Zakończono rozbudowę Cmentarza Łostowickiego - ponad 2 tys. nowych miejsc pochówku

Teren Cmentarza Łostowickiego powiększył się o 1,8 ha, co umożliwiło przygotowanie ponad 2100 dodatkowych miejsc pochówku. Towarzyszy temu infrastruktura do dyspozycji bliskich, odwiedzających groby - m.in. miejsca parkingowe dla aut i rowerów, instalacja sanitarna, punkty do czerpania wody. Planowana jest rozbudowa innych gdańskich cmentarzy.
( Publikacja: 09.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widać otoczony zielenią rozległy pusty plac, na pierwszym planie znajduje się niski kamienny słupek z napisem KW. 151
Na Cmentarzu Łostowickim przygotowano osiem nowych kwater na łączną liczbę 2186 miejsc pochówku
DRMG

Jakie prace wykonano na Cmentarzu Łostowickim?

Cmentarz został rozbudowany od strony al. Armii Krajowej i ul. Cedrowej o 8 kwater - łącznie 2186 miejsc pochówku.

W ramach rozbudowy cmentarza zamontowano także instalację sanitarną, powstały miejsca czerpania wody i wiaty na odpady. Ponadto pojawiła się nowa roślinność. Powstały nowe alejki i ścieżki. Teren został ogrodzony.

Dodatkowo powstało 28 nowych miejsc postojowych przy ul. Cedrowej. Na parkingu zamontowano także 10 stojaków na rowery.  Wykonawcą była firma PRIM sp. z o.o. Koszt prac wyniósł prawie 2,5 mln złotych.

Cmentarz Łostowicki. Zobacz, jak rozbudowana została gdańska nekropolia

Cmentarz Łostowicki rozbudowany - zobacz nasz film z drona

Inne gdańskie cmentarze też będą rozbudowane

W najbliższych latach planowana jest także rozbudowa innych gdańskich nekropolii. 

  • Cmentarz Salvator Nowy ma być w przyszłości rozbudowany od strony ul. Stoczniowców, co umożliwi powstanie ok. 1000 miejsc spoczynku. 
  • W planach jest także rozbudowa parafialnego Cmentarza Na Krakowcu, przy ul. Kępnej, który ma w przyszłości powiększyć się o ponad 1,4 ha i 1 900 miejsc pochówku. 
  • Z kolei na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Dąbrowskiego planowanych jest 3000 dodatkowych miejsc, nekropolia zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha. 
  • Cmentarz na Srebrzysku powiększy się o 2,14 ha i 1900 miejsc spoczynku. 

Dla powyższych zadań przygotowywane są obecnie dokumentacje projektowe.

Wyszukiwarka grobów. Znajdź miejsce pochówku bliskich i znajomych

Widok alejki biegnącej obok młodych drzew. Przy alejce znajdują się ławeczki. Wokół są świeżo przygotowane nieporośnięte trawą place
Oprócz nowych kwater wybudowano całą infrastrukturę - łącznie z dodatkowymi alejkami, wyposażonymi w ławeczki dla odpoczynku osób, które odwiedzają cmentarz
DRMG

Ile cmentarzy w Gdańsku, który największy

Na terenie Gdańska znajduje się 9 cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni prawie 100 ha. Największy z nich - cmentarz Łostowicki po rozbudowie zajmuje powierzchnię niemal 52 ha. 

Według stanu wpisów do ksiąg cmentarnych, liczba zmarłych pochowanych obecnie na gdańskich cmentarzach komunalnych przekracza 230 000 osób w ponad 126 000 grobów.

Poznaj gdańskie cmentarze komunalne

Cmentarz Łostowicki jest nie tylko największy w Gdańsku, ale należy do najpiękniejszych nekropolii w mieście. Licznie odwiedzany jest o każdej porze roku
Cmentarz Łostowicki jest nie tylko największy w Gdańsku, ale należy do najpiękniejszych nekropolii w mieście. Licznie odwiedzany jest o każdej porze roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl