• Start
  • Wiadomości
  • Zapadnięta nawierzchnia w Pieckach - Migowie. Właściciel samochodu może starać się o odszkodowanie

Zapadnięta nawierzchnia w Pieckach - Migowie. Właściciel samochodu może starać się o odszkodowanie

Do nietypowej sytuacji doszło we wtorek, 18 stycznia, przy ul. Myśliwskie Wzgórze, na osiedlowej drodze i parkingu. Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o samochodzie osobowym, pod którym zapadła się droga. Grunt został podmyty przez nieszczelny hydrant. Saur Neptun Gdańsk, który usunął awarię jeszcze tego samego dnia i doprowadził do podniesienia pojazdu, podkreśla, że jest ubezpieczony na wypadek takich sytuacji.
( Publikacja: 19.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wyrwa w ziemi, o głębokości ponad 1 metra, pojawiła się 18 stycznia na terenie osiedla przy ulicy Myśliwskie Wzgórze
Wyrwa w ziemi, o głębokości ponad 1 metra, pojawiła się 18 stycznia na terenie osiedla przy ulicy Myśliwskie Wzgórze
fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku

 

Wyrwa w ziemi, o głębokości ponad 1 metra, pojawiła się na terenie osiedla przy ulicy Myśliwskie Wzgórze - pod zaparkowanym samochodem osobowym. Pojazd nie wpadł do środka - nad zapadliskiem zawisło jedno koło, pozostałe trzy, na szczęście, pozostały na powierzchni.
Jak tłumaczy Straż Pożarna, samochód utrzymał się na powierzchni dzięki studzience kanalizacyjnej, na której zawisł. Służby zabezpieczyły miejsce zdarzenia, a kiedy samochód został wyciągnięty z zapadliska za pomocą hydraulicznego pojazdu samochodowego, do działania przystąpiły służby Saur Neptun Gdańsk. Grunt pod autem został bowiem wypłukany przez wodę wypływającą z nieszczelnego hydrantu znajdującego się w pobliżu - uszkodzony był rurociąg o średnicy 160 milimetrów.

Po usunięciu awarii wodociągowej mieszkańcy okolicznych budynków, jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych, odzyskali dostęp do bieżącej wody. Następnie ogrodzono wyrwę. Droga zostanie odtworzona w najbliższych dniach.
Ewentualne uszkodzenia auta pokryje ubezpieczenie Saur Neptun Gdańsk - spółka jest ubezpieczona na wypadek takich sytuacji. W środę, w godzinach przedpołudniowych, wniosek o odszkodowanie od właściciela pechowego samochodu, jeszcze nie wpłynął.

Jak wygląda procedura starania się o odszkodowanie w SNG?
Zgłoszenie szkody możliwe jest wyłącznie w formie pisemnej, na adres mailowy firmy: info@sng.com.pl lub pocztą tradycyjną na adres spółki.

- Można też pismo złożyć osobiście, ale w czasie pandemii tego nie rekomendujemy, ponieważ wizyta w biurze nie jest konieczna dla skutecznego złożenia wniosku - zaznacza Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka SNG.
Pismo ze zgłoszeniem szkody powinno zawierać: imię i nazwisko zgłaszającego, adres do korespondencji, nr telefonu, ewentualnie adres e-mail, dokładny opis okoliczności zdarzenia, opis szkód, wniosek o naprawie szkody (czyli sformułowane wobec SNG żądanie, czego oczekuje poszkodowany). Do zgłoszenia poszkodowany może też dołączyć dokumentację zdjęciową.
- Po analizie takiego wniosku udzielamy poszkodowanemu pisemnej odpowiedzi, zawierającą stanowisko spółki wraz z uzasadnieniem. W przypadku, gdy SNG jest odpowiedzialna za szkodę, jest ona zgłaszana do likwidacji do ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia OC - dodaje Magdalena Rusakiewicz.
Rocznie do Saur Neptun Gdańsk wpływa kilka zgłoszeń o odszkodowanie. Jak podkreśla rzeczniczka SNG, szkody takie, jak podmycie i zarwanie się nawierzchni jezdni pod zaparkowanym pojazdem w następstwie awarii wodociągu, zdarzają się bardzo rzadko.

 

Grunt pod autem został wypłukany przez wodę wypływającą z nieszczelnego hydrantu
Grunt pod autem został wypłukany przez wodę wypływającą z nieszczelnego hydrantu
fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku

 

Przypominamy, że o ewentualne odszkodowanie mogą starać się też kierowcy w sytuacji, gdy ich samochód zostanie uszkodzony np. przez dziury w jezdni. Wówczas należy zgłosić się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni i wypełnić odpowiednie formularze. Są one dostępne na stronie internetowej GZDiZ. 

Rocznie do GZDiZ wpływa około 300 wniosków o odszkodowanie. W ostatnich latach ich liczba spada. Jeszcze 4 - 5 lat temu zgłaszano około 400-500 szkód, natomiast w ciągu ostatnich 2 lat to poziom wspomnianych około 300 zgłoszeń.