• Start
  • Wiadomości
  • Zamiast drogi gruntowej asfaltowa. Zakończona metamorfoza ul. Łagowskiej w Kokoszkach

Zamiast drogi gruntowej asfaltowa. Zakończona metamorfoza ul. Łagowskiej w Kokoszkach

Kameralna uliczka w południowej części Gdańska zmieniła swoje oblicze. Nie dość, że wymieniono sieci podziemne, to ułożona także nową asfaltową nawierzchnię i wybudowano chodniki. Zobaczcie efekty 11 miesięcy prac.
25.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak prezentuje się ul. Łagowska po przebudowie
Tak prezentuje się ul. Łagowska po przebudowie
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Co wykonano w ramach modernizacji ul. Łagowskiej?

Realizację inwestycji nadzorowała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Prace prowadzono na ul. Łagowskiej, na odcinku od ul. Goplańskiej do ul. Kortowskiej. Dzięki ich realizacji, mieszkańcy poruszają się ulicą bezpieczniej i wygodniej.

Wrzeszcz Górny. Przy zbiorniku retencyjnym ruszyły prace wzmacniające obiekt

W ramach inwestycji ułożono nową nawierzchnię asfaltową na ulicy, a także wybudowano chodniki, zjazdy oraz zamontowano oświetlenie. Pojawiły się również ławki i kosze na śmieci. Na fragmencie ulicy Łagowskiej - w rejonie posesji nr 40, 44, 48 - zbudowano natomiast ciąg pieszo- jezdny zakończony zawrotką, wykonany z kostki betonowej. Projekt przewidywał też prace niewidoczne na co dzień dla oka, a więc rozbudowę i budowę infrastruktury podziemnej, w tym m.in. kanalizacji deszczowej, sanitarnej, sieci energetycznej i gazowej.

W ramach inwestycji zbudowano też niecki, które będą gromadzić wodę opadową
W ramach inwestycji zbudowano też niecki, które będą gromadzić wodę opadową
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Zanim pojawił się asfalt, była droga gruntowa

Roboty na tej ulicy rozpoczęły się w styczniu br. Wcześniej na ul. Łagowskiej znajdowała się droga technologiczna "obsługująca" budynek miejskiej spółki - Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej oraz posesje znajdujące się po jej lewej stronie. Do pozostałych budynków mieszkańcy dojeżdżali drogą gruntową miejscowo utwardzoną gruzem. Jeden z fragmentów drogi dojazdowej, bez możliwości przejazdu na jednej z działek, był częściowo utwardzony płytami drogowymi.

Realizację inwestycji zaplanowano na odcinku o długości 415 metrów.

Chełm. Intensywne prace w rewitalizowanym budynku przy ul. Styp-Rekowskiego

Tak wyglądała ul. Łagowska jeszcze rok temu
Tak wyglądała ul. Łagowska jeszcze rok temu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Garść szczegółowych danych dotyczących ul. Łagowskiej

Ulica Łagowska, po wykonaniu wszystkich prac, stała się ulicą jednojezdniową, dwupasową o szerokości każdego pasa wynoszącego 2,75m. Zgodnie z planami dopuszczalna maksymalna prędkość będzie wynosić tu 30 km/h. Zbudowano chodniki po obu stronach jezdni, z wyjątkiem początkowego odcinka. Chodniki mają szerokość od 2 do 2,65 metra. Wykonano je z płytek betonowych gładkich o wymiarze 30x30cm, szarych, w układzie ciosowym.

Wspomniany ciąg pieszo - jezdny ma szerokość 7 metrów, ale miejscami zawężony jest do 5,5metra. Skrzyżowania na tej ulicy mają wyniesioną tarczę. Najazdy i tarczę wykonano z kostki grafitowej.

Świbno zyskało atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu

W ramach inwestycji powstały też niecki wzdłuż jezdni ul. Łagowskiej, których rolą będzie spowolnienie spływu wody opadowej. Każdą nieckę zaopatrzono w wpust oraz drenaż.

Na ulicy zrobiło się też bardziej zielono - zasadzono szpaler drzew z gatunku lipa drobnolistna, z odmiany „Greenspire”. Założono też oraz odtworzono trawniki i nasadzenia krzewów.

Prace wykonała firma Kruszywo Sp. z o.o. Koszt robót wyniósł blisko 3,8 mln złotych.

W ramach inwestycji powstał także ciąg pieszo-jezdny
W ramach inwestycji powstał także ciąg pieszo-jezdny
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

TV

100-lecie ulicy Krętej