Tegoroczna Gdańska Gala Sportu odbyła się w poniedziałek, 21 grudnia, na stadionie w Letnicy, gdzie obecni byli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i dyrektor Biura Prezydent ds. Sportu Adam Korol.
– To był trudny rok, mamy wszyscy nadzieję, że następny będzie lepszy. Sport, podobnie jak kultura, to flagowe działy naszego życia w mieście, na które chcemy stawiać i stawiamy – mówiła prezydent Dulkiewicz. Zapytana, czy uprawia jakiś sport, pani prezydent odpowiedziała: – Dwa sporty są mi szczególnie bliskie. Narciarstwo, za którym bardzo tęsknię i tenis, do którego wróciłam po latach, od czasów liceum.
– Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej, że pandemia szybko się skończy. Zawodnicy wrócą do trenowania, wrócą imprezy sportowe – mówił z kolei Adam Korol, który jako zawodnik w wioślarstwie był mistrzem olimpijskim, czterokrotnym mistrzem świata, mistrzem Europy. Zapytany o receptę na sukces zaznaczył: – Ciężka i systematyczna praca to podstawa.
W najważniejszej kategorii - Sportowiec Roku - przyznano dziesięć równorzędnych nagród. Łącznie wyróżniono ponad 50 trenerek i trenerów oraz 200 zawodniczek i zawodników. Suma nagród w Gdańskiej Gali Sportu wyniosła 125 000 zł, suma nagród w Gdańskiej Gali Sportu Młodzieżowego to 108 900 zł. Każdy z młodych laureatów otrzymał także dres firmy Hummel.
Z częścią nagrodzonych nawiązane zostało połączenie on-line. Zawodniczki i zawodnicy dziękowali Miastu Gdańsk, swoim klubom, trenerom, kolegom i koleżankom z zespołów czy załóg.
Podczas poniedziałkowego wieczoru nie zabrakło rozrywki o co zadbał kabaret improwizowany, czyli Wojciech Tremiszewski i Szymon Jachimek. Galę prowadzili Małgorzata Piontke, Tomasz Galiński i Tymoteusz Kobiela.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Gdańska Gala Sportu:
10 sportowców roku – bez poszczególnych miejsc (wszyscy po 6000 PLN brutto)
- Piotr Tarnacki 77 Racing Club - żeglarstwo
- Flavio Paixao Lechia - piłka nożna
- Kinga Łoboda AZS AWFiS - żeglarstwo
- Artur Nogal Stoczniowiec - łyżwiarstwo szybkie
- Kamila Stormowska Stoczniowiec - short track
- Karolina Jaszczyszyn Biało-Zielone Ladies - rugby
- Marcin Janusz Trefl - siatkówka
- Dusan Kuciak Lechia - piłka nożna
- Bartłomiej Lipiński Trefl - siatkówka
- Jagoda Wieczorek Onterplastic Olimpia Osowa - unihokej
Trenerzy roku (po 5000 PLN brutto)
- Michał Winiarski Trefl - siatkówka
- Jan Urbanowicz Biało-Zielone Ladies – rugby
Sportowiec niepełnosprawny roku (6000 PLN brutto)
- Rafał Lis Szansa Start - tenis stołowy
Drużyna roku (12 x 2000 PLN brutto)
- Biało-Zielone Ladies - rugby
Julia Druzgała
Karolina Jaszczyszyn
Anna Klichowska
Małgorzata Kołdej
Hanna Maliszewska
Marta Morus
Natalia Pamięta
Klaudia Respondek
Oliwia Weber
Sylwia Witkowska
Patrycja Zawadzka
Malwina Zielińska
Aleksandra Leśniak
Oksana Panasenko
Nagroda specjalna (5000 PLN brutto)
- Wojciech Grzyb – były siatkarz Trefla
Nadzieje (20 x 1000 PLN brutto)
1 Paulina Cierpiałowska UKS Żabianka - pływanie
2 Jan Gniedziejko MKS - gimnastyka
3 Oliwia Podwysocka Gdański Klub Taekwon-do
4 Michał Polak Gdański Klub Żeglarski
5 Maksymilian Dąbrowski Wybrzeże - piłka ręczna
6 Angelika Kołodziejek Akademia Piłkarska - piłka nożna
7 Jakub Kałuziński Lechia - piłka nożna
8 Mateusz Żukowski Lechia - piłka nożna
9 Karol Urbanowicz Trefl - siatkówka
10 Tymoteusz Dzwonkowski UKS Motława - kajakarstwo
11 Julia Jaśkiewicz SGKS Wybrzeże - judo
12 Jakub Biedrzycki UKS Conrad - judo
13 Ewa Lewandowska AZS AWFiS - żeglarstwo
14 Ksawery Ignaciak UKS Conrad - judo
15 Dawid Pawlun Trefl - siatkówka
16 Mikołaj Kulka wioślarstwo
17 Iga Krzemińska Drakkar - wioślarstwo
18 Szymon Tomiak AZS AWFiS - wioślarstwo
19 Jacek Sobczak AZS AWFiS - wioślarstwo
20 Alicja Grajewska AZS AWFiS - lekkoatletyka (dysk)
Gdańska Gala Sportu Młodzieżowego
49 trenerów i trenerek sportu młodzieżowego (po 1500 zł brutto)
118 młodzieżowych sportowców reprezentujących 26 dyscyplin (po 300 zł brutto)
Trenerzy:
1 Marzena Miłańska MKS Gdańsk – gimnastyka
2 Czesław Słodkowski MKS Gdańsk – gimnastyka
3 Adam Koperski MKS Gdańsk – gimnastyka
4 Ryszard Kański AZS AWFiS – lekka atletyka
5 Anna Sękowska AZS AWFiS – lekka atletyka
6 Aleksandra Walczak AZS AWFiS – lekka atletyka
7 Michał Kowalski Sportowa Politechnika – koszykówka
8 Adam Muller Sportowa Politechnika – koszykówka
9 Jan Krzyżak Gdański Klub Żeglarski – żeglarstwo
10 Grzegorz Mańkucki Gdański Klub Żeglarski – żeglarstwo
11 Artur Kostecki Stoczniowiec - łyżwiarstwo szybkie
12 Rafał Grycner Stoczniowiec - łyżwiarstwo szybkie
13 Paweł Deguć Trefl - siatkówka
14 Edward Pawlun Trefl - siatkówka
15 Krzysztof Walka AZS AWFiS - szermierka
16 Andrzej Witkowski AZS AWFiS - szermierka
17 Marcin Pilch Wybrzeże - piłka ręczna
18 Tomasz Zygmunt Wybrzeże - piłka ręczna
19 Jan Pochmara Gdański Klub Taekwon-do
20 Marcin Wołosz Gdański Klub Taekwon-do
21 Karol Skolimowski MRKS - tenis stołowy
22 Krystian Kreft MRKS - tenis stołowy
23 Longin Szmit Fundacja Gdańska Szkoła Floretu
24 Tadeusz Pagiński Fundacja Gdańska Szkoła Floretu
25 Artur Daniel AZS AWFiS - tenis stołowy
26 Bartosz Gajek AZS AWFiS - tenis stołowy
27 Michał Rychlicki AZS AWFiS - wioślarstwo
28 Andrzej Petrykowski AZS AWFiS - wioślarstwo
29 Konrad Pietrusiak UKS Atena - szermierka
30 Radosław Laskowski AZS AWFiS - judo
31 Marek Chrobak SAKO
32 Norbert Serba Granica
33 Bartosz Wzorek KKiR Sonkei
34 Kamil Hulbój AZS AWFiS - gimnastyka
35 Adam Paszek AZS AWFiS - żeglarstwo
36 Tomasz Lisicki SGKS
37 Piotr Ludwichowski Interplastic Olimpia Osowa
38 Anna Raczkowska Interplastic Olimpia Osowa
39 Krzysztof Lehmann Stoczniowiec - hokej
40 Krzysztof Dzwonkowski UKS Motława
41 Tomasz Bykowski Drakkar
42 Beata Olędzka MRKS - łucznictwo
43 Michał Pietryk RC Lechia
44 Paweł Kramek Gedania SA
45 Robert Bandrowski Lechia SA
46 Mariusz Ozdoba Klub Tenisowy GAT
47 Artur Mikicin UKS Żabianka
48 Monika Smaruj UKS Dwójka Morena – triathlon
49 Hanna Klimek-Włodarczak Szansa Start – pływanie
Zawodniczki i zawodnicy:
GIMNASTYKA
1. Paweł Kasków MKS Gdańsk
2. Jan Wysocki MKS Gdańsk
3. Jan Gniedziejko MKS Gdańsk
4. Vincent Azumi MKS Gdańsk
5. Jakub Pawłowski MKS Gdańsk
6. Julia Dembowska MKS Gdańsk
7. Tymoteusz Godlewski AZS AWFiS
8. Jakub Śliwiński AZS AWFiS
9. Maria Rowińska AZS AWFiS
LEKKOATLETYKA
1. Valentyna Iakovenko AZS AWFiS
2. Cyprian Mrzygłód AZS AWFiS
3. Patrycja Adamczyk AZS AWFiS
4. Maciej Megier AZS AWFiS
5. Patryk Tanaś AZS AWFiS
6. Karolina Urban AZS AWFiS
7 Olaf Rynkiewicz KL Lechia
KOSZYKÓWKA
1. Daria Trębowicz Sportowa Politechnika
2. Dominika Ullmann Sportowa Politechnika
3. Konstancja Banucha Sportowa Politechnika
4. Maciej Pilski Sportowa Politechnika
5. Błażej Czerniewicz Sportowa Politechnika
ŻEGLARSTWO
1. Anna Igielska Gdański Klub Żeglarski
2. Karina Filip Gdański Klub Żeglarski
3. Dominik Lewiński Gdański Klub Żeglarski
4. Michał Polak Gdański Klub Żeglarski
5. Filip Dmochowski Gdański Klub Żeglarski
6 Ewa Lewandowska AZS AWFiS
7 Emilia Paszek AZS AWFiS
8 Anna Żynda AZS AWFiS
ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE
1. Kamila Stormowska Stoczniowiec
2. Marta Kotowska Stoczniowiec
3. Adam Muchlado Stoczniowiec
4. Jakub Dołkowski Stoczniowiec
5. Mateusz Dołkowski Stoczniowiec
SIATKÓWKA
1 Karol Urbanowicz Trefl
2 Dawid Pawlun Trefl
3 Aleksander Juszczyk Trefl
4 Bartłomiej Potrykus Trefl
5 Aleksander Rybak Trefl
SZERMIERKA
1 Bartosz Goc AZS AWFiS
2 Patryk Martyniak AZS AWFiS
3 Piotr Borowiec AZS AWFiS
4 Mikołaj Rudnicki AZS AWFiS
5 Adam Jakubowski AZS AWFiS
6 Malwina Kołodziejczyk Fundacja Gdańska Szkoła Floretu
7 Marta Oklińska Fundacja Gdańska Szkoła Floretu
8 Alicja Kisielewska Fundacja Gdańska Szkoła Floretu
9 Hanna Wojtas Fundacja Gdańska Szkoła Floretu
10. Tomasz Gorczyca UKS Atena
11. Amelia Olszewska UKS Atena
12. Piotr Kaśków UKS Atena
13. Natalia Szemplińska UKS de La Salle
PIŁKA RĘCZNA
1 Dawid Reichel Wybrzeże
2 Tomasz Kosznik Wybrzeże
3 Bartosz Smolibowski Wybrzeże
4. Mateusz Frydrych Wybrzeże
TAEKWONDO
1. Aleksandra Wygonowska Gdański Klub Taekwon-do
2. Katarzyna Janiszewska Gdański Klub Taekwon-do
3. Kornelia Labudda Gdański Klub Taekwon-do
4. Jarosław Dubowik Gdański Klub Taekwon-do
TENIS STOŁOWY
1 Wiktoria Wróbel MRKS y
2 Rafał Formela MRKS
3 Julia Czaja MRKS
4 Maksymilian Alot MRKS
5 Kamil Niewiadomski AZS AWFiS
6 Radosław Wierzbicki AZS AWFiS
7 Tomasz Wierzbicki AZS AWFiS
8 Maciej Kucharski AZS AWFiS
WIOŚLARSTWO
1. Adrian Górka AZS AWFiS
2 Dawid Górski AZS AWFiS
3 Jan Aleksandrowicz AZS AWFiS
4 Aleksandra Demczuk AZS AWFiS
5 Mikołaj Kulka Drakkar
6 Daniel Gałęza Drakkar
JUDO
1 Karolina Miller AZS AWFiS
2 Katarzyna Madajewska AZS AWFiS
3 Damian Artemiuk AZS AWFiS
4 Przemysław Szuta AZS AWFiS
5 Julia Jaśkiewicz SGKS
6 Maria Sywanycz SGKS
7 Michał Jędrzejewski SGKS
8 Ksawery Ignasiak UKS Conrad
BOKS
1 Łukasz Zyguła SAKO
2 Dominik Palak SAKO
3 Vitalii Buriak SAKO
ZAPASY
1 Patryk Komorowski Granica
2 Kacper Zając Granica
3 Krzysztof Steffan Granica
KARATE
1 Mateusz Domurad KKiR Sonkei
2 Kornelia Zubek KKiR Sonkei
3 Julia Daniszewska KKiR Sonkei
UNIHOKEJ
1 Maja Siłacz Interplastic Olimpia Osowa j
2 Malwina Stefańska Interplastic Olimpia Osowa
3 Agata Poręba Interplastic Olimpia Osowa
4 Zuzanna Kiełbicka Interplastic Olimpia Osowa
HOKEJ
1 Wiktor Soliński Stoczniowiec
2 Jakub Wala Stoczniowiec
KAJAKARSTWO
1 Tymoteusz Dzwonkowski UKS Motława
2 Sara Święcicka UKS Motława
ŁUCZNICTWO
1 Konrad Chojnacki MRKS
2 Kamil Szymański MRKS
RUGBY
1 Mateusz Kolas RC Lechia
2 Aleksander Czerniak RC Lechia
PIŁKA NOŻNA
1 Kinga Błaszkiewicz Gedania
2 Wiktoria Jaśko Gedania
3 Krystian Okoniewski Lechia SA
4 Antoni Mikułko Lechia SA
5 Julia Formela Akademia Piłkarska LG
TENIS
1 Martyna Mackiewicz Klub Tenisowy GAT
2 Weronika Ewald Klub Tenisowy GAT
PŁYWANIE
1 Paulina Cierpiałowska UKS Żabianka
2 Iga Weckwert UKS Żabianka
3 Nadia Kardasz Szansa Start
4 Gabriel Stańkowski Szansa Start
TRIATHLON
1 Jan Chrzanowski UKS Dwójka Morena
2 Grzegorz Horbaczewski UKS Dwójka Morena
PODNOSZENIE CIEŻARÓW
1 Anna Strojek MKS Atleta
ŻUŻEL
1 Karol Żupiński GKŻ Wybrzeże
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z GALI