• Start
  • Wiadomości
  • Aleksandra Dulkiewicz do mieszkańców Mariupola: "Wierzymy, że wytrwacie i bardzo Was wspieramy"

Aleksandra Dulkiewicz w liście do mieszkańców Mariupola: "Wierzymy, że wytrwacie i bardzo Was wspieramy"

Mariupol, leżący w Obwodzie Donieckim na Ukrainie, jest miastem partnerskim Gdańska. Łączy nas podobna liczba mieszkańców, położenie na morzem i portowy charakter. W związku z trudną sytuacją wywołaną przez rosyjski atak na Ukrainę, prezydent Aleksandra Dulkiewicz napisała do mieszkańców i władz Mariupola list.
24.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu twarze mężczyzny i kobiety z wymalowanymi na twarzach flagami ukrainy, mężczyzna ma na twarzy białą maseczkę i na niej wymalowaną flagę ukraińską, za głowami widać pomnik poległych stoczniowców w Gdańsku
Gdańsk solidaryzuje się z Ukrainą, w tym z miastem partnerskim - Mariupolem
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W liście prezydent Gdańska przypomniała rosyjski atak na Ukrainę z 2014 roku: wojnę w Donbasie i aneksję Krymu.  

"Z ogromnym niepokojem obserwujemy działania Rosji w Waszym regionie. Dzisiaj wojska Putina przekroczyły granice i znajdują się już w obwodzie donieckim. Wyobrażamy sobie jak bolesna jest wizja powrotu tragicznych wydarzeń sprzed lat, gdy Mariupol był obiektem bezpośredniego ataku, którego rany leczycie do dzisiaj".


Prezydent wyraziła nadzieję, że pomoc nadejdzie.

"Nadzieję można czerpać z solidarnego i zdecydowanego stanowiska naszej europejskiej wspólnoty oraz euroatlantyckich partnerów." 

Podziękowała też mieszkańcom i władzom ukraińskiego miasta za ich postawę.

"Wyrażamy solidarność z Wami i wdzięczność za Waszą bezkompromisową postawę w obronie wartości liberalnej demokracji. Wierzymy, że wasze wieloletnie wysiłki i bezkompromisowa postawa zwyciężą i wspaniałe miasto Mariupol pozostanie wolne.

 

Prezydent Gdańska w liście do mieszkańców Mariupola: Wierzymy że wytrwacie i bardzo was wspieramy
Prezydent Gdańska w liście do mieszkańców Mariupola: "Wierzymy że wytrwacie i bardzo was wspieramy"
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Właśnie dziś na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, poinformowano o podjęciu decyzji wzmocnienia bezpieczeństwa miasta Mariupol w obwodzie donieckim. 

Gdzie leży Mariupol i co to za miasto?

Mariupol to miasto we wschodniej części Ukrainy, położone nad morzem azowskim, dość blisko Krymu. Jest rzeczywistym partnerem Gdańska na Ukrainie (formalnie miastem partnerskim jest Odessa ale jej współpraca z Gdańskiem - mimo starań naszego miasta - układa się niebyt dobrze, ze względu na prorosyjskie nastawienie tamtejszych władz). Między obu miastami są istotne podobieństwa: niemal identyczna liczba mieszkańców (458 tys. i 463 tys.), położenie nad morzem, charakter portowy.

W roku 2015 w mieście wydarzyła się olbrzymia tragedia. W efekcie ofensywy prowadzonej przez prorosyjskich rebeliantów w ramach wojny we wschodniej Ukrainie 24 stycznia na jedną z dzielnic mieszkalnych Mariupola spadły pociski z wyrzutni rakietowej typu Grad zabijając 30 osób cywilnych i raniąc prawie 100. Potwierdzono, że ataku pociskami dokonano z terenów kontrolowanych przez władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (w ostatnich dniach uznanej przez Rosję).

Kontakty obu miast są bardzo intensywne a zapoczątkował je w 2014 roku prezydent Paweł Adamowicz. Od tej pory, przedstawiciele samorządu Mariupola wielokrotnie gościli w naszym mieście - przyglądali się, jak funkcjonuje samorząd w Gdańsku, jak wygląda współpraca m.in. z Radą Miasta Gdańska, w jaki sposób zarządzane są szkoły i duże obiekty sportowo-widowiskowe, jak przyciągamy inwestorów, itp. Jednym z ważnych punktów współpracy było otwarcie w Mariupolu biura Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA) w 2017 roku. Biuro, zwane Lokalną Agencją Demokracji (LDA), to wspólny projekt władz Gdańska i Mariupola. Jego zadaniem jest wspieranie działań mariupolskich organizacji pozarządowych w zakresie wzmacniania lokalnej demokracji.

Podczas jednej z takich wizyt przeprowadziliśmy rozmowę z merem Mariupola, Vadymem Boichenką.

Czytaj także:

 

PONIŻEJ LIST PREZYDENT GDAŃSKA ALEKSANDRY DULKIEWICZ DO MIESZKAŃCÓW I WŁADZ MARIUPOLA

1