• Start
  • Wiadomości
  • XI edycja "Rowerem do pracy i szkoły. Kręć kilometry dla Gdańska"

"Rowerem do pracy i szkoły. Kręć kilometry dla Gdańska". Firmy już mogą się zapisywać

1 września rusza kolejna edycja kampanii "Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska". W tym roku organizatorzy przygotowali sporo zmian, m.in. w zasadach punktacji. Gdańszczanie na rowerze chętnie jeżdżą, nie tylko w okresie wiosenno-letnim. Dojeżdżają na jednośladzie do pracy lub szkoły, spędzają na rowerze wolny czas. Dzięki prowadzonej przez nasze miasto kampanii mogą wygrać atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim lepsze zdrowie i dobre samopoczucie.
17.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu troje rowerzystów w letnich sportowych strojach, z kaskami na głowach, jadą na rowerach po drodze rowerowej, w tle ulica, a za nią fragment budynku o jasnej elewacji
Za dwa tygodnie rusza XI edycja kampanii "Rowerem do pracy i szkoły. Kręć kilometry dla Gdańska"
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

2,5 mln km na rowerach - rekordowa gra “Kręć kilometry dla Gdańska 2022”. Poznaj zwycięzców

2,5 miliona kilometrów w 2022 roku

Podczas ubiegłorocznej X edycji "Kręć kilometry dla Gdańska" uczestnicy kampanii wykręcili na rowerach w sumie ponad 2,5 miliona kilometrów. Swoje drużyny utworzyły aż 443 firmy lub inne zakłady pracy - o 49 więcej niż w 2021 r., do tego zespoły utworzyło 39 szkół średnich - o 9 więcej niż rok wcześniej, a także 9 uczelni oraz mieszkańcy ze wszystkich 35 dzielnic Gdańska. Było to łącznie 4631 aktywnych uczestników - o 130 osób więcej niż w roku 2021. Czy w tym roku uda pobić się te rekordy? Okaże się pod koniec listopada br.

Nowy przejazd rowerowy przy Urzędzie Miejskim

Kręcimy na rowerach od 1 września

Wspomniane wyżej zmiany w zasadach tegorocznej gry są wynikiem wniosków zgłaszanych przez uczestników poprzednich edycji.

- Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, jak zawsze do jazdy będą nas motywowały atrakcyjne nagrody. W tym roku kręcimy od 1 września do 30 listopada. Celem kampanii jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz inspirowanie do wykorzystywania roweru i innych form mikromobilności jako głównych środków transportu w codziennych podróżach do pracy i szkoły. Przejazdy można odbywać również na hulajnodze, deskorolce lub rolkach - zaznacza Remigiusz Kitliński, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. komunikacji rowerowej.

Mevo 2.0. Rowery są już w Gdańsku - ruszają testy

Jakie zmiany w tym roku?

Największe zmiany wprowadzono w sposobie punktacji. Nowy system punktowania ma przede wszystkim doceniać regularność, ale także zachęcić do okazjonalnych dłuższych wypraw rowerowych. Liczba punktów zdobywana za przejechane kilometry będzie limitowana. Przez 6 dni w tygodniu będzie można zdobyć do 20 punktów, a w jeden dowolny dzień do 100 punktów za kilometry. Każdy pełny przejechany kilometr to 1 punkt.

- Oczywiście, podstawą punktacji są premie za dojazd i powrót z pracy lub szkoły. Te punkty można zdobyć dwa razy dziennie, maksymalnie 10 razy w tygodniu w dowolne dni. Aby zostały zaliczone należy dołączyć w aplikacji do drużyny firmowej (lub szkolnej) i zakończyć lub rozpocząć przejazd w lokalizacji firmy (szkoły) lub jej oddziału. Pozostałe przejazdy będą punktowane tylko za przejechane kilometry - wyjaśnia Lucyna Tomczak, koordynatorka akcji z Referatu Mobilności Aktywnej.

Kolejną nowością są punkty bonusowe za odwiedzenie wyznaczonych miejsc w Gdańsku. Co tydzień będzie wyznaczane jedno miejsce bonusowe. Będzie to okazja do poznawania ciekawych zakątków naszego miasta, ale też szansa na zdobycie dodatkowych 20 punktów. Lokalizacje punktów bonusowych zamieszczane będą w zakładce "Odkrywaj Gdańsk" w aplikacji Activy. Będą to miejsca związane z historią, kulturą, przyrodą lub architekturą Gdańska. Zadaniem rowerzystów będzie odwiedzenie danego miejsca w tygodniu, w którym będzie ono aktywne. Zakończenie przejazdu po dotarciu w miejsce bonusowe spowoduje doliczenie dodatkowych 20 punktów.

Dla miłośników długich dystansów będą funkcjonowały natomiast poziomy, które osiągnie się po przejechaniu każdych 1111 km. To dodatkowe wyzwanie dla tych, którzy lubią stawiać sobie ambitne cele. Najniższy poziom to 1111 km, a najwyższy - 9999 km. Na zdobywców najwyższego poziomu będą czekały nagrody - niespodzianki.

Mat. RowerowyGdańsk

Jak dołączyć do gry "Kręć kilometry dla Gdańska"?

Należy pobrać bezpłatną aplikację Activy (Play / App Store), dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej, szkolnej, dzielnicowej, organizacyjnej lub rozpocząć rywalizację indywidualną.

Firmy i organizacje rejestrują swoje drużyny do akcji poprzez formularz na stronie internetowej grarowerowa.com. Rejestracja jest już możliwa.

Natomiast drużyny dla wszystkich gdańskich dzielnic, szkół ponadpodstawowych i uczelni są już utworzone w aplikacji, wystarczy do nich dołączyć.

Starszy mężczyzna przejeżdża przez ulicę przejściem dla rowerów. Jego rower ma dużo sakw i przyczepkę
Rok temu uczestnicy kampanii wykręcili na rowerach ponad 2,5 miliona kilometrów. Jak będzie w tym roku, dowiemy się w listopadzie
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Podsumowując:

  • kampania trwa od 1 września do 30 listopada;
  • 20 pkt. za każdy dojazd lub powrót z pracy, szkoły lub uczelni (max 2 razy dziennie, 10 razy w tygodniu);
  • pozostałe przejazdy są punktowane tylko za przejechane kilometry;
  • 1 pkt za każdy pełny kilometr, maksymalnie do 20 pkt dziennie przez 6 dni w tygodniu;
  • raz w tygodniu do 100 pkt za przejechane km (aplikacja wybiera najlepszy wynik z tygodnia i dodaje punkty w poniedziałek);
  • Odkrywaj Gdańsk - 20 pkt za dojazd w wyznaczone miejsce bonusowe. W każdym tygodniu kampanii będzie funkcjonowało inne miejsce bonusowe. Punkty bonusowe zaliczają się jeden raz w każdym z wyznaczonych miejsc;
  • punkty w październiku (2-29.10) liczone są podwójnie, a w listopadzie (30.10-30.11) aż potrójnie;
  • osiąganie kolejnych poziomów za wykręcone kilometry;

Namioty promujące udział w grze

Przed rozpoczęciem kampanii, i w jej trakcie, od 30 sierpnia do 15 listopada, dwa razy w tygodniu przy drogach rowerowych w Gdańsku, będą stały namioty promujące grę. Dla aktywnych uczestników, przyjeżdżających na rowerach, hulajnogach czy rolkach będą czekały rozgrzewające niespodzianki.

Pełny regulamin gry znajduje się na stronie www.grarowerowa.com.

Organizatorem i sponsorem nagród jest Miasto Gdańsk.

Partnerami gry są: Activy, Gdańska Organizacja Turystyczna i Gdański Ośrodek Sportu.

Sponsorami nagród dodatkowych są: Kross, Wysepka, Tysar, Muzeum Gdańska, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Loft bike, Stacja Food Hall, Montownia food hall, 100cznia.

Portal Gdansk.pl objął patronat medialny nad tą kampanią.

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA