Nie możesz głosować w Gdańsku? Dziś ostatni dzień na skutecznie załatwienie formalności

Już 7 kwietnia głosujemy. UWAGA! - inaczej niż w wyborach parlamentarnych, nie pobierzesz zaświadczenia o prawie do głosowania, ani nie dopiszesz się do spisu na jedno głosowanie. Aby uczestniczyć w wyborze radnych i prezydenta Gdańska, musisz mieć zameldowanie w granicach miasta lub potwierdzić swoje stałe zamieszkanie. Magistrat przygotował ulotkę, która w jasny sposób tłumaczy, co i jak. Jeśli chcesz skutecznie załatwić formalności, zrób to najpóźniej we wtorek, 2 kwietnia.
26.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ulotka z treścią na temat wyborów samorządowych
Wybory samorządowe już w niedzielę, 7 kwietnia. Ulotka przygotowana przez Urząd Miejski w Gdańsku jasno tłumaczy, o co trzeba zadbać, by móc zagłosować
UMG

Także dla obcokrajowców

Wprawdzie nie jesteś zameldowana/zameldowany w Gdańsku, ale przecież tutaj mieszkasz, czujesz się Gdańszczanką/Gdańszczaninem i sprawy miasta są dla Ciebie ważne - uważaj, żeby w dniu wyborów samorządowych w lokalu wyborczym nie okazało się, że nie możesz głosować. Lepiej w porę załatwić niezbędne formalności. Miasto w prosty i jasny sposób informuje o tym w specjalnej ulotce.

Głosuj w wyborach samorządowych 7 kwietnia, a przedtem zamelduj się w Gdańsku

Warto w porę załatwić formalności i warto wiedzieć, że w wyborach samorządowych głosować mogą nie tylko obywatele polscy, ale i obywatele innych krajów - pod warunkiem, że należą one do Unii Europejskiej. Dodatkowo też do głosowania mogą być uprawnieni obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Wybory samorządowe - co i jak

  • Jeśli jesteś zameldowana/zameldowany w Gdańsku lub masz pewność, że jesteś już ujęta/ujęty w stałym rejestrze wyborców - nie ma problemu, bo figurujesz w SPISIE WYBORCÓW i masz prawo do głosowania tam, gdzie mieszkasz

Co jeśli meldunku brak i nie ma Cię w SPISIE WYBORCÓW? Są dwie możliwości:

Chodzi o tysiące osób

Jeśli wystąpisz o załatwienie formalności na ostatnią chwilę, może się okazać, że otrzymasz prawo do głosowania w Gdańsku, ale już po dniu wyborów, które zaplanowane są na 7 kwietnia. Dlatego bezpiecznie jest złożyć wniosek co najmniej na 5 dni przed wyborami, a więc do wtorku, 2 kwietnia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie w porę załatwione.

Szacuje się, że w Gdańsku bez meldunku mieszka około 70 tysięcy osób w różnym wieku, głównie pracujących i uczących się. Skąd taka liczba? Według oficjalnych statystyk, Gdańsk ma zameldowanych 430 tysięcy osób, ale inne dane wskazują, że tak naprawdę jest około pół miliona mieszkańców. W tych 70 tysiącach znaczącą część stanowią obywatele Ukrainy i Białorusi, którzy jednak w wyborach samorządowych głosować nie mogą, ponieważ nie są obywatelami Unii Europejskiej.

WIĘCEJ O WYBORACH

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska