Zamelduj się i głosuj! Do wyborów samorządowych zostało niewiele ponad tydzień

To ostatni moment na dopełnienie formalności, by w niedzielę, 7 kwietnia skorzystać z prawa wyborczego. Wnioski o dopisanie się do stałego rejestru wyborców przyjmowane będą do piątku, 5 kwietnia. Dzielnica z najwyższą frekwencją w wyborach samorządowych otrzyma 100 tys. zł na doposażenie istniejącego lub budowę nowego placu zabaw, placu do rekreacji lub terenu zielonego.
29.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240313_punkt-wybory-forum_004_949x633
Zamelduj się i głosuj! Wniosek o dopisanie do stałego rejestru wyborców można złożyć do 5 kwietnia
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Zameldować się lub złożyć wniosek o dopisanie do stałego rejestru wyborców należy złożyć najpóźniej do 5 kwietnia. Do piątku, 29 marca można również złożyć wniosek o ustanowienie pełnomocnika do głosowania. Taki wniosek przysługuje osobom z orzeczoną niepełnosprawnością oraz tym, którzy najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat. Osoby, które chciałyby zagłosować osobiście a nie czują się na siłach, by samodzielnie dotrzeć do lokalu wyborczego, Gdańsk oferuje bezpłatny transport. Potrzebę taką wystarczy zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu – telefonicznie lub mailowo, całodobowo w dniach 1–7 kwietnia.

Chcesz, ale czy możesz głosować w Gdańsku? Zadbaj o to - już tylko kilka dni na formalności

Bezpłatna komunikacja miejska

W dniu wyborów samorządowych komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna.  

Dodatkowo w dzielnicach, gdzie transport publiczny funkcjonuje jedynie od poniedziałku do piątku uruchomione zostaną dodatkowe linie.

  • linia 113 pojedzie na skróconej trasie Łostowice Świętokrzyska – Gościnna, według specjalnego rozkładu jazdy
  • Linie 118, 268 i 512 będą funkcjonować według rozkładów jazdy zbliżonych do powszednich
  • Linia 269 pojedzie zgodnie z rozkładem jazdy dla dni powszednich, wolnych od nauki szkolnej
  • Linia 195 będzie funkcjonować w godzinach 9.30-17.30 z częstotliwością co 60 minut.

Dodatkowo, w dzielnicy Orunia, wprowadzona zostanie specjalna linia 501, która zawiezie mieszkańców z ulicy Żuławskiej do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 27, mieszczącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, przy ul. Smoleńskiej. Trasa linii poprowadzi od skrzyżowania ulic Żuławskiej i Lipce ulicami: Żuławską, Przyjemną, Związkową i Smoleńską. Powrót odbędzie się ulicami: Smoleńską, Boczną i Żuławską.

Nagroda za najwyższą frekwencję

Dzielnica z najwyższą frekwencją w wyborach samorządowych otrzyma 100 tys. zł, na doposażenie istniejącego lub budowę nowego placu zabaw, placu do rekreacji lub terenu zielonego.

Podczas ostatnich wyborów, największą aktywnością wykazały się dzielnice Kokoszki, Jasień i Zaspa-Rozstaje. To w tych miejscach powstają właśnie zieleńce o wartości 50 tys. zł każdy. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, wspólnie z Radami tych dzielnic, przygotowali koncepcje zagospodarowania zielenią trzech terenów, są to: zieleńce przy ul. Węsierskiej w Kokoszkach, zagospodarowanie zielenią wejścia do Parku im. Jana Pawła II od strony ul. Meissnera na Zaspie-Rozstaje oraz nasadzenia drzew i zieleni przy ul. Stolema w Jasieniu. Mieszkańcy dzielnicy Zaspa-Rozstaje już mogą cieszyć się z nowych, zielonych terenów. Zieleńce na Jasieniu będą realizowane od piątku, 29 marca. W Kokoszkach realizacja rozpocznie się w najbliższych dniach.

oprac. AU

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim