• Start
  • Wiadomości
  • Akademija Pandev - pierwszy rywal Lechii w Lidze Konferencji Europy

Lechia w Lidze Konferencji. Pierwszy rywal: klub słynnego Gorana Pandeva z Macedonii Północnej

Przeciwnikiem Lechii w I rundzie eliminacji do Ligi Konferencji Europy będzie Akademija Pandev z Macedonii Północnej - drużyna teoretycznie słabsza od biało-zielonych, ale nie warto jej lekceważyć. To prywatny klub, założony przez znanego napastnika Gorana Pandeva, który przez lata był graczem czołowych zespołów włoskiej Serie A. Pierwszy mecz - już 7 lipca, w Gdańsku.
( Publikacja: 14.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fajnie byłoby zobaczyć tak cieszących się zawodników Lechii po meczach na europejskich boiskach. Powinni przejść przez I i II rundę eliminacji do Ligi Konfederacji Europy. Dalej będzie ciężko, ale kto wie...
Fajnie byłoby zobaczyć tak cieszących się zawodników Lechii po meczach na europejskich boiskach. Powinni przejść przez I i II rundę eliminacji do Ligi Konferencji Europy. Dalej będzie ciężko, ale kto wie...
Grzegorz Mehring

Lechia vs Akademija Pandev w Lidze Konferencji Europy

Potencjalnych rywali było pięciu: z Finlandii, Litwy, Estonii, Macedonii Północnej i Malty. Wartość rynkowa tych drużyn waha się od 3,44 do 4,05 mln euro, a stadiony są niewielkie, od 768 miejsc do 9200. Lechia to przy tych klubach potęga - łączna wartość zespołu wynosi ok. 14,95 mln euro, stadion ma ponad 43 tysiące miejsc na trybunach.

Losowanie odbyło się we wtorek, 14 czerwca, w szwajcarskim Nyon, gdzie UEFA ma swoją siedzibę. Ostatecznie okazało się, że rywalem Lechii w I rundzie kwalifikacji do Ligi Konferencji Europy będzie Akademija Pandev z Macedonii Północnej.

Zwycięzca tego dwumeczu zarobi 150 tys. euro.

Co wiadomo o rywalu Lechii?

  • Akademija Pandev (Macedonia Północna)

To wicemistrz ligi macedońskiej (Prva Makedonska Fudbalska Liga). Ostatni sezon był najlepszym w historii Akademiji Pandev. W składzie jest jeden reprezentant Macedonii, 20-letni defensywny pomocnik Bojan Dimoski, który jeszcze nie debiutował w barwach narodowych. Najwyżej wycenianymi zawodnikami są środkowy napastnik Pepi Gjorgiev, lewy napastnik Qusman Marong i środkowy obrońca Kosta Manev (każdy po 300 tys. euro). W drużynie jest 24 zawodników, średnia wieku 24,4 lata. Akademija Pandev ma za sobą naprawdę udany sezon ligowy - tym bardziej, że rok wcześniej, w sezonie 2020/21, zespół zdobył w lidze zaledwie 7. miejsce. Ich znakiem 

Aktualnie wartość całej drużyny według Transfermarkt.de wynosi 4,05 mln euro. Stadion domowy, na którym Akademija Pandev rozgrywa mecze ma 9200 miejsc.

Klub istnieje zaledwie od 12 lat. Został założony w miejscowości Strumica w 2010 roku przez znanego macedońskiego piłkarza Gorana Pandeva - gracza włoskiego klubu Parma Calcio, a wcześniej Lazio, Interu Mediolan i Napoli. W sezonie 2009/2010 Pandev wygrał z Interem Mediolan Ligę Mistrzów, a także zdobył mistrzostwo Włoch i Puchar Włoch. Jako reprezentant Macedonii w 120 meczach zdobył 40 goli.

Nazwa Akademija Pandev jest więc nieprzypadkowa. Począwszy od 2014 roku klub występował w niższych ligach. W sezonie 2015/16 zwyciężył w jednej z grup III ligi i po barażach awansował do II ligi. W następnym sezonie 2016/17 klub zdobył historyczny awans do Pierwszej ligi. W sezonie 2017/18 zespół debiutował w najwyższej lidze, zajmując 6. miejsce.

Rodzinne miasto Gorana Pandeva, Strumica, gdzie drużyna ma swoją siedzibę, liczy niecałe 46 tysięcy mieszkańców.

Lechia zmierzy się z Akademiją Pandev najpierw w Gdańsku, w czwartek 7 lipca. Rewanż w Macedonii Północnej został zaplanowany na 14 lipca.

Lechia w Lidze Konferencji Europy - realne szanse

Zespół Lechii od 13 czerwca do 26 czerwca na zgrupowaniu w Cetniewie, gdzie przygotowuje się do nowego sezonu.

Gdańszczanie dostali się do rozgrywek międzynarodowych “kuchennymi drzwiami”. Polskie drużyny mają cztery miejsca w europejskich pucharach (dla trzech najlepszych drużyn ligowych i dla zdobywcy Pucharu Polski). Gdańszczanie zdobyli 4. miejsce w Ekstraklasie, ale Raków Częstochowa, który jest wicemistrzem, wygrał jednocześnie Puchar Polski - i to właśnie otworzyło Lechii drogę do gry w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy.

Tomasz Kaczmarek, trener Lechii, zapowiada, że jego drużyna będzie walczyć o wejście do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy. To ambitny plan, biorąc pod uwagę, że po drodze trzeba by było pokonać czterech rywali, a każdy kolejny jest coraz trudniejszy. W rozgrywkach play-off, które decydują o tym, kto wchodzi do fazy grupowej, można trafić na przykład na drużynę z angielskiej Premier League. 

Lepiej więc mówić o planie minimum - a tym dla Lechii powinno być pokonanie dwóch rywali (w I i II rundzie eliminacji), a następnie równa walka z silnym przeciwnikiem w III rundzie. Odpaść na tym etapie nie będzie wstydem.

Lechia vs Akademija Pandev. Po ile bilety? 

Znane są już ceny biletów na mecz 1. rundy Ligi Konferencji w Gdańsku. W przedsprzedaży na trybunę żółtą i czerwoną wejściówki kosztować będą: 70 (normalne) i 50 (ulgowe), a na trybunę zieloną i niebieską - odpowiednio - 40 i 25 złotych.