• Start
  • Wiadomości
  • Zanieczyszczenie Potoku Strzyża we Wrzeszczu. Zmętnienie powstało na budowie

Zanieczyszczenie Potoku Strzyża we Wrzeszczu. Zmętnienie powstało na budowie

W poniedziałek 26 września, do spółki Gdańskie Wody dotarło zgłoszenie o zanieczyszczeniu wód Potoku Strzyża w okolicy Parku nad Strzyżą w Dolnym Wrzeszczu. Poszukiwania winowajcy zaprowadziły inspektorów na jedną z budów na osiedlu Garnizon Gdańsk.
27.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Potok Strzyża został zanieczyszczony 26 września 2022
Potok Strzyża został zanieczyszczony 26 września 2022
Fot. Gdańskie Wody

Z Garnizonu do Potoku Strzyża

Zgłoszenie dotarło do Gdańskich Wód ok. godziny 17.30. Jak informuje Agnieszka Kowalkiewicz rzeczniczka prasowa GW, niezwłocznie przystąpiono do poszukiwania przyczyny zanieczyszczeń.

Zmieniony kolor wody doprowadził inspektorów do budowy na osiedlu Garnizon Gdańsk. Oba miejsca - koryto potoku i teren wykonywanych robót - nie sąsiadują ze sobą bezpośrednio. 

Mętne wody przejrzystego zwykle Potoku Strzyża zaalarmowały mieszkańców
Mętne wody przejrzystego zwykle Potoku Strzyża zaalarmowały mieszkańców
Fot. Gdańskie Wody

- Przedstawiciel prowadzącej prace budowlane firmy Keller oświadczył, że w trakcie płukania węży przypadkowo doszło do wycieku zawiesiny bentonitowej do kanalizacji deszczowej - mówi rzeczniczka. - O sprawie powiadomiliśmy Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Straż Miejską, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska (Inspekcja pobrała wczoraj próbki wody - red.) i administrujące potokiem Wody Polskie. Obecnie weryfikujemy oświadczenie firmy Keller w zakresie ilości zrzuconych zanieczyszczeń i wpływu na administrowaną przez nas sieć odwodnieniową, w szczególności zbiornik osadnikowy przy ul. Kubacza.

Wspomniany zbiornik znajduje się w pobliżu Parku nad Strzyżą, w takim zbiorniku nie retencjonuje się wody, lecz zbiera z niej zanieczyszczenia w procesie sedymentacji (czyli - odstania - to, co ciężkie, opadnie na dno) zanim trafi do dalszych elementów systemu kanalizacji deszczowej. 

 
Fot. Gdańskie Wody

“Zielona retencja” - pierwsza taka konferencja dla specjalistów w Polsce trwa w Gdańsku

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy