• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska coraz atrakcyjniejsza dla miłośników aktywnego wypoczynku

Wyspa Sobieszewska coraz atrakcyjniejsza dla miłośników aktywnego wypoczynku

W tej części Gdańska realizowanych jest obecnie kilka inwestycji, które służyć będą przede wszystkim żeglarzom, kajakarzom, ale też rowerzystom. Ich realizacje zakończą się już w trakcie, bądź pod koniec, tegorocznego sezonu wakacyjnego. Co obecnie dzieje się na placach budowy?
13.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przy Kanale Młynówka wybudowano już ścieżkę prowadzącą do przystani i wzmocniono brzeg
Przy Kanale Młynówka wybudowano już ścieżkę prowadzącą do przystani i wzmocniono brzeg
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Przystań kajakowa

Na terenie Gdańska powstanie w najbliższych miesiącach sześć nowych przystani kajakowych. Pojawią się one: w pobliżu przystanku tramwaju wodnego na Górkach Zachodnich, przy opływie Motławy na Kamiennej Grodzy, przy ul. Żabi Kruk i właśnie przy Kanale Młynówka na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie dodatkowo powstanie zjazd z drogi i wybudowane zostaną miejsca postojowe.

Poszczególne przystanie będą się nieco różniły wyglądem i powierzchnią, jednak w większości przewidziano miejsca rekreacji z wiatami, ławkami i stojakami na rowery. Na przystaniach pojawią się niewielkie pomosty wyposażone w trapy zejściowe. Na pomostach pojawią się suszarki i stojaki na kajaki. Ponadto na przystaniach na Wyspie Sobieszewskiej, Górkach Zachodnich i Kamiennej Grodzy przewidziano miejsca do grillowania.

 

Aktualnie przy Kanale Młynówka wybudowano ścieżkę prowadzącą do przystani i wzmocniono brzeg. Wykonywane są też miejsca postojowe.

Inwestycja jest realizowana w ramach programu "Pomorskie Szlaki Kajakowe", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Nasze miasto wzbogaci się wkrótce o sześć nowych przystani kajakowych. Jedna z nich powstaje na Wyspie Sobieszewskiej
Nasze miasto wzbogaci się wkrótce o sześć nowych przystani kajakowych. Jedna z nich powstaje na Wyspie Sobieszewskiej
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego „ELBUD” Gdańsk S.A. Koszt inwestycji (budowa trzech przystani: na Wyspie Sobieszewskiej, Górkach Zachodnich i Kamiennej Grodzy) wyniesie ok. 1,6 mln złotych. Inwestycja powinna być gotowa w trzecim kwartale tego roku.

 

Przystań żeglarska

Ten obiekt powstaje przy nabrzeżu Martwej Wisły, przy ul. Nadwiślańskiej. Przystań wybudowana zostanie w pobliżu przystanku tramwaju wodnego, na działce przy ul. Nadwiślańskiej pomiędzy numerami 37 a 43.

Projekt zakłada montaż trzech prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi, które tworzyć będą zamknięty port w kształcie litery "C". Miejsce w nim zaplanowano na 73 jednostki pływające. Łączna długość pomostów wynosić będzie około 300 metrów. Pojawią się tu także wytyki cumownicze wraz z wyposażeniem takim jak: drabinki bezpieczeństwa, sprzęt ratowniczy, postumenty oświetleniowe zasilające wyposażone w gniazda elektryczne i zawory wodne, knagi cumownicze, itp.

 

Oprócz infrastruktury wodnej na terenie przystani powstanie także budynek bosmanatu z zapleczem socjalnym i pomieszczeniami technicznymi, a także salami dedykowanymi dla szkoleń dla około 20 osób. Dodatkowo na terenie inwestycji powstanie hangar do przechowywania sprzętu pływającego. Do tego pojawią się miejsca postojowe, nie zabraknie także elementów tzw. małej architektury.

Na placu budowy aktualnie trwają prace murarskie na drugim stropie budynku socjalnego. Intensywne roboty można także zaobserwować na budowie bosmanatu, gdzie wykonywany jest dach. W czerwcu rozpocznie się budowa pontonów.

 

Z przystani żeglarskiej będzie można skorzystać prawdopodobnie pod koniec tegorocznego lata
Z przystani żeglarskiej będzie można skorzystać prawdopodobnie pod koniec tegorocznego lata
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „ELZAMBUD” Sp. z o.o. Koszt inwestycji wyniesie blisko 6,5 mln złotych. Prace zakończą się latem bieżącego roku.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

 

Droga rowerowa

Nowa trasa rozpoczynać się będzie na skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską. Rowerzyści jadąc po koronie wału dotrą do granic miasta Gdańska, gdzie trasa połączy się ze ścieżką na terenie gminy Cedry Wielkie. Ponadto w okolicy Błotnika droga rowerowa będzie miała swoje odgałęzienie w kierunku przystani. Trasa będzie liczyła w sumie 7 km. W ramach inwestycji przebudowane zostanie oświetlenie uliczne, sieci teletechniczne, studzienki sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej.

 

Wzdłuż przekopu Wisły powstaje malownicza nowa droga rowerowa
Wzdłuż przekopu Wisły powstaje malownicza nowa droga rowerowa
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Obecnie na kolejnych odcinkach trasy układane są warstwy podbudowy i krawężniki. Wykonano też zjazdy i przebudowano wspomniane oświetlenie uliczne.

Nowa droga będzie kolejnym odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej R-9 i Pomorskich Tras Rowerowych o Znaczeniu Międzynarodowym R-10. Zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 8. Konwersja działanie 8.4. Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Umowę na realizację zadania podpisano z firmą WPRD Gravel. Koszt inwestycji wyniesie ok. 4,4 mln złotych. Prace zakończą się w grudniu 2021 r.

Realizacje tych inwestycji nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku