• Start
  • Wiadomości
  • Zaduszki w Bazylice Mariackiej. Wspomnienie Pawła Adamowicza, Macieja Płażyńskiego, ks. Stanisława Bogdanowicza

Zaduszki w Bazylice Mariackiej. Wspomnienie Pawła Adamowicza, Macieja Płażyńskiego, ks. Stanisława Bogdanowicza

W dzień zaduszny, w sobotę 2 listopada 2019 r., w kościele Mariackim, odbyła się msza koncelebrowana w intencjach zmarłych gdańszczanek i gdańszczan, w tym również w intencji śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia przypadłaby 54. rocznica jego urodzin.
02.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bazylika Mariacka w Gdańsku, 2 listopada 2019 r.
Bazylika Mariacka w Gdańsku, 2 listopada 2019 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki, przypomniał, że jest ona nie tylko miejscem modlitwy, ale także miejscem pochówku wielu znakomitych gdańszczan. Według szacunków pod płytami nagrobnymi w posadzce świątyni, spoczywa około pięć tysięcy zmarłych.

 

Kazanie wygłosił ks. kanonik dr Tomasz Frymark. Mówił o tysiącach zasłużonych dla Gdańska, którzy spoczywają w Bazylice Mariackiej
Kazanie wygłosił ks. kanonik dr Tomasz Frymark. Mówił o tysiącach zasłużonych dla Gdańska, którzy spoczywają w Bazylice Mariackiej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

O Bazylice jako nekropolii mówił w swym kazaniu także ks. kanonik dr Tomasz Frymark: - Wielu z leżących pod 544 płytami nagrobnymi naszego kościoła ludzi, cieszyło się światową sławą. Spoczywają tu nie tylko gdańszczanie, ale także przedstawiciele innych narodów, różnych wyzwań, pochodzenia społecznego, czy zawodów. Pochowano tu burmistrzów, rajców, lekarzy, nauczycieli, dowódców wojskowych, artystów, uczonych, finansistów i kupców - wyliczał ks. Frymark. - W posadzce mamy przegląd herbów i znaków wszystkich najważniejszych rodów gdańskich. Dzięki łacińskim inskrypcjom wyrytym na płytach nagrobnych możemy dowiedzieć się o życiu i działalności naszych gdańskich antenatów.

 

O oprawę muzyczną gdańskich zaduszek zadbała Capella Gedanensis
O oprawę muzyczną gdańskich zaduszek zadbała Capella Gedanensis
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Ks. kanonik przypomniał zmarłych pochowanych w kościele Mariackim po II wojnie światowej:

  • ks. Józefa Zator-Przytockiego - podpułkownik Armii Krajowej(1978)
  • dr. Otto Kulkę, pomysłodawcę i fundatora odbudowy wielkich organów mariackich (w 2005 r. sprowadzono jego prochy do bazyliki)
  • marszałka województwa pomorskiego Macieja Płażyńskiego - po katastrofie smoleńskiej w 2010 r.
  • wieloletniego proboszcza Bazyliki ks. infułata Stanisława Bogdanowicza (2017 r.)
  • prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (19 stycznia 2019 r.).

- Za każdym razem, gdy umiera człowiek mądry mądrością życiową, czy to społeczną, czy duszpasterską, to dzieje się tak, jakby spłonęła w świecie kolejna biblioteka - kontynuował ks. Tomasz Frymark. - Drogi Macieju, Stanisławie, Pawle - wy jesteście z nami. Pomyślmy o każdym z nich z osobna. Każdy z nich, który tak mało zabrał ze sobą w drogę do wieczności, pozostawił nam tak wiele. Bazylika, w której pochowano ich i tak wielu innych zasłużonych dla naszego miasta to żywy pomnik historii. Pamiętajmy, że Gdańsk, w którym dziś żyjemy, zawdzięczamy im wszystkim.

 

Przed rozpoczęciem mszy pod kaplicą w kościele Mariackim, w której spoczywają prochy prezydenta Pawła Adamowicza zebrali się jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy by złożyć kwiaty
Przed rozpoczęciem mszy pod kaplicą w kościele Mariackim, w której spoczywają prochy prezydenta Pawła Adamowicza zebrali się jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy by złożyć kwiaty
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl



Wieniec składają prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Grzelak
Wieniec składają prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Grzelak
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl



TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami