• Start
  • Wiadomości
  • Wygaszone iluminacje, opuszczone flagi, msze święte. Żałoba po prezydencie Gdańska do dnia pogrzebu

Wygaszone iluminacje, opuszczone flagi, msze święte. Żałoba po prezydencie Gdańska do dnia pogrzebu

Żałoba w Gdańsku od dziś do dnia pogrzebu, wygaszenie świątecznych iluminacji, odwołanie imprez w mieście, flagi Polski i Gdańska przybrane kirem, księga kondolencyjna w urzędzie, uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska - takie pożegnanie prezydenta Adamowicza zapowiedzieli jego zastępcy na konferencji prasowej przed Urzędem Miejskim w Gdańsku.
15.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja prasowa przed Urzędem Miejskim w Gdańsku na temat żałoby po prezydencie Adamowiczu
Konferencja prasowa przed Urzędem Miejskim w Gdańsku na temat żałoby po prezydencie Adamowiczu
fot. Tomasz Maciuk / www.gdansk.pl


- Od dziś do dnia pogrzebu ogłosiliśmy żałobę w całym Gdańsku - powiedziała we wtorek, 15 stycznia, Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska na konferencji prasowej przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody. - Będziemy apelowali do organizatorów imprez w Gdańsku o uszanowanie czasu żałoby, apelujemy też do wszystkich o uszanowanie prywatności najbliższej rodziny Pawła Adamowicza.

Aleksandra Dulkiewicz podziękowała też za głosy wsparcia płynące do Gdańska z Polski i świata. Podziękowała licznym miastom, które zorganizowały marsze milczenia, wsparcia i przesłania, że nie ma zgody na agresję i przemoc w naszym życiu publicznym.

Zapowiedziała też, że od dziś do dnia pogrzebu w Bazylice Mariackiej codziennie będą odbywały się msze i różaniec.

- Powiem jeszcze, że dziś miałam telefon od szefa kancelarii premiera i wojewody pomorskiego - dodała Dulkiewicz. - Zaproponowali mi, abym objęła funkcję komisarza, przyjęłam ją. Zanim to jednak nastąpi, różne formalności muszą się jeszcze dopełnić.


Piotr Grzelak mówił o szczegółach dotyczących żałoby w mieście.

- Jesteśmy w trudnym okresie, z jednej strony żałoby po kochanym prezydencie, z drugiej jest to nadal okres świąt - powiedział Piotr Grzelak. - Zdecydowaliśmy o wygaszeniu wszystkich iluminacji świątecznych, w ten sposób chcemy uczcić pamięć pana prezydenta. Flagi będą opuszczone do połowy, te wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych będą przybrane kirem. Apelujemy do wszystkich o powstrzymanie się od hucznych zabaw, starajmy się te najbliższe dni przeżyć w zadumie, refleksji.


Agnieszka Owczarczak przewodnicząca Rady Miasta Gdańska zapowiedziała na najbliższy czwartek, 17 stycznia 2019 roku uroczystą sesję Rady Miasta Gdańska.

- Paweł Adamowicz przez osiem lat był w Radzie Miasta Gdańska, był przewodniczącym RMG - powiedziała Owczarczak. - W czwartek odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, na której pożegnamy prezydenta.


Aleksandra Dulkiewicz przypomniała też, że od dziś na pierwszym piętrze Urzędu Miejskiego została wyłożona księga kondolencyjna.

Na razie zakładamy, że można się wpisywać do godziny 20.00 - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Myślimy o różnych innych formach pożegnania, wspominania prezydenta, o których niezwłocznie będziemy informować, bo czujemy, że wiele gdańszczanek i gdańszczan chce się z nim pożegnać. Chcę jeszcze raz podkreślić, że nie ma zgody na agresję i przemoc w życiu publicznym. Paweł  Adamowicz stawał zawsze bezkompromisowo po stronie dobrych wartości, na pewno chciałby to samo powiedzieć. Wyciągnijmy wnioski i się zmieńmy.


Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska zaapelował na Fb do szkół o wprowadzenie do stałego kalendarza "zajęć przeciwko przemocy, agresji i hejtowi". Podziękował także za przełożenie zaplanowanych na najbliższy weekend studniówek.Zapis całej konferencji dotyczącej żałoby