• Start
  • Wiadomości
  • Wybuch gazu na Oruni. Po ewakuacji 16 osób Miasto pomaga poszkodowanym

Wybuch gazu na Oruni. Po ewakuacji 16 osób Miasto pomaga poszkodowanym

W czwartek, 31 grudnia 2021 r., po południu, w kamienicy przy ulicy Rejtana 12 wybuchła butla z gazem. Dziś od rana pracowały na miejscu zdarzenia specjalistyczne służby i przedstawiciele Sztabu Kryzysowego ustalając przyczynę wypadku, stan budynku i termin, w którym ewakuowani mieszkańcy będą mogli wrócić do swych domów.
( Publikacja: 31.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak dziś wygląda oruńska kamienica przy ul. Rejtana 12. Przedwojenny budynek jest prywatny, należy do Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Gdańsku
Tak dziś wygląda oruńska kamienica przy ul. Rejtana 12. Przedwojenny budynek jest prywatny, należy do Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Wybuch spowodował poważne zniszczenia na ostatniej kondygnacji tego trzypiętrowego budynku. Jedna osoba została ranna, trafiła do szpitala z poparzeniami. Zgłoszenie o wypadku przy ulicy Rejtana 12 wpłynęło do oficera dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, w czwartek, 30 grudnia 2021 r., o godz. 16.23. Na miejscu niezwłocznie pojawiły się odpowiednie służby: Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska oraz przedstawiciele Miasta z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Wezwano też zarządcę - budynek należy do Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Gdańsku.

Oceną sytuacji zajęła się już wczoraj jednostki Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej
Na miejscu zdarzenia pojawiły się wczoraj jednostki Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej
mat. UMG

 

- W pierwszej kolejności został też wezwany autobus Zarządu Transportu Miejskiego, aby ewakuowani ludzie mogli schronić się i bezpiecznie przeczekać do momentu, kiedy zakończy się akcja i będą mogli zabrać swoje rzeczy - mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. - Zaproponowaliśmy mieszkańcom nocleg na najbliższy okres, kiedy jeszcze nie wiedzą, co ze sobą zrobić. 

Członkowie Sztabu Kryzysowego zadecydowali o podstawieniu autobusu, aby ewakuowani mieszkańcy uszkodzonego budynku mogli się schronić i ogrzać
Członkowie Sztabu Kryzysowego zadecydowali o podstawieniu autobusu, aby ewakuowani mieszkańcy uszkodzonego budynku mogli się schronić i ogrzać
mat. UMG

 

Chętne osoby zostały przewiezione już wczoraj do Szkolnego Schroniska dla Młodzieży przy ul. Grunwaldzkiej. Zostaną tam do najbliższego poniedziałku, 2 stycznia. 

- Z pomocy Miasta skorzystały trzy osoby - wyjaśnia Sylwia Nowak z WBiZK. - Pozostali mieszkańcy uszkodzonej kamienicy udali się do swoich rodzin bądź znajomych.

W budynku przy ul. Rejtana 12 mieszkało 20 osób. Ewakuowano 16 z nich.  

- To okres około świąteczny, nie wszyscy mieszkańcy byli na miejscu - tłumaczy Sylwia Nowak. - Jedna z osoba pojawiła się później, trzem osobom przekazano informację o wypadku. Miały przyjechać dzisiaj. 
- Dzisiaj od rana trwały oględziny z udziałem eksperta - specjalisty od nadzoru budowlanego, który miał za zadanie ocenić stan techniczny budynku, ustalić czy nadaje się do dalszego użytkowania oraz jakie czynności muszą wykonać zarządzający, aby przywrócić go do ładu - dodaje Joanna Pińska. - Po ocenieniu, czy wystarczy naprawić uszkodzoną ścianę czy naruszona została konstrukcja budynku, zostanie podjęta decyzja, kiedy mieszkańcy mogą wrócić do swych domów.  

Ceglany budynek należy do Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Gdańsku. Osoby tam zamieszkałe nie były właścicielami lokali, wynajmowały je od stowarzyszenia. 

- Mamy nazwiska i numery telefonów do osób, które są w schronisku i będziemy się kontaktować - zapewnia Joanna Pińska. - Osoby te mogą tam zostać do 2 stycznia, do czasu, aż sytuacja nie zostanie wyjaśniona. Potem zobaczymy, co dalej.