• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz Dolny. Zakończyła się budowa drogi rowerowej na al. Legionów

Wrzeszcz Dolny. Zakończyła się budowa drogi rowerowej na al. Legionów

Ścieżka rowerowa na al. Legionów jest już gotowa. 12 grudnia nastąpił odbiór inwestycji, której koszt wyniósł niecałe 6 mln złotych. Zobacz, gdzie powstaną kolejne drogi dla rowerów.
12.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa droga dla rowerów ma ok. 500 długości
Nowa droga dla rowerów ma ok. 500 długości
źródło: DRMG


Ścieżka biegnie po prawej stronie al. Legionów, jadąc z Placu ks. Bronisława Komorowskiego w kierunku Zaspy i ma ok. 500 metrów długości. Na Placu ks. Komorowskiego wprowadzono 3 nowe przejazdy rowerowe przez istniejące wloty ulic Chrobrego, Wyspiańskiego oraz Mickiewicza. Przejazdy te zlokalizowane są po wewnętrznej stronie skrzyżowania równolegle do przejść dla pieszych. Nowe przejazdy dla rowerów postanowiono podkreślić pokrywając istniejącą jezdnię czerwoną farbą.

- Oddajemy do użytku brakujący odcinek infrastruktury rowerowej, bardzo ważny dla miłośników dwóch kołek oraz skwer dla mieszkańców z ławkami - mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji - Szczególnie zależało nam na bezpieczeństwie dzieci z pobliskiej szkoły, dlatego wzdłuż chodnika zamontowane zostały barierki.


Trasa podzielona na dwa odcinki

Na odcinku od Placu ks. Bronisława Komorowskiego do posesji przy al. Legionów 11A w związku z ograniczeniami terenu, trasa rowerowa przebiega przy chodniku. Ta część ścieżki wykonana została z płyt betonowych. Wzdłuż powstały 3 zatoki postojowe dla samochodów osobowych.

mapka


Na dalszym odcinku, od al. Legionów 11A do skrzyżowania z ul. Kościuszki została wydzielona odrębna trasa rowerowa, oddzielona od ruchu pieszych. Ten fragment ścieżki wykonany został z nawierzchni bitumicznej. Przy wyjściu ze szkoły, aby uniemożliwić wbieganie dzieci na ścieżkę rowerową pojawiły się barierki. W zakresie inwestycji znalazła się także przebudowa chodnika.

Miejsce, w którym z powodu braku miejsca jeden z odcinków drogi dla rowerów poprowadzony jest po betonowych płytach
Miejsce, w którym z powodu braku miejsca jeden z odcinków drogi dla rowerów poprowadzony jest po betonowych płytach
źródło: DRMG


W ramach inwestycji powstała nie tylko ścieżka rowerowa. Realizacja ujęła także budowę elementów kanalizacji deszczowej, wykonanie przebudowy zabudowy hydrantowej, przebudowę istniejącej sygnalizacji świetlnej czy przebudowę oświetlenia.

Nowe oblicze placu przy ul. Kościuszki

Spore zmiany przeszedł plac przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki, który zyskał zieleń i żwirową alejkę. W tym miejscu pojawiła się roślinność i ławki, a przy pawilonach handlowych ustawione zostały stojaki na rowery. Trasa rowerowa omija plac. Zamówienie było realizowane z wykorzystaniem środków unijnych i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu: „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”.

Na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i al. Legionów powstał skwer
Na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i al. Legionów powstał skwer
źródło: DRMG


Kolejne rowerowe inwestycje

- Budowa drogi rowerowej na al. Legionów już się zakończyła, a my niebawem rozpoczniemy realizację kolejnych inwestycji rowerowych – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Podpisaliśmy już umowę na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Potokowej, a w najbliższych dniach ogłosimy przetarg na budowę trasy rowerowej na liczącym 2 km odcinku al. Grunwaldzkiej – dodaje szef DRMG.

W listopadzie 2019 roku podpisano umowę na realizację trasy rowerowej wzdłuż ul. Potokowej, od PKM Brętowo do ul. Słowackiego. Wykonane zostaną brakujące fragmenty trasy. Zakres zadania obejmuje również przebudowę skrzyżowania ul. Potokowej z ul. Ogrodową, korektę jezdni ul. Potokowej przy skrzyżowaniu z ul. Ogrodową oraz budowę pasa do zawracania skierowanego w stronę ul. Rakoczego. Wykonawcą zadania jest firma WPRD Gravel. Prace potrwają do sierpnia 2020 r., a ich koszt wyniesie prawie 4,5 miliona złotych.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg dotyczący budowy ścieżki rowerowej wzdłuż al. Grunwaldzkiej, od ul. Kołobrzeskiej do ul. Braci Lewoniewskich. Droga rowerowa zostanie dostosowana do istniejących chodników i zjazdów. Inwestycja będzie realizowana po prawej stronie jezdni, jadąc w kierunku Oliwy. Wykonawca, oprócz budowy liczącego 2 km odcinka drogi rowerowej przebuduje również chodniki. W zakresie inwestycji znalazła się także budowa sieci wodociągowych. Prace mają potrwać do końca lipca 2020 r. Otwarcie ofert planowane jest na połowę stycznia.

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania