• Start
  • Wiadomości
  • Orszak Trzech Króli online i we wspomnieniach. Zobacz wirtualne podsumowanie jego historii w Gdańsku i koncert

Orszak Trzech Króli online i we wspomnieniach. Zobacz wirtualne podsumowanie jego historii w Gdańsku i koncert

„Panu dzięki oddawajmy” - pod takim hasłem zorganizowano tegoroczny Orszak Trzech Króli w Gdańsku, wydarzenie przeniosło się do internetu - zobacz film specjalnie przygotowany z tej okazji, podsumowujący 10-letnią historię orszaku w Gdańsku oraz koncert z okazji Święta Objawienia Pańskiego w wykonaniu Moniki Kaźmierczak carillonistki Gdańska, która z carillonu na wieży Ratusza Głównego Miasta zagrała utwory związane z tym świętem.
( Publikacja: 06.01.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Orszak Trzech Króli w Gdańsku, który co roku 6 stycznia jednoczył tysiące gdańszczan i mieszkańców Trójmiasta w barwnym pochodzie, w tym roku niestety odbędzie się online. Powodem są względy bezpieczeństwa i obostrzenia wynikające z pandemii covid-19
Orszak Trzech Króli w Gdańsku, który co roku 6 stycznia jednoczył tysiące gdańszczan i mieszkańców Trójmiasta w barwnym pochodzie, w tym roku niestety odbędzie się online. Powodem są względy bezpieczeństwa i obostrzenia wynikające z pandemii covid-19
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Wyjątkowo w tym roku gdańszczanie 6 stycznia nie spotkali się tłumnie na Głównym Mieście, by za aniołami i gwiazdą podążyć w barwnym pochodzie trasą Orszaku Trzech Króli w Gdańsku, i oddać cześć Jezusowi w stajence. 

Aby zachować namiastkę tradycji i umożliwić mieszkańcom miasta duchowe przeżycie Dnia Objawienia Pańskiego, przygotowano film, który łączy archiwalne materiały z minionych orszaków ze współczesnymi zdjęciami symbolicznego przedstawienia Świętej Rodziny. W materiale pojawiają się także wypowiedzi biskupa Zbigniewa Zielińskiego oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, którzy przygotowali dla uczestników orszaku specjalne przesłanie na nowy rok.

ZOBACZ FILM

 

Zobaczcie, jak wyglądała 10. jubileuszowa edycja Orszaku Trzech Króli w Gdańsku:

 

Na profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska na Fb, odtworzyć można koncert Moniki Kaźmierczak

 

Wyjątkowy Orszak w skali kraju

Z roku na rok wydarzenie organizowane 6 stycznia w Gdańsku biło rekordy popularności. 11 lat temu w Orszak Trzech Króli pojawił się pierwszy raz w historycznej Oliwie w okolicach Katedry. Z racji coraz większego zainteresowania, a co za tym idzie rosnącej liczby uczestników, wydarzenie w ostatnich latach zostało przeniesione w historyczne przestrzenie Głównego Miasta i Drogi Królewskiej.

W 2020 roku dla uczestników przygotowano 15 tysięcy papierowych koron, które rozeszły się z mgnieniu oka. Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - jechali konno Trzej Mędrcy ze Wschodu. Kulminacją wydarzenia było złożenie pokłonu i darów przed Świętą Rodziną w przygotowanej pod Zieloną Bramą szopce. Nieodłącznym elementem parady było także wspólne kolędowanie.

Dotychczasowe edycje Orszaku Trzech Króli w Gdańsku organizowały Stowarzyszenie SUM i Stowarzyszenie SKWER.