• Start
  • Wiadomości
  • Wycinka drzew w Jelitkowie: prezydent Gdańska składa zawiadomienie do prokuratury

Wycinka drzew w Jelitkowie: prezydent Gdańska składa zawiadomienie do prokuratury

Prezydent Gdańska zawiadamia prokuraturę w sprawie wycinki drzew na plaży w Gdańsku Jelitkowie. Działki, na których rosły drzewa, należą do Skarbu Państwa. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa trafi do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz. 
24.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożone przez prezydent Gdańska dotyczy tej wycinki przy ul. Jantarowej w Jelitkowie
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożone przez prezydent Gdańska dotyczy tej wycinki przy ul. Jantarowej w Jelitkowie
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP

„Prezydent Miasta Gdańska działając w imieniu Skarbu Państwa składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w styczniu 2022 r. przez nieustaloną osobę, polegającego na nielegalnej wycince około 55 drzew różnego gatunku, z działek nr 258, 254, 243/7, 253 oraz 242/1 obręb 0008, położonych przy ul. Jantarowej w Gdańsku, których właścicielem jest Skarb Państwa. Czyn ten może wyczerpywać znamiona przestępstw określonych w art. 181 kodeksu karnego oraz art. 288 kodeksu karnego – pisze Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Prezydent wnosi także o przedstawienie informacji jaką decyzję podejmie prokuratura. 

- Wycięcie drzew na plaży w Jelitkowie jest po prostu bezprawne. Oczekuje od organów ścigania szybkiego i profesjonalnego postępowania, które wyjaśni wszystkie okoliczności. Jak poznamy sprawców, to moi urzędnicy nałożą na nich maksymalne, dozwolone, kary. – komentuje sprawę Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Wycięte drzewa znajdują się tuż przy ujściu do morza Potoku Oliwskiego
Wycięte drzewa znajdują się tuż przy ujściu do morza Potoku Oliwskiego
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Działka, na której dokonano wycinki mieści się w granicach obszarowego wpisu do rejestru zabytków pod numerem 850. Dlatego organem właściwym do wydawania decyzji dotyczących ewentualnych wycinek na tym terenie jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w porozumieniu z konserwatorem oraz z policją prowadzi postępowanie wyjaśniające, które ma na celu nałożenie kary administracyjnej na sprawcę tej skandalicznej wycinki. Kary te natomiast zostały drastycznie obniżone w nowelizacji znanej powszechnie jako Lex Szyszko.

oprac. AU

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę