• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa satyrycznych rysunków Mariana Kołodzieja w NCK. Do 10 stycznia 2022

Wystawa satyrycznych rysunków Mariana Kołodzieja w NCK. Do 10 stycznia 2022

W Nadbałtyckim Centrum Kultury otwarto wystawę prac Mariana Kołodzieja. Znajdziemy tu satyryczne portrety znanych postaci pomorskiej kultury i życia publicznego. Artysta rysował je przez całe życie. Wystawa będzie czynna do 10 stycznia 2022 roku, w godz. 9-18.
( Publikacja: 11.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
MARIAN KOŁODZIEJ, urodził się w 6 grudnia 1921 roku w Raszkowiem zmarł 13 października 2009 roku w Gdańsku. Artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy, Honorowy Obywatel miasta Gdańska
MARIAN KOŁODZIEJ, urodził się w 6 grudnia 1921 roku w Raszkowiem zmarł 13 października 2009 roku w Gdańsku. Artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy, Honorowy Obywatel miasta Gdańska
fot. Mehring/www.gdansk.pl

 

Małgorzata Abramowicz, kierowniczka Działu Teatralnego w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego, kustoszka wystaw, zaprzyjaźniona z artystą: - Kołodziej miał dystans do ludzi i ogromne poczucie humoru. Mam wrażenie, że patrzył na nas z dystansem, uważał że człowiek to nie jest najpiękniejsze zwierzę. Karykatury rysował jeszcze w gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim, w obozie również. We wrześniu tego roku do Harmęż trafiło kilkanaście rysunków satyrycznych z 1943 roku, gdy był w Oświęcimiu. My pokazujemy kilkanaście satyrycznych rysunków z okresu studiów w Akademii Sztuk Pięknych, na których są sportretowani w sposób żartobliwy jego profesorowie i koledzy studenci. Są niezwykle kolorowe. Komentował też bieżące wydarzenia, polityków rysował bardzo złośliwie, dla artystów był bardziej życzliwy. Dwie wystawy tych prac odbyły się jeszcze za życia artysty w NCK. Pokazywał na nich swoje wizje współczesności.


Zobacz galerię zdjęć z wernisażu wystawy

 

Prace Mariana Kołodzieja - wystawa "Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin" - możemy również oglądać do końca roku (31 grudnia) w Pałacu Opatów w Oliwie (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku). 

Już wkrótce - 20 grudnia o godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności - odbędzie się też prapremiera filmu dokumentalnego pt. "Marian Kołodziej. Tajemnica artysty" w reż. A. Mydlarskiej, nakręcony przez Video Studio Gdańsk.


Marian Kołodziej był znakomitym scenografem i rysownikiem
Wystawa w NCK czynna będzie do 10 stycznia 2022 r.
fot. Mehring/www.gdansk.pl