Viking Venus w porcie. W tym sezonie już drugi wycieczkowiec, jeden z największych

Sezon wycieczkowców rozpoczął się 22 kwietnia, kiedy to gościliśmy w Porcie Gdańsk statek Le Bellot pod francuską banderą. Po trzech tygodniach, 13 maja na Westerplatte zacumował norweski Viking Venus – jeden z najdłuższych statków awizowanych w gdańskim porcie w tym roku. Od teraz wycieczkowce będą do nas zawijać znacznie częściej – kolejna wizyta za tydzień, 21 maja.
13.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Statek wycieczkowiec zacumowany przy nabrzeżu. Na pierwszym planie infrastruktura portowa.
Najlepszy widok na zacumowany na Westerplatte statek Viking Venus jest z nabrzeża Ziółkowskiego obok latarni morskiej w Nowym Porcie.
Fot. Przemysław Kozłowski / www.gdansk.pl

Nowoczesny Wiking

Sezon wycieczkowców rozpoczął się w Gdańsku 22 kwietnia. Jako pierwszy odwiedził Port Gdańsk francuski statek Le Bellot o długości 131,4 m. To niewiele jak na wycieczkowce, choć spodziewamy się w Gdańsku w tym roku również mniejszych jednostek, jak Hebridean Sky, który mierzy 90,36 m.

Po 3 tygodniach od pierwszej wizyty do portu wpłynął w poniedziałek, 13 maja o godzinie 8:00 drugi w tym sezonie wycieczkowiec – norweski Viking Venus, o blisko 100 metrów dłuższy od Francuza, bo mierzący aż 228,27 m długości i 28,8 m szerokości. Jego tonaż brutto to około 47 800 ton. To jeden z największych awizowanych w tym roku w Gdańsku statków. Najdłuższa jednostka, jaka wejdzie do gdańskiego portu - Crystal Symphony (spodziewana 5 sierpnia) z Bahamów będzie dłuższa o niecałe 10 metrów (238,01m).

Zbudowany w 2021 roku we włoskiej stoczni Fincantieri Viking Venus jest jednym z najnowszych statków norweskiego armatora Viking Cruises. Jego matką chrzestną jest brytyjska dziennikarka Anne Diamond. Jednostka mieści 930 pasażerów w 465 kabinach, których obsługuje 470-osobowa załoga. Podobnie jak pozostałe jednostki tego armatora statek zbudowany został zgodnie z najnowszymi przepisami nawigacyjnymi i wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa. Vikingi wyposażone są w energooszczędne silniki, zoptymalizowaną hydrodynamikę i kadłub, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa, a także systemy minimalizujące zanieczyszczenia wytwarzane przez spaliny, spełniające najostrzejsze przepisy ochrony środowiska.

Podczas rejsu pasażerowie mogą korzystać z restauracji, barów, basenów, kin, kompleksów SPA, siłowni, sklepów, markowych butików oraz groty śnieżnej, jakby ludziom północy zrobiło się na pokładzie za gorąco. A co po zejściu na ląd?

- Do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych regionu należą: Trakt Królewski, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, koncerty organowe w Katedrze Oliwskiej czy oddalony o niecałe 60 km od centrum Gdańska zamek w Malborku – informuje Port Gdańsk. - Do Portu Gdańsk na pokładach statków wycieczkowych co roku przybywają tysiące turystów, a liczba zawinięć stale rośnie. W 2018 roku do Portu w Gdańsku przybyła rekordowa liczba ponad 30 tysięcy turystów z całej Europy. W latach 1995-2019 wpłynęło łącznie 680 wycieczkowców, w tym ponad 250 tysięcy pasażerów.

Pora na kolejny sezon żeglugi wycieczkowej. Jako pierwszy przybył francuski “Le Bellot”

Więcej statków niż przed rokiem

 

Statek wycieczkowiec zacumowany przy nabrzeżu.
Potęgę statku można poczuć podchodząc do niego na Westerplatte.
Fot. Przemysław Kozłowski / www.gdansk.pl

W 2024 roku awizowane zostały 62 wejścia wycieczkowców do Portu Gdańsk. Samych statków będzie jednak mniej, bo 27, gdyż niektóre jednostki będą w Gdańsku gościć więcej niż jeden raz. W ubiegłym roku awizowano 46 wizyt, jednak zawinięć było ostatecznie 42. Ten rok zapowiada się zatem lepiej, jednak nie tak dobrze, jak rekordowy rok 2022, kiedy to do gdańskiego portu wycieczkowce wpływały aż 79 razy. Był to efekt popandemicznego ożywienia w turystyce. Ale i tak tegoroczne liczby mogą cieszyć. Taka ilość wizyt oznacza, że turystów nie odstrasza bliskość portów rosyjskich – państwa agresora, prowadzącego wojnę przeciw Ukrainie.

Jednak możliwości Portu Gdańsk są jeszcze większe. Mógłby on przyjąć nawet 120 wycieczkowców rocznie.

W kolejnych miesiącach wizyty będą coraz częstsze. W maju odwiedzą Gdańsk jeszcze 4 statki. Rekordowa liczba wizyt spodziewana jest w lipcu – 22. Ostatnią wizytę zaplanowano na 15 grudnia. Z planem wizyt można zapoznać się na stronie Portu Gdańsk.

Viking Venus opuści port 13 maja o godzinie 20:00. Najlepszym miejscem, by podziwiać wypływającą jednostkę jest nabrzeże Ziółkowskiego przy zabytkowej latarni morskiej w Nowym Porcie. Kto jednak chciałby poczuć ogrom statku i zrobić mu zdjęcia z bliska, powinien pojechać na Westerplatte.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ VIKING VENUS

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże