były bliskie, ma okazję w tym wyjątkowym czasie dołożyć swoją cegiełkę do tworzenia czegoś dobrego, co wzmocni tych, którzy potrzebują wsparcia. Taką inicjatywą jest fundusz “Gdańsk dzieli się dobrem”. 

W 2019 roku na Placu Solidarności powstało serce składające się z 36 tysięcy zniczy, zrodził się więc pomysł, by w tym roku je odtworzyć - mówi Paweł Buczyński, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. - Z powodu pandemii trudno byłoby fizycznie zaangażować do tej inicjatywy ludzi, którzy jednak chcą dać wyraz swoim emocjom, na przykład stawiając znicz. Pomyśleliśmy więc, że zachęcimy ludzi do wpłaty datku, który będzie kolejnym krokiem w budowaniu dziedzictwa Pawła Adamowicza. Chcemy stworzyć fundusz dla organizacji pozarządowych, obywatelskich ruchów aktywistów z całej Polski, inicjatyw tworzonych z myślą o grupach narażonych na dyskryminację i wykluczenie. Dzięki funduszowi szansę dostaną projekty realizowane w duchu wartości z których Gdańsk słynie: otwartości, różnorodności, ale też polityki samorządowej czy podnoszenia jakości życia publicznego w małych ośrodkach poza metropoliami, dużymi aglomeracjami.


Dwa lata po zabójstwie Pawła Adamowicza. Apel w sprawie przewlekania śledztwa PODPISZ APELCel - granty do 5 tys. zł

Zbiórka na fundusz została uruchomiona w piątek 8 stycznia br. W ciągu czterech dni zebrano blisko 64 tys. zł (red. - dane na 11 stycznia br.). Organizatorzy proszą o datki w kwocie min. 20 zł, ponieważ mają skonkretyzowane cele. W planach jest wsparcie dla organizacji pozarządowych w postaci grantów w maksymalnej wysokości 5 tys. zł. Gdyby 36 tys. wpłaciło minimalny datek, czyli tyle osób, ile ułożonych zostanie zniczy tworzących serce dla Pawła Adamowicza, udałoby się zebrać 720 tys. zł, co zapewniłoby finansowanie 144 grantów w ww. kwocie. 

- Nie ukrywam, że zależy nam, by znaleźć 36 tysięcy osób, które wpłacą symboliczny datek, co umocowałoby ten fundusz w bardzo dobrej pozycji na rynku dofinansowań w Polsce - dodaje Paweł Buczyński. 

Wpłaty można dokonać klikając w LINK do zbiórki lub robiąc przelew na dedykowane konto bankowe 28 1090 1098 0000 0001 1950 5302. 


- Kiedy uzbieramy kwotę, za którą będzie mogła podążyć realna zmiana, ogłosimy konkurs - wyjaśnia wiceprezes Fundacji Gdańskiej. 

 

Przyłącz się do akcji wpłacając datek w wysokości min. 20 zł i symbolicznie zapal jeden z 36 tys. zniczy, które stworzą 14 stycznia na placu Solidarności w Gdańsku wielkie serce upamiętniające prezydenta Pawła Adamowicza w drugą rocznicę jego śmierci
Przyłącz się do akcji wpłacając datek w wysokości min. 20 zł i symbolicznie zapal jeden z 36 tys. zniczy, które stworzą 14 stycznia na placu Solidarności w Gdańsku wielkie serce upamiętniające prezydenta Pawła Adamowicza w drugą rocznicę jego śmierci
Anna Bobrowska/KFP
 

Nabór wniosków o przyznanie grantów z funduszu będzie ciągły, a decyzje będą zapadały minimum raz na kwartał. Proces administracyjny będzie prowadził operator – Fundacja Gdańska. Decyzje o dofinansowaniu będą zapadały większością głosów członkiń i członków Rady Funduszu, w skład której wchodzić będą:

  • osoba wskazana przez Magdalenę Adamowicz, żonę zamordowanego Pawła Adamowicza,
  • osoba wskazana przez Piotra Adamowicza, brata zamordowanego Pawła Adamowicza,
  • osoba wskazana przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska,
  • osoba wskazana przez Komitet Obrony Demokracji, inicjatora rozpalenia Największego Serca na Świecie w Gdańsku na pl. Solidarności w 2019 roku,
  • osoba wskazana przez Fundację Gdańską.

Grantu nie będą mogą uzyskać organizacje i instytucje związane kapitałowo, rodzinnie z którymkolwiek z inicjatorów funduszu lub członkiem Rady Funduszu.

Akcja została zainicjowana przez: Magdalenę Adamowicz, Piotra Adamowicza, Aleksandrę Dulkiewicz, Fundację Gdańską i Komitet Obrony Demokracji.


Gdańsk pamięta o Pawle Adamowiczu - zbiór artykułów dotyczących zmarłego prezydenta z lat 2019-2021

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku