• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa poświęcona góralom. Wiecie, że mieszkają na Jasieniu?

Wystawa plenerowa poświęcona góralom z Podhala. Wiecie, że mieszkają w dzielnicy Jasień?

W najbliższą niedzielę, 16 października, uroczyście odsłonięta zostanie wystawa plenerowa poświęcona mieszkańcom Jasienia. Mieszkańcom, mogłoby się wydawać, nieoczywistym, bo tym, których rodzinne korzenie sięgają polskich gór. Co robią w Gdańsku, i jak długo tu mieszkają? Dowiecie się tego dzięki wystawie: “Podzielmy się historią jasieńskich rodzin”. Koniecznie zajrzyjcie na ul. Kartuską.
11.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To jedno ze zdjęć, wraz z opisem, które będzie można zobaczyć także na tej wystawie
To jedno ze zdjęć, wraz z opisem, które będzie można zobaczyć także na tej wystawie
Mat. Magdalena Nowicka

20 plansz przedstawiać będzie, stylizowane na sepię, rodzinne zdjęcia. Pod nimi znajdzie się krótki opis danej rodziny, a także informacja o tym, w którym roku się przeprowadzili z południa kraju w okolice Gdańska. Część przygotowanych zdjęć wykonano w czasach wojny, pozostałe już po jej zakończeniu. Najmłodsze są prawdopodobnie z lat 60., kiedy Jasień nie był jeszcze tak zabudowany jak obecnie. Fotografie pochodzą głównie z rodzinnych albumów.

- Przedstawiają całe rody, które tutaj przeprowadziły się z południa Polski. W opisach zamieściliśmy m.in. nazwiska tych rodzin. Są one znane tutejszym mieszkańcom - zaznacza Magdalena Nowicka, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Jasień, która opracowała plansze.

Wystawa zostanie zaprezentowana na ogrodzeniu jasieńskiego kościoła - parafii pw. Błogosławionej Doroty z Mątew, która znajduje się u zbiegu ulic Kartuskiej i Pólnicy - każdy będzie miał szansę ją obejrzeć.

Uroczyste odsłonięcie tej plenerowej wystawy zaplanowano w niedzielę, o godz. 14.30.

- Pomysł na nią wyszedł od naszych górali mieszkających w dzielnicy. W ostatnich latach bardzo się "uaktywnili". Jednym z efektów ich działań jest drewniana "Bacówka", którą wybudowali na prywatnej działce przy ul. Źródlanej. Organizowane są w niej m.in. koncerty z muzyką ludową i wiele innych ciekawych wydarzeń. Każdy może tam przyjść - zaznacza Magdalena Nowicka.

Przygotowana wystawa to efekt współpracy Rady Dzielnicy Jasień z Gdańskim Związkiem Podhalan Oddział w Jasieniu (wybór zdjęć, zbieranie informacji do podpisów pod nimi). Finansowana jest przez Gdański Archipelag Kultury Winda w ramach działań budżetowych Rady Dzielnicy Jasień: “Organizacja otwartych działań z zakresu kultury i edukacji w dzielnicy - warsztaty, wystawy.”

To pierwsza z plansz otwierających  wystawę poświęconą góralom - mieszkańcom Jasienia
To pierwsza z plansz "otwierających" wystawę poświęconą góralom - mieszkańcom Jasienia
Mat. Magdalena Nowicka

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania